Foto – AFP/LETA

Vai ar likumu jāaizliedz seju aizsedzošs apģērbs? 28

Tieslietu ministrija aicinājusi sabiedrību līdz 26. martam iesaistīties likumprojekta izstrādes procesā, ar kuru paredzēts noteikt ierobežojumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu publiskās vietās. Skaidroju, kā šādu likuma normu vērtē mūsu sabiedrības pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Hosams Abu Meri, ārsts un Saeimas deputāts: “Iedzīvotājus biedē sievietes ar aizsegtām sejām, jo tās asociējas ar personām, kas vairākās vietās pasaulē veikušas terora aktus. Tomēr ir maldīgi domāt, ka sejas aizsegam un terorismam ir tiešs sakars. Noziegumus bieži pastrādā vietējie cilvēki, kuri aizsedz seju, lai netiktu atpazīti. Tomēr politiķiem ir pienākums novērst Latvijas iedzīvotāju bažas, un aizliegums nēsāt seju aizsedzošu apģērbu publiskās vietās ir nesāpīgākais veids, kā to izdarīt. Es šo ieceri atbalstu, jo tā var novērst lielāku neiecietību starp Latvijas iedzīvotājiem un iebraucējiem.”

Anete Karlsone, Latvijas Universitātes (LU) Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadošā pētniece: “Principā atbalstu domu par to, ka aizklātas sejas sabiedriskās vietās nebūtu vēlamas. Mani mazāk uztrauc reliģiskie vai cita veida motīvi šāda apģērba nēsāšanai, bet vairāk – iespēja, ka tie var tikt izmantoti sabiedriskās drošības apdraudēšanai. Piemēram, tos var lietot teroristi. Latvijas tradicionālo kultūrvidi gan šāda apģērba nēsā­šana neiespaidos, jo apkārtējā vide mainās nepārtraukti. Kultūrvides saglabāšanu pamatā nosaka vietējās kultūras nesēju vēlme. Mūsu kultūru nosargāt vai sagraut varam tikai mēs paši. Tas, kas cilvēkam ir mugurā, spriedzi savstarpējās attiecībās nerada. Man, piemēram, nepatīk sarunāties ar cilvēkiem, kuriem acis paslēptas aiz saulesbriļļu stikliem, taču diez vai tas rada kādu spriedzi attiecībās. Tomēr pilnīgi aizklātas sejas es neatbalstu jau minēto drošības apsvērumu dēļ.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Leons Taivāns, LU Humanitāro zinātņu fakultātes Āzijas studiju nodaļas profesors: “Laiku pa laikam man jāpieņem eksāmens universitātē. Kā noteikt, kas slēpjas zem nikāba? No islāma pozīcijām, man kā vīrietim nav tiesību prasīt, lai sieviete sejas apsegu noņemtu. Tādējādi var izrādīties, ka eksāmenu cenšas nokārtot pavisam cits cilvēks. Atbalstu aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu publiskās vietās. Nikābs pastiprina sociālās norobežošanās efektus. Zem tā var paslēpties džihādists pašnāvnieks, radot drošības apdraudējumu. Galu galā mums nav pienākuma pakļauties svešām tradīcijām mūsu pašu zemē un mūsu kultūras laukā. To darām, kad esam ārzemēs. Vienīgi stingrs mugurkauls un nelokāmība var kaut daļēji izglābt mūsu kultūrvidi. Cenšoties izpatikt, iegūsim tikai nicinājumu. Austrumos respektē kundzisku stāju, nevis pakalpīgi lokanu muguru.”

Skaidrīte Gūtmane, Latvijas Kristīgās akadēmijas rektore: “Seja ir cilvēka personības spogulis, un tās aizsegšana nav savienojama ar civilizētajā pasaulē pieņemtiem priekšstatiem par cilvēku saskarsmi. Sāksim ar to, ka mēs skatāmies viens otram acīs. Ar sejas aizsegšanu cilvēks noliedz savu personību. Seja ir unikāla, Dieva radīta, lai cilvēks izteiktu savu personību pozitīvi. Es jūtos drošāk, ja blakus esošā persona neslēpj savu būtību. Tuvajos Austrumos tiek pieprasīts, ka sieviete sevi atklāj tikai sava vīra priekšā. Islāms pieprasa sievietei apsegt galvu. Bet seju aizsegt agresīvi pieprasa islāma ekstrēmais virziens. Šādas absurdas prasības izvirzīšana ir iespējama dziļas personības identitātes krīzes dēļ. Ir saprotams, ja musulmaņu vīrieši izvirza šādas prasības savos klanos. Bet viņi to uzspiež arī eiropeiskajā vidē.”

UZZIŅA

* Aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu plānots attiecināt uz jebkuru vietu, kura neatkarīgi no tās izmantošanas vai īpašuma formas kalpo sabiedrības kopējo vajadzību un interešu nodrošināšanai un kura par maksu vai bez maksas ir pieejama ikvienai personai. Aizliegums nebūtu spēkā dievnamos, lūgšanu vai citās telpās, kurās tiek veikta reliģiskā darbība.

* Seju aizsedzošs apģērbs tiktu atļauts: ja to prasa normatīvi; profesionālo pienākumu izpildei; sporta nodarbību un pasākumu dalībniekiem; mākslas pasākumu dalībniekiem; valsts svētku un nacionālo kultūras pasākumu dalībniekiem; laika apstākļu dēļ; veselības ap­stākļu dēļ.

* Par likuma neievērošanu plānots noteikt administratīvo atbildību.

Avots: Likumprojekts “Seju aizsedzoša 
apģērba nēsāšanas ierobežojuma likums”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.