Austrumu garšaugs Itālijas salmene. Derēs pie gaļas, zivju un dārzeņu ēdieniem 0
Pirms diviem gadiem tirgū nopirku garšaugu – kariju jeb Itālijas salmeni. Pagājušajā rudenī ienesu istabā un pārziemināju. Augs visu laiku aug puķu podā. Pastāstiet kaut ko vairāk par šo garšaugu! UNA
Itālijas salmene (Helichrysum italicum) ir neliels, daudzgadīgs kurvjziežu dzimtas augs, kas savvaļā aug sausās, akmeņainās vai smilšainās vietās pie Vidusjūras.
Tas ir ap 60 cm garš, ar šaurām, sudrabainām lapiņām. Dzeltenās ziedu bumbiņas labi saglabā krāsu, tāpēc augu izmanto sauso ziedu kompozīcijās. Itālijas salmeni dažkārt dēvē par kariju, jo lapām piemīt spēcīgs austrumniecisks aromāts, lai gan tai nav nekā kopīga ar kariju (Murraya koenigii). Jaunos dzinumus un lapas izmanto kā piedevu Vidusjūras gaumē gatavotiem gaļas, zivju, dārzeņu ēdieniem. Itālijas salmene ir arī populārs ārstniecības augs, no kura iegūst ēterisko eļļu un plaši izmanto kosmētikā un medicīnā. Augam piemīt pretiekaisuma un antioksidantu īpašības.
Gita Briģe Ukru pagasta zemnieku saimniecībā “Jaunās Čūreikas” audzē Itālijas salmeni ‘Aladin’. Tas ir ļoti dekoratīvs, ziedošs, aptuveni 30 cm augsts, kompakts lodveida augs ar sudrabainu lapojumu. Var audzēt podos, dobē vai akmeņdārzā.
– Šogad riskēšu Itālijas salmeni pārziemināt laukā, lai gan maz ticams, ka tā izturēs. Citiem audzētājiem gan iesaku to izrakt, tāpat kā rozmarīnu, un ziemā turēt visgaišākajā vietā, piemēram, virtuvē uz palodzes, – padomu dod garšaugu audzētāja. – Man patīk eksperimentēt, veidojot specifiskas garšaugu buķetes. Ik gadu gatavoju ziemai krājumus: sīki sagriežu dažādus garšaugus, pievienoju sarīvētus burkānus, sīpolus un visu sajaucu ar sāli. Maisījumu pildu burkās, glabāju pagrabā un ziemā pievienoju zupām un mērcēm.