Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni 14
Ķenguri ir Austrālijas ģerbonī un nacionālās aviokompānijas lidmašīnu astē, taču, neņemot to vērā, katru gadu valsts iestādes atļauj licencētiem medniekiem nogalināt miljoniem ķenguru. Valdība un savvaļas eksperti saka, ka dažas ķenguru sugas ir tik ļoti savairojušās, ka tās regulāri jāiznīcina, lai aizsargātu zemi, citas vietējās sugas un pašus dzīvniekus no bada sausuma laikā, raksta cnn.com.
Taču nacionālās dzīvnieka likumīgā iznīcināšana ir saniknojusi daudzus dabas aktīvistus, kuri gadiem ilgi ir cīnījušies par tādas prakses izbeigšanu, ko daudzi uzskata par nežēlīgu un komerciālu interešu vadītu.
Saskaņā ar valdības programmām licencēti mednieki saņem maksu par katru kilogramu ķenguru, to liemeņi tiek pārstrādāti gaļā, bet āda un jēlādas eksportē uz aptuveni 70 valstīm — šīs nozares vērtība ir 200 miljoni Austrālijas dolāru katru gadu, liecina Austrālijas Rūpniecības asociācijas (KIAA), galvenās tirdzniecības nozares organizācijas, dati.
Jau vairākus gadu desmitus ķenguru āda ir bijusi augstākās klases futbolam paredzētu preču ražotāju izvēle materiāla elastības un izturības dēļ. Taču šomēnes ASV sporta kompānija Nike un Vācijas konkurente Puma paziņoja, ka pakāpeniski atsakās no ķengura ādas, izvēloties sintētiskās alternatīvas.
Neviens uzņēmums savos paziņojumos presei, paziņojot par lēmumu, nepieminēja dzīvnieku tiesību problēmas un neatbildēja uz lūgumiem sniegt papildu komentārus. Taču dzīvnieku tiesību grupas to uzsver kā uzvaru pēc gadiem ilgas lobēšanas.
“Šī ir lieliska diena ķenguriem,” sacīja Miks Makintairs no kampaņu grupas “Kangaroos Alive”, kas ir daļa no starptautiskā aktīvistu tīkla, kas lobē ķenguru izstrādājumu importa aizliegumus Eiropas Savienībā un ASV.
2021. gadā ASV Pārstāvju palātā tika iesniegts likumprojekts, lai aizliegtu ķenguru importu, taču tas netika pieņemts. Šogad līdzīgi likumprojekti tika ieviesti Arizonā, Konektikutā, Ņūdžersijā, Oregonā, kur atrodas Nike, un Vermontā, taču līdz šim neviens arī tur kļuvis par likumu. Protestētāji ir iesnieguši arī lūgumrakstus Eiropas Parlamentam, līdz šim tas ir ar nelielu ietekmi.
Kampaņa pret no ķenguriem ražotiem produktiem ir izraisījusi neapmierinātību daudziem Austrālijā ne tikai valdībā, bet arī savvaļas dzīvnieku ekspertu vidū, kuri saka, ka licencēta izkaušana ir nepieciešama, lai saglabātu ilgtspējīgu skaitu un novērstu pašu dzīvnieku ciešanas, kad tie konkurē ar mājlopiem pārtikas un ūdens trūkuma laikā.
Džims Radfords, ainavu ekologs un dabas aizsardzības biologs no Melburnas Latrobes universitātes Nākotnes ainavu pētniecības centra atzīst: “Es jums apsolu, ka arī bez ķenguru ādas un ķenguru gaļas nozares, ķengurus joprojām nošaus. Zemes īpašnieki joprojām šaus ķengurus, un tas būs sliktāks rezultāts dzīvnieku labturībai nekā tad, ja tas tiktu darīts regulētā, kontrolētā veidā.”
Found a family of kangaroos 🥹
Australia truly is such a beautiful home pic.twitter.com/E48RgvKFn9— SWERVY_au on KICK🤞 (@SWERVY_au) March 26, 2023
Ķengurus savulaik medīja Austrālijas pamatiedzīvotāji pārtikas nolūkos, tāpat ķenguri ir barība savvaļas krūmu suņiem dingo, kuru skaits ir ievērojami samazinājies barības, slazdu un izšaušanas dēļ.
Tā kā ķenguri ir klaiņotājdzīvnieki, tos ir ļoti grūti saskaitīt, taču katru gadu valsts amatpersonas veic apsekojumus no gaisa. Pēc tam tiek noteiktas ikgadējās kvotas dažādām ķenguru sugām, cik un ko var izšaut.
Saskaņā ar jaunākajiem Austrālijas datiem tur ir ap 36,5 miljoni ķenguru un valāru, uz kuriem attiecas populācijas kontrole. Šogad kvotas šajos štatos ļauj nogalināt aptuveni piecus miljonus.
They cull about 5 million kangaroos in Australia every year. Because they have to in order to protect their eco-systems. ARAs from Europe and North America protest – but they are silent when we cull wild boar, moose, and red deer in our home countries. Why? pic.twitter.com/g8fhYtetAT
— Jens Ulrik Høgh (@ulrik_gh) March 26, 2023
Nokaušanu naktīs veic licencēti mednieki, kuri pirms šāviena ķenguru apžilbina. Dzīvnieku līķus savāc un nogādā pārstrādes centrā, kur tos pārbauda, apstrādā un sagatavo pārdošanai saskaņā ar valdības faktu lapām. Valdība arī nosaka nekomerciālas kvotas, lai ļautu licencētiem lauksaimniekiem savos īpašumos nogalināt noteiktu skaitu ķenguru, taču šie liemeņi netiek savākti vai reģistrēti.
No 60 ķenguru un valabiju sugām tikai sešas ir apstiprinātas gaļas eksportam, lai gan lielākajā daļā štatu medī tikai četrus veidus: sarkano ķenguru, austrumu un rietumu pelēko ķenguru un parasto valāru.
Dzīvnieku aizstāvji apelē pie tā, ka tiek nogalināti mazie ķengurēni, kas atrasti nošauto ķenguru mātīšu somās. “Nacionālajā prakses kodeksā par ķenguru un valābiju humānu šaušanu komerciālos nolūkos” teikts, ka tie ir jānogalina ar “sitienu pa galvu”. “Visa aina ir ļoti, ļoti neglīta,” stāsta dzīvneiku aizstāvji.
A volunteer has taught a baby kangaroo how to hop, in a heartwarming video.The footage, filmed in Australia’s Kosciuszko National Park, shows the joey hopping up and down as its carer encourages it pic.twitter.com/UIXvjRo5r1
— 🍐J Reeves🍐 (@JReeves36229208) March 25, 2023