Austrumeiropas mūzikas vējš “Kremerata Baltica” festivālā 0
Dzintaru koncertzālē no 13. līdz 16. septembrim norisināsies 15. “Kremerata Baltica” festivāls, kas šogad veltīts Latvijas valsts simtgadei. Līdzās pasaulslavenajam vijolniekam Gidonam Krēmeram un izcilajiem kamerorķestra “Kremerata Baltica” mūziķiem četros muzikāli daudzveidīgos koncertos būs iespēja tikties ar pianistu Georgiju Osokinu, franču aktieriem klauniem Ketrīnu Žermēnu un Žuljēnu Kotjē, pianisti, Frederika Šopena konkursa laureāti, Juliannu Avdejevu un citiem māksliniekiem.
Šogad festivāla vadmotīvs – vējš, kas simbolizē dinamiskās izmaiņas latviešu nācijas vēsturiskajā un kultūras attīstībā. Izceļot Latvijas un citu Austrumeiropas valstu vēsturiskos centienus pēc neatkarības, festivāla motīvs ir Austrumeiropas vējš – mūzikas gaiss ar latviešu, ungāru, čehu, ukraiņu un poļu komponistu skaņdarbiem.
Festivāla atklāšanas koncertā “Ungāru vējš” 13. septembrī starptautiski atzītā pianiste Julianna Avdejeva atskaņos dižākā ungāru klaviermūzikas komponista Franča Lista poētiski majestātisko “Pirmo klavierkoncertu”. “Kremerata Baltica” kamerorķestra virtuozais sniegums uzmirdzēs Bēlas Bartoka “Otrā stīgu kvarteta” orķestra versijas pārlikumā, savukārt latviešu komponists Kristaps Pētersons īpaši šim festivālam ir radījis jaundarbu “Bartokālā etīde”, kas tapis, iedvesmojoties no Bēlas Bartoka intervijas Ņujorkas Radio.
14. septembrī Georgija Osokina izpildījumā ar “Polijas vējiem” skanēs sakrālā minimālista Mikolaja Gurecka skaņdarbi, dvēseles taustiņu aristokrāta F. Šopena mūzika un 20. gadsimta poļu pianista un skaņraža Miloša Magina emocionāli spēcīgā lūgšana “Stabat Mater” stīgām un timpāniem. Pianists G. Osokins nekad nav noliedzis, ka Šopens viņam ir ļoti tuvs komponists: “Šopens ir komponists, kuram katrā skaņdarbā patika veidot savu – individuālu pasauli. Pat mazai prelūdijai ir vesels stāsts. Man ļoti patīk katram skaņdarbam veidot dramaturģisku stāstu. Manuprāt, tas ļoti der Šopena mūzikai, jo lielās stāstošās līnijas viņam ir ļoti svarīgas. Vēl es atklāju, ka komponists ir simbolists. Pētot viņa mūziku, var atrast ļoti interesantas satura zīmes, sākot ar krusta simboliku – kā Baham. Parasti ko tādu Šopena mūzikā nemeklējam, taču ir ļoti interesanti pētīt viņa mūzikas valodu. Vispirms analizēju, veidoju savu dramaturģisko stāstu un tikai tad sāku spēlēt. Viens no vissarežģītākajiem uzdevumiem, interpretējot viņa mūziku, ir saprast katru žanru. Uzskatu, ka vajag ļoti daudz klausīties un zināt poļu folkloru, lai vispār saprastu, kas ir mazurka vai polonēze. Tikai pēc tam tev ir tiesības kaut ko spēlēt.”
Savukārt 15. septembrī virtuozs kamermūzikas sniegums “Kremerata Baltica” solistu un viesu izpildījumā. Koncertā “Čehijas vējš” tiks atskaņoti čehu komponista Antonīna Dvoržāka, Hansa Krāsas, Ervina Šulhofa skaņdarbi, kā arī latviešu komponistes Selgas Mences skaņdarbs “Klavieru kvartets”, kas tika nominēts “Lielajai mūzikas balvai 2015” kā gada jaundarbs.
Festivāla noslēguma koncertā 16. septembrī tikšanās ar pasaulslaveno vijolnieku Gidonu Krēmeru, pianisti Juliannu Avdejevu un kamerorķestri “Kremerata Baltica”. Koncertā “Kremeratas vējš” būs iespēja baudīt mūsdienu ukraiņu dzīvā klasiķa Valentīna Silvestrova G. Krēmeram veltītos “Piecus skaņdarbus vijolei un klavierēm” un Pētera Vaska simfoniju “Balsis”. V. Silvestrovs “Piecus skaņdarbus vijolei un klavierēm” G. Krēmeram veltījis jau pirms daudziem gadiem. “Esmu spēlējis daudz V. Silvestrova mūzikas, jo uzskatu, ka viņa skaņdarbi ir īsti tonalitātes meistardarbi mūsu pasaulē, kas lielā mērā orientēta uz elektroniskās mūzikas sarežģītību,” stāsta G. Krēmers.
Savukārt koncerta otrā daļa sola īstus pārsteigumus ar slavenajiem franču aktieriem klauniem Žuljēnu Kotjē un Ketrīnu Žermēnu.
13.,14.,15. un 16. IX 19.30 Dzintaru koncertzāles Mazā zāle Jūrmalā
Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
Cena: No EUR 7 līdz EUR 25