Foto. pexels.com

Pētnieki atklājuši grūtnieču asinīs vienu no vielām, kas draud ar autismu gaidāmajam mazulim 0

Grūtniecēm, kuru organismā ir augsts aizliegtā insekticīda DDT blakusprodukta līmenis, var būt lielāka iespēja iegūt bērnu ar autismu, atklāj jauns pētījums, par kuru raksta LiveScience.

Reklāma
Reklāma
Receptes
Tu tos ēdi zaļus/svaigus? Tā vairāk nedari! 5 dārzeņi, kuri pirms ēšanas jānovāra
“Ja jūs uzpildāt degvielu šādā veidā, jūs esat idiots!” Eksperts ceļ trauksmi, mudinot autovadītājus izvairīties no plaši izplatītas kļūdas degvielas uzpildes stacijās
“Es iegādājos šo automašīnu vēl pirms Masks bija sajucis prātā.” Cilvēki masveidā atsakās no “Tesla”. Sācies uzņēmuma boikots?
Lasīt citas ziņas

Pētnieki aplūkoja gandrīz 800 mātes no Somijas, kurām bija bērni, kuriem diagnosticēts autisma spektra traucējumi (ASD), un atklāja, ka šīm sievietēm bija augstāks DDE līmenis, kas ir DDT blakusprodukts, nekā mātēm, kuru bērniem nebija ASD.

Atklājums atklāj vēl vienu potenciālu autisma cēloni, neiroloģiskās attīstības stāvokli, kas ietekmē saziņu, uzvedību un spēju mijiedarboties ar citiem. Taču DDE, visticamāk, ir tikai “viena mīklas gabals.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai veiktu pētījumu, ytika izvēlēta Somija, valsts ar universālu veselības aprūpes sistēmu, kas izseko diagnozes, piemēram, autismu, visiem cilvēkiem, kas tur dzīvo. Pētnieki identificēja 778 gadījumus ar bērniem, kuriem diagnosticēts autisms un kuri dzimuši no 1987. līdz 2005. gadam, un pēc tam saskaņoja šīs personas ar kontroles grupām, tas ir, bērniem, kuri dzimuši tajā pašā periodā, bet kuriem nebija autisma diagnozes.

Pēc tam pētnieki analizēja asins paraugus, kas tika ņemti no šo bērnu mātēm grūtniecības sākumā. Pēc šo asins paraugu analīzes DDE noteikšanai pētnieki atklāja, ka mātēm ar augstāku rādītāju, visticamāk, ir bērni ar autismu. Turklāt DDE līmenis bija vēl augstāks mātēm, kuru bērniem bija gan autisms, gan intelektuālās attīstības traucējumi, raksta portāls.

Gan PCB, gan DDT ir aizliegti vairāk nekā 30 gadus daudzās valstīs, tostarp ASV un Somijā. Bet, tā kā šīs ķīmiskās vielas sadalās ļoti lēni, tās paliek apkārtējā vidē un barības ķēdē. “Tas, kas notika, bija tas, ka DDT tika izsmidzināts gaisā kā insekticīds, lai iznīcinātu odus, iznīcinātu kukaiņus uz augļiem un dārzeņiem,” sacīja pētnieks. “Tad tas nokļuva augsnē un gruntsūdeņos.”

Kad sieviete ir stāvoklī, auglis ir pakļauts vēl lielākam šo ķīmisko vielu līmenim nekā māte, “jo tie, nonākot caur mātes asinīm uz placentu, nedaudz koncentrējas,” tiek citēts pētnieks. “Pēc tam tie nokļūst augļa smadzenēs un maina augļa smadzeņu attīstību.”

Pētnieks iesaka sievietēm, kuras ir stāvoklī vai domā par grūtniecību, ēst bioloģiski audzētus augļus un dārzeņus, kā arī mazgāt produktus, lai noskalotu toksiskas atliekas uz tiem, “kopumā autisma risks ir nedaudz palielinājies [no DDE], taču lielākā daļa pēcnācēju, kuri ir pakļauti augstam līmenim, joprojām nesaslimst ar autismu.”

Simtiem citu pētījumu liecina, ka lomu spēlē arī citi faktori, tostarp zems dzimšanas svars, vecāku vecums (vecākiem vecākiem ir lielāks risks), vai māte grūtniecības laikā lieto pretkrampju līdzekli valproiskābi, vai vecākiem ir tuvs radinieks ar autismu un vai mātei grūtniecības laikā ir bijis paaugstināts iekaisuma līmenis.

Reklāma
Reklāma

Taču šim pētījumam var būt svarīga loma, kad politiķi veidos sabiedrisko politiku, vismaz attiecībā uz noteiktu ķīmisko vielu izmantošanu vidē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.