Foto – AFP/LETA

Austrumniecisks pieskāriens matiem: aromātiskas eļļas, henna un basma 0

No ziediem iegūst aromātisku eļļu, sulu izmanto ājurvēdā, bet kaltētas lapas – krāsošanai. Turklāt hennai raksturīgas vēl citas īpašības! Svarīgi arī tas, ka henna un basma ir vienīgās dabiskās matu krāsas.

Reklāma
Reklāma

Krāsošana bez ķīmijas

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Gan henna, gan basma ir dabiskas matu krāsas, ko droši var izmantot pat grūtnieces un sievietes, kuras baro ar krūti. Vienlaikus henna uzlabo matu struktūru un galvas ādas apasiņošanu, nostiprina matu saknes un kavē izkrišanu, atbrīvo no blaugznām.

Zaļais hennas pulveris ir kaltētas lavsonijas krūma lapas, ko smalki saberž un kas arī ir vienīgā krāsas sastāvdaļa. Līdzīgs ir zaļganbrūnais basmas pulverītis, ko iegūst no sasmalcinātām kaltētām idigofēras krūma lapām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hennas māksliniece Iveta Semjonova skaidro, ka matu krāsošanas iznākumā lielākā nozīme ir nevis hennas izcelsmes valstij – Irānai vai Indijai, bet gan produkta kvalitātei, auga šķirnei, augsnei, kurā krūms audzis, auga daļai, no kuras ievāktas lapas, žāvēšanai, sagatavošanai un uzglabāšanai. Tāpēc ar hennu un basmu krāsoti mati iegūst zeltainu, medainu līdz kastaņbrūnu un melnu toni. Protams, jāņem vērā arī dabiskā matu krāsa.

Ķīmiskās krāsas spēj matus, arī sirmos, nokrāsot vienmērīgi, bet henna visus krāso vienlīdz intensīvi, tāpēc resnākie un tumšākie mati izskatās tumšāki, savukārt smalkākie, gaišākie gar sejas līniju un sirmie mati joprojām ir gaišāki, lai gan vienlaikus arī košāki. Jāņem vērā, ka, krāsojot tikai ar hennu, iegūst galvenokārt dažādas intensitātes rudos toņus – no gaiši ruda līdz kastaņbrūnai. – Ja veikalā nopērkamais produkts nav vecāks par trim gadiem un ir ievests no reģiona, kur henna aug dabiskā vidē, visticamāk, matu krāsa būs laba un kvalitatīva, – piebilst Iveta Semjonova.

Lai palielinātu krāsu paleti, hennai mēdz pievienot organiskās eļļas. Ar dažādu krāsu pigmentu sastāvdaļām henna nopērkama arī veikalos. Vēl var paeksperimentēt mājās, piemēram, hennai pievienojot maltu kafiju, brūnums būs intensīvāks. Savukārt ūdeni aizstājot ar sarkanvīnu, matu tonim būs dziļāks tumšsarkanais akcents. Tāpat var izmantot melnās tējas uzlējumu.

Krāsojot tikai ar basmu, matos būs pamanāms zaļgans tonis. Lai iegūtu tumšāku nokrāsu, hennu un basmu sajauc kopā. Vēlamais tonis – košāks vai tumšāks – veidosies no proporciju variācijām.

Dažādi knifiņi

Krāsošana ar hennu prasa iemaņas un prasmi. Jāņem vērā sākotnējais matu tonis, mata resnums un struktūra, sirmo matu daudzums, jo dažkārt rezultātu var ietekmēt pat dažas minūtes.

Ja henna un basma ir vienādās attiecībās, sanāk kastaņbrūns tonis. Ņemot divreiz vairāk basmas, var iegūt diezgan tumšu, pat gandrīz melnu toni. Ja ir divreiz vairāk hennas, izdodas bronzas nokrāsa.

Krāsai nepieciešama māla, stikla vai karstumizturīga plastmasas bļodiņa. Metāla trauks nav piemērots, jo ietekmē hennas ķīmiskās reakcijas. Vajadzīgi arī gumijas cimdi un taukains krēms vai vazelīns, ko ieziež gar matu augšanas līniju, lai krāsa nenotraipītu ādu.

Reklāma
Reklāma

Matiem jābūt izmazgātiem un sausiem. Tajos ar otu vienmērīgi ieklāj sagatavoto krāsu – karstā (+70…+80 °C) ūdenī iejauktu un līdz +35…+40 °C atdzesētu hennu vai hennas un basmas maisījumu bieza krējuma konsistencē. Pakausī matus savāc kopā, galvā uzliek dušas cepurīti un nosien ar dvieli.

Krāsošanas laiks var atšķirties. Aptuveni pēc 30 minūtēm tonis ir rūsgans, bet pēc 1,5 stundām – brūngans. Jo ilgāk krāsvielu notur, jo tā labāk iekrāso. Iveta Semjonova atgādina, ka galīgais matu tonis pēc krāsošanas ar hennu redzams tikai pēc 48 stundām, jo reakcija matu stiebros notiek vēl pēc tam, kad krāsa no matiem izmazgāta tekošā ūdenī bez šampūna.

Jāizvairās no drīzas matu krāsošanas ar ķīmiskajām krāsām, jo henna pakāpeniski uzkrājas matu struktūrā un saskarē ar ķīmisko krāsu var radīt neparedzamas krāsu kombinācijas, piemēram, zaļu vai zilu toni. Speciāliste iesaka hennu nelietot trīs mēnešus pēc ķīmiskas krāsošanas, un otrādi! Tāpat pēc procedūras ar hennu nevajag likt ilgviļņus, taisnot matus u.tml.

Ar hennu atkārtoti vajadzētu krāsot ne biežāk kā reizi 2–3 mēnešos, jo tā sausina galvas ādu un mati var lūzt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.