Austrālijas parlaments apstiprina aizliegumu bērniem izmantot sociālos tīklus 0
Austrālijas parlaments ceturtdien apstiprinājis likumprojektu, kas aizliedz bērniem līdz 16 gadiem izmantot sociālos tīklus.
Austrālijas parlamenta apakšpalāta likumprojektu apstiprināja trešdien, un šodien to apstiprināja arī augšpalāta Senāts.
Saskaņā ar likumprojektu tādiem sociālajiem tīkliem kā “TikTok”, “Facebook”, “Snapchat”, “Reddit”, “X” un “Instagram” draudēs līdz 50 miljoniem Austrālijas dolāru (31 miljonam eiro) lielas sodanaudas par sistemātisku nespēju novērst, ka mazi bērni atver savus sociālo tīklu kontus. Pēc aizlieguma spēkā stāšanās platformām būs viens gads laika, lai izdomātu, kā ieviest vecuma ierobežojumu.
Likumprojektam ir plašs politiskais atbalsts. To atbalsta arī Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs. Pirms balsošanas viņš raksturoja sociālos tīklus kā “platformu savstarpējam spiedienam, trauksmes cēloni, krāpnieku un, kas ir vissliktākais, tiešsaistes plēsoņu rīku”. Premjerministrs pauda vēlmi, lai Austrālijas jaunieši noliktu malās savus telefonus un dotos uz futbola un kriketa laukumiem, tenisa kortiem un peldbaseiniem.
Sociālie tīkli savukārt kritizējuši likumprojektu kā pārāk neskaidru, problemātisku un sasteigtu. Kritiķi arī apgalvo, ka aizliegums izolēs bērnus, liegs viņiem sociālo tīklu pozitīvos aspektus, aizvedīs bērnus uz tumšo tīmekli un atņems platformām stimulu padarīt tiešsaistes vidi drošāku. Turklāt bērni, kas jaunāki par 16 gadiem, varētu vilcināties ziņot par kaitējumu, ja ar tādu saskārušies sociālajās platformās.
Austrālijas parlamenta nule kā apstiprinātais aizliegums ir viens no stingrākajiem pasaulē, taču tajā gandrīz nekas nav teikts par to, kā šie noteikumi tiks īstenoti. Arī eksperti uzskata, ka likumprojekts var izrādīties tikai simbolisks un reālajā dzīvē nebūs īstenojams.
Sagaidāms, ka paies vismaz 12 mēneši, līdz tiks izstrādāti detalizētāki noteikumi un aizliegums stāsies spēkā. Dažiem uzņēmumiem, piemēram, “WhatsApp” un “YouTube”, iespējams, tiks piešķirtas atlaides, jo pusaudžiem tie var būt nepieciešami mācībām skolā, atpūtai vai citu iemeslu dēļ.
Likumprojektā pēdējā brīdī tika izdarīti grozījumi, kas pastiprinātu privātuma aizsardzību, un valdības izdotu digitālo personu apliecinošu dokumentu nevarēs izmantot kā līdzekli vecuma verifikācijai.
Sagaidāms, ka valstis, kas apsver līdzīgu likumu ieviešanu, uzmanīgi vēros aizlieguma īstenošanu Austrālijā.