“Iedzīvotāji noguruši un zaudē motivāciju ievērot noteikumus.” Austrija atver veikalus, skolas un frizieru salonus, bet… 19
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pēc sešu nedēļu ilga bargu ierobežojumu perioda jeb totālā “lokdauna” Austrijā pirmdien, ievērojot piesardzības pasākumus, atkal atsākās mācības skolās, tika atvērti veikali, frizieru, kosmetologu un masāžas saloni.
Zināmi ierobežojumi tirdzniecībā un izglītībā paliek, taču austrieši izlēmuši mēģināt pamazām atgriezties normālā dzīvē ar teju ikdienišķu Covid-19 masveida testēšanas palīdzību.
Austrija izšķīrusies izmēģināt savu Covid-19 iegrožošanas ceļu, par kuru gan valda liela skepse kā kaimiņzemēs, tā pašu pilsoņu vidū. Notikušais ir drīzāk politisks, politiķu un arodbiedrību sarunās, ne epidemioloģiskos aprēķinos, balstīts solis. Austrijas koalīcijas valdības kanclers Sebastians Kurcs žurnālistiem atzinis, ka režīms mīkstināts, ņemot vērā iedzīvotāju nogurumu no stingrajiem pasākumiem.
“Pēdējo divu nedēļu laikā saslimšanas izplatības līmenis pie mums nav samazinājies, jo arvien mazāk cilvēku turas pie noteikumiem un ilgojas pēc lielākas brīvības,” Vācijas izdevumam “Welt am Sonntag” paudis Kurcs. Valdība izjutusi spiedienu no tūrisma un saistīto ekonomikas nozaru, kā arī neapmierināto skolēnu vecāku puses.
“Vecāku spiediens bija ārkārtīgi liels. Pēdējo nedēļu un mēnešu atziņa ir, ka tiešās mācības ar distancēto mācīšanos aizstāt nevar. Un tur ir runa ne tik daudz par zināšanu sniegšanu, cik par skolas sociālo lomu,” raidītājam “Deutsche Welle” piebilstot, ka attālinātā mācīšana sasniegusi iespēju robežas, izteicies Austrijas pamatskolu skolotāju arodbiedrības vadītājs Pauls Kimbergers.
Izglītības ministrs Heincs Fasmans uzsvēris, ka bērniem ir svarīgi atkal satikt skolasbiedrus, draugus un atgriezties pie normāla dienas ritma.
Iepirkšanās steiga
Pirmdien 9 miljonu iedzīvotāju lielajā Austrijā veica 24 244 testus un reģistrēja 1057 jaunus saslimšanas gadījumus, kas veidoja 105 gadījumus uz 10 tūkstošiem iedzīvotāju 7 dienu laikā.
Vietējie virusologi spriež, ka par atvieglojumiem varētu runāt tad, ja inficēto skaits nebūtu lielāks par 50 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tātad uz pusi mazāks nekā šobrīd. Bažas rada arī Tiroles reģions, kur epidemioloģiskā situācija ir sliktāka nekā citviet valstī un izplatās Covid-19 agresīvais Dienvidāfrikas paveids.
Austrijas valdībā vēl notiek diskusijas, vai Tiroli nevajadzētu izolēt no pārējās valsts. Pagaidām Vīne kavējas šādi rīkoties, tikai iesaka bez īpašas nepieciešamības uz Tiroli nedoties un pēc atgriešanās nekavējoties testēties.
Austrijas Zinātņu akadēmijas Molekulārās medicīnas zinātniskā centra virusologs Andreass Bergtālers Austrijas ziņu aģentūrai APA atgādinājis, ka valsts austrumos turpina izplatīties arī ārkārtīgi lipīgais Lielbritānijas Covid-19 paveids, turklāt “infekcijas gadījumu skaits mums vēl ir pārāk augsts”. Bergtālers būtu izbrīnīts, ja inficēto skaits dažu nedēļu laikā atkal strauji nepieaugs.
Tikmēr Austrijas mediji ziņo par rindām pie atkalatvērtajiem parfimērijas, “zīmolīgo” apģērbu un apavu veikaliem Vīnes, Zalcburgas, Grācas un citu lielāko pilsētu iepirkšanās ielās un izpārdošanām par cenām, “kādas pasaule nav redzējusi”.
To dēļ cilvēki gatavi stāvēt rindās, tiesa, nēsājot maskas un ievērojot distanci. Daudzu frizētavu un skaistumkopšanas salonu pieraksts jau pilns līdz martam, tomēr saņemt pakalpojumu varēs, tikai uzrādot negatīvu testu un valkājot “FFP2” klases sejas masku.
Frizieri, kosmetologi, masieri cenšas atgūt, cik iespējams, un arī nolaiduši cenas. Matu griešanu vai bārdas piefrizēšanu piedāvā par 5,55 eiro, kas Austrijai ir neredzēti lēti. Austriešu žurnālistu veiktās ielu intervijas liecina – cilvēki steidzas uz veikaliem un pie speciālistiem ne tikai cenu dēļ, bet arī tādēļ, ka nobažījušies, ka pēc pāris nedēļām atkal viss būs ciet.
Kaimiņi pikti
“Austrijas ceļš” balstās vispārējā iedzīvotāju testēšanā un elektroniskā reģistrācijā skolās un darba vietās. Skolās ātrais antivielu tests ar uztriepi no deguna pirms mācību sākšanas padarīts par normu un jāveic ik pēc divām dienām. Ieiet klasē ļauts tikai ar negatīvu testu.
Ja netestējas, atliek mājmācība. Totālā testēšanas sistēma, protams, prasa lielus ieguldījumus un loģistiku, jo ik pārdienas būs jāpārbauda 1,8 miljoni skolēnu un 126 tūkstoši skolotāju. Skolās jaunākās klases tiek dalītas, bet vecāko klašu skolēniem ievieš maiņas.
Jāpiebilst, ka no šodienas ieviesti bargāki nosacījumi iebraukšanai Austrijā – karantīna pat ar negatīvu testu.
Par Austrijas un mazākā mērā Čehijas izšķiršanos mīkstināt režīmu kritiski izsakās Vācija, kuras politiķi dusmojas, ka austrieši ir “bezatbildīgi” un var kaitēt Vācijas plāniem infekcijas izplatības samazināšanai.
Tāpat Austrijā netrūkst to, kas norāda uz lielu risku. Īpaši bīstama ir skolu atvēršana. Skeptiķi prognozē, ka jau pēc trim nedēļām var izrādīties, ka tās atkal jāslēdz.
Speciālisti piekrīt, ka iedzīvotāji, gadu pavadot pandēmijas apstākļos, ir noguruši un zaudē motivāciju ievērot noteikumus.
Ja no šāda viedokļa, varbūt pat labi, ja visu kaut uz dažām nedēļām atkal atver, lai motivācija un noskaņojums nedaudz atjaunotos un cilvēki atkal sāktu uztvert situāciju ar pilnu nopietnību. Jo tikai tā iespējams gūt ilglaicīgus panākumus.