Laila Pakalniņa
Laila Pakalniņa
Foto – Timurs Subhankulovs

– Vai tas, kas bija slikts padomju laikā, būtu uzskatāms par labu tagad? Vai mēs tagad sauktu par nodevēju jaunieti, kurš, piemēram, drošības iestādēm ziņotu par vectēva iecerētu vardarbīgu aktu pret mūsu neatkarīgo valsti? 7


– Tas ir sarežģīts jautājums. “Ausma” sākas ar to, ka puika jau pirms filmas sākuma ir aizgājis uz politpārvaldi un pastāstījis, ka tēvs gribējis iet kopā ar draugiem dedzināt kolhoza valdi. No padomju laika viedokļa skatoties, mēs teiktu – dēls ir ziņotājs, nekāda nodevība te nefigurētu. Bet, manuprāt, tas nav tik vienkārši, ka viss, kas bijis labs toreiz, ir slikts tagad, vai tas, kas slikts tagad, būtu bijis labs toreiz. Tā nav. Jo katras rīcības vērtējums, manuprāt, jāatbrīvo no politiskā noformējuma un jāskatās cilvēciski. Manā filmā nav pozitīvo varoņu. Nav tā kā no padomju laika viedokļa, ka puika ir varonis, bet tēvs – antivaronis, sliktais. Taču “Ausmā” tēvs nav arī nekāds pozitīvais varonis tāpēc vien, ka spēka trūkumā cīnīties pret sistēmu viņš ir vienkārši nodzēries. Turklāt filmā, kaut tēvs nav dziļi ticīgs, viņš izmanto Dieva vārdu vai ik uz soļa un uzskata, ka atļauju nogalināt savu dēlu viņam izsnieguši Bībeles teksti. Kā pārsvarā filmas varoņi “saspiedušies” ar padomju idejām, tā tēvs piesmēlies ar baznīcas dogmām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Taču… ja tevi nodod tavs dēls, tu esi to pelnījis. Jebkuros laikos. Jo neesi savā dēlā spējis ieaudzināt savu pārliecību, uzskatus par labo un ļauno, savu dzīves modeli, lai kāds – sociālistisks vai liberāls – tas arī būtu. Ja jums ar dēlu vai mazdēlu ir divi atšķirīgi pasaules uzskati, vai vairs esat tuvi? Vai jūs var uzskatīt par vienu ģimeni? Un tādā gadījumā laikam arī jēdziens “nodevība pret tēvu” te vairs nav vietā. Taču procentuāli filmā tēva un dēla attiecības nemaz neaizņem tik daudz laika. Tās ir virsslānis. Svarīgāk par šīm attiecībām man šķita runāt par masām, pūli un tā psiholoģiju. Ja puika būtu izrauts no pionieru ierindas, no šī sava veida pūļa, viņa rīcība mums liktos nesaprotama. Bet, kad redzi, kā visi pionieri kā viens, ne par ko nedomājot, karogiem un ziediem rokās, jo tā viņiem iemācīts, skrien sagaidīt partijas līderi, top skaidrs, kāpēc zēns rīkojas tieši tā… Jo viņš ir šīs pūļa psiholoģijas nozombēts.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.