Austrumu kaķi gluži kā no Ēģiptes: kā kopt un audzēt 1
Kristīnes Līdakas, austrumu kaķu audzētavas “Syselleori” LV (WCF)” īpašnieces, mājās dzīvo gan suņi, gan kaķi. Kristīnei pieder veimārieši – inteliģentākie no suņiem – un ungāru vižlas – empātiskākie suņi. Tieši šī iemesla dēļ pirms kāda laika viņu tik ļoti uzrunāja austrumu kaķi. Kristīne stāsta, ka viņai ļoti patīk dīvainie raksti, ko daba veido, ar baltu izrotājot siāmiešus. Kristīnes mājās kopā ar suņiem dzīvo pusotrgadīgais seišelu runcis Žanis un gadu vecā jaunkundze Jette. Lai arī Baltijā ir vairākas ļoti cienījamas audzētavas, Jette pie Kristīnes atceļoja no tālās Čuvašijas, kur kaķene izlolota vienā no Krievijas ievērojamākajām audzētavām, bet Žanis – no Pēterburgas.
Vieni no senākajiem kaķiem
“Mana sirds pieder trīs šķirnēm, kas ir vienotas ar vienādu standartu un dzimst visi kopā vienā metienā no vieniem vecākiem. Siāmietis, orientālis un seišels atšķiras ar dažiem gēniem, kas nosaka atšķirīgu apmatojuma krāsojumu un acu krāsu,” skaidro Kristīne.
Kaķis, ko vairākums ļaužu pieraduši saukt par siāmieti, ir ar apaļu galvu, nelielām austiņām un padruknu augumu. Tas ir “vecā tipa” siāmietis, kas jau labu laiku ir pazīstams ar citu nosaukumu – Tajas kaķis. Bet reizēm par siāmiešiem sauc jebkādu kaķi, kam ir raksturīgais akromelāniskais “kolorpointa” krāsojums (galva, aste un kājas tumšas, ķermenis – gaišs). Tāds krāsojums ir sastopams vairākām kaķu šķirnēm (arī persiešiem), kā arī jūrascūciņām, pelītēm, trušiem, un nebūt nav vienīgā un galvenā šķirni raksturojošā pazīme.
Kristīne zina stāstīt, ka modernos austrumu kaķus varētu raksturot ar vārdu “ļoti” – ļoti garš un slaids, bet ļoti muskuļots trubveida ķermenis, ļoti garas ekstremitātes un aste, ļoti lielas un platas ausis, kas kopā ar ķīļveida galvu veido simetrisku trijstūri, ļoti skaistas mandeļveida acis, ļoti garš deguns un ļoti spēcīgs zods, ļoti īss un zīdains apmatojums. Tas viss veido 21. gadsimta ļoti eleganto un skaisto austrumu kaķi ar ļoti izteiksmīgu balsi un sirsnīgu raksturu.
Tik tālu visas trīs šķirnes ir vienādas, bet nu arī par to, kas viņus atšķir. Orientālis ir vai nu vienkrāsains, vai “rakstains”, vai jebkurš krāsojums ar baltu; šis kaķis vienmēr ir ar zaļām acīm. Siāmietis ir krāsots akromelāniskajā “kolorpointa” krāsojumā – tumšākas ausis, seja, aste un ķepas, bet ķermenis gaišāks. Krāsojums var būt jebkāds un arī “rakstains”, bet siāmietis vienmēr būs ar zilām acīm. Bet Seišelu kaķis ir “siāmietis ar baltu” – tātad vienmēr akromelāniski krāsots, bet ar baltiem plankumiem un vienmēr ar zilām acīm. Šķirnei gan nav nekāda vēsturiska sakara ar Seišelu salām.
Aktīvs un sabiedrisks
Austrumu kaķi ir mīļi, aktīvi, sabiedriski un vērsti uz komunikāciju ar cilvēkiem. Viņi labprāt apgūst komandas un piedalās rotaļās. “Šīs šķirnes nebūs piemērotas cilvēkiem, kam kaķis asociējas ar savā nodabā gulšņājošu radību. Šie kaķi gulēs savam cilvēkam klēpī vai uz pleciem vai vismaz cieši blakus,” skaidro Kristīne. Vēl kāda raksturojoša īpašība – šiem dzīvniekiem piemīt tieksme izteikt savu viedokli skaļi un skaidri.
Austrumu kaķi ir visnotaļ veselīgi, ja vien ir iegādāti no godprātīgiem audzētajiem, kas rūpējušies par šķirnes attīstību un vaislas kaķu veselību. Svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu – mērena un kvalitatīva ēšana, pietiekama fiziskā un garīgā slodze. Šo kaķu kopšana neatšķiras no katra īsspalvaina mīluļa apkopes – regulāra nagu apgriešana un ķemmēšana ar gumijas suku, lai sakoptu spožo kažociņu.
UZZIŅA
Siāmas kaķis ir viena no senākajām kaķu šķirnēm, un tikai 20. gs. vidū selekcijas ceļā tika izveidoti orientāļi kā atsevišķa šķirne, bet 20. gs. beigās parādījās pirmie siāmieši ar baltiem plankumiem, kurus nosauca par seišeliem.
Gan orientālis, gan siāmietis var būt pilnīgi balts – tad piederību vienai vai otrai šķirnei norāda tikai acu krāsa – zaļa vai zila.
Reizēm piedzimst orientāļiar dažādu krāsu acīm.
Mode ietekmē arī austrumu kaķus – ja standarts prasa lielas, plati novietotas ausis, tad audzētāji rada kaķus ar milzu noļukušām ausīm. Tādi kaķēni ir īpaši dārgi.
Svars: no 2,5 līdz 5 kg.