Aukstumpumpu prom! Kas to provocē un kā vīrusu apkarot 0
Kad lūpu kaktiņā sāk kņudēt, ir skaidrs – drīz būs aukstumpumpa. Kā ātrāk tikt no tās vaļā? Vai tās nemetas pārāk bieži? Varbūt derētu konsultēties ar ārstu?
Aukstumpumpas nav tikai pārejošs kosmētisks defekts. To izraisītājs – I tipa herpesvīruss – agrāk vai vēlāk nokļūst gandrīz katra cilvēka organismā, kur apmetas uz dzīvi nervu ganglijos. Ar to ir inficējušies 90–99% pasaules iedzīvotāju. Ja organismam ir pietiekami spēcīgas pretestības spējas, tas īpašas problēmas nesagādā, taču dažkārt nepieciešama ilgstoša ārstēšana.
Lipīgās pumpas
Herpes infekcija var izpausties uz lūpām vai ap tām, ap degunu, mutē, uz pirkstiem, plaukstām, arī citviet uz ķermeņa.
Agrāk uzskatīja, ka I tipa herpesvīruss izsitas uz sejas, bet II tipa, ar kuru inficējas seksa laikā, – uz dzimumorgāniem, taču pašlaik abus radiniekus tik krasi nenodala. Tiesa, herpe dzimumorgānu apvidū ir daudz nepatīkamāka.
Herpesvīruss organismā iekļūst caur ādu vai gļotādu pēc saskarsmes ar inficētā ādu vai arī ar priekšmetiem, kuriem pieskāries kāds ar herpes izsitumiem. Diemžēl ne vienmēr vecāki saprot, ka herpesvīruss ir lipīgs. Mazuļi tiek inficēti, aplaizot māneklīti, pagaršojot ēdienu no karotes, ar kuru bērniņš tiek barots.
Aukstumpumpu var dabūt, aizdodot draudzenēm savu lūpu krāsu vai balzamu. Jāuzmanās, arī izmēģinot lūpu kosmētikas testerus veikalos, – ja pirms tam tos lietojusi kāda ar herpes bojājumu, iespējams inficēties.
Aukstumpumpas stadijas
1. Pirms tās parādīšanās ir kņudinoša, dedzinoša, sāpīga sajūta.
2. Parādās ar šķidrumu pildīti pūslīši, bet āda ir apsārtusi.
3. Pūslīši pārplīst, un sākas dzīšanas process.
4. Izveidojas dzeltenīga vai brūna krevelīte.
5. Krevelīte nokrīt, un āda zem tās ir sadzijusi.
Ar īpašu piesardzību
No herpes infekcijas īpaši jāsargās grūtniecēm, jo tās ietekmē grūtniecība var pārtraukties vai arī mazulis dzemdībās inficēties, kas draud ar smadzeņu un citu iekšējo orgānu bojājumu.
Pieaugušam cilvēkam herpesvīruss galvenokārt skar ādu. Smagāk tas var izpausties, ja ir vāja imunitāte vai tiek lietoti organisma aizsargspējas nomācoši medikamenti, piemēram, ķīmijterapijas preparāti, metotreksāts, ciklosporīns vai citi.
Situācija ir atšķirīga, ja herpes infekcija grūtniecības laikā atklāta pirmoreiz vai arī bijusi jau iepriekš un organisms ir izstrādājis imunitāti. Ja infekcija konstatēta nesen un bieži atkārtojas, parasti ginekologs izraksta pretvīrusu medikamentus, kas jālieto līdz pat dzemdībām.
Atopiskā dermatīta slimniekiem herpes infekcija var izraisīt nopietnu slimību – herpētisko ekzēmu, kad ir paaugstināta ķermeņa temperatūra un strauji pa visa ķermeņa ādu izplatās niezoši pūslīši.
Kas provocē
• Herpes manifestēšanos var izraisīt dažādas infekcijas vai jebkāda cita slimība, piemēram, gripa, kā arī organisma pārslodze, nosalšana, nogurums, stress, iekaisums, ķirurģiska iejaukšanās, pārkaršana, pārmērīga sauļošanās un karsēšanās pirtī – jebkurš imunitāti nomācošs stāvoklis. Sievietēm tā var saasināties mēnešreižu laikā.
• Aukstumpumpas mēdz parādīties pēc zobārsta vai zobu higiēnista apmeklējuma, permanentā grima vai pēc citu skaistuma procedūru veikšanas, kad tikusi traumēta āda.
• Tās var rosināt smēķēšana, kas pasliktina ādas aizsargbarjeru, kā arī provocē iekaisumu. Turklāt savu aukstumpumpu iespējams uzdāvināt citam, daloties ar cigaretēm.
Kā apkarot
Lai gan tautas līdzekļu efektivitātei pret aukstumpumpu nav medicīniska pamatojuma, dermatoloģe Inta Kusiņa atzīst: “Viss ir labs, kas nekaitē un palīdz.” Vairāki viņas pacienti par visefektīvāko līdzekli pret aukstumpumpu atzīst mentolu saturošu zobu pastu. Savukārt citiem līdzējusi olu čaumalas plēvīte un ausu sērs.
Daktere Kusiņa neiesaka aukstumpumpu ieziest ar medu, jo tas kairinās, turklāt salda vide tīk baktērijām, toties propoliss spirtā gan derēs.
Tiem, kam mēdz mesties aukstumpumpas, ieteicams nēsāt līdzi pretvīrusu saturošu krēmu, lai lietotu uzreiz, tiklīdz sākas kņudināšana. Vislabāk to uzklāt ar vates kociņu, ikreiz lietojot jaunu. Šo vietu aiztiekot ar rokām, vīruss var izplatīties tālāk, tāpēc svarīgi pēc tās aizskaršanas nomazgāt rokas ar ziepēm.
Ja uz aukstumpumpas laikus un pietiekami bieži uzklāj pretvīrusu līdzekli, infekcija nereti tiek apturēta. Taču, ja jau izveidojusies pūslīšu grupiņa, tam vairs nav nozīmes. Ādas bojājums ir ieejas vārti infekcijai, tāpēc priekšroka dodama antibakteriāliem līdzekļiem. Noderēs silīcija gels, cinku saturošs gels vai krēms, kam piemīt pretiekaisuma un sausinoša iedarbība. Var izmantot arī tējaskoka eļļu, kas neļaus pievienoties infekcijai.
Kad jau izveidojusies krevelīte, bojājumu piesardzīgi reizi dienā var apstrādāt ar spirtu saturošu līdzekli. Ieteicami dabiski benzokaīnu saturoši preparāti ar anestezējošām īpašībām, piemēram, Comsi gels. Niezi var mazināt ar ledusgabaliņu, alvejas gelu vai dezinficējošiem līdzekļiem. Lai veicinātu dzīšanu, noderēs dekspantenolu vai hialuronskābi saturoši produkti: geli, ziedes vai krēmi.
Pieejami arī speciāli pretvīrusu vielu saturoši plāksteri aukstumpumpām, kas tās nosedz un kavē izplatību. Tiem virsū var klāt lūpukrāsu.
Noteikti nedrīkst spiest vai pārdurt pūslīšus, jo šķidrums, kas tajos atrodas, ir īsts vīrusu koncentrāts, un infekcija var izplatīties tālāk. Nevajag arī noplēst kreveles, lai netraucētu ādas bojājumam dzīt un tajā neiekļūtu mikrobi.
Aukstumpumpu neapkarojot, tās mūžs ilgst vidēji 7–10 dienas atkarībā no imūnās sistēmas spēka un pumpas saimnieka rīcības. To mazgājot un knibinot, karsējoties siltā vannā vai pirtī uz lāvas, dzīšanas process ieilgs.
Cīņā pret vīrusu
Šajā gadsimtā herpesvīruss ir kļuvis negantāks un biežāk nekā agrāk izraisa nopietnas komplikācijas, piemēram, encefalītu vai meningītu. Lielāks sarežģījumu risks ir jaundzimušajiem un cilvēkiem ar novājinātu imunitāti.
Nepatīkamas sekas mēdz rasties, ja vīruss iekļūst acīs, – tad uz radzenes rodas pūslītis, pēc kura sadzīšanas paliek rēta, kas izraisa redzes traucējumus.
Ja aukstumpumpa gada laikā uzmetas sešas reizes vai pat biežāk, vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, dermatologa, infektologa vai imunologa.
Pret herpesinfekciju, kas bieži atkārtojas, pretvīrusu medikamentus lieto iekšķīgi: aciklovīru, famciklovīru vai valaciklovīru, sākotnējo devu pakāpeniski samazinot, kamēr aukstumpumpas vairs neparādās.
Pirms tam gan vēlams noskaidrot, kāpēc imūnā sistēma ļauj vīrusam aktivizēties, kā arī pārliecināties, vai nav sākusies kāda cita slimība, kuru sasirgušais pats vēl nav pamanījis.
Uz dzimumorgānu herpēm, kas tikko parādījušās, pretvīrusu līdzekli var lietot arī lokāli, taču parasti bojājums skar lielāku laukumu un nepieciešama iekšķīga ārstēšanās. Tā kā dzimumorgānus var bojāt ne tikai herpesvīruss, lai neielaistu kādu citu infekciju, jākonsultējas ar ārstu.
Vairākas aukstumpumpas vienlaikus liecina, ka imunitāte necīnās pret vīrusu vai nespēj to uzveikt. Jebkurš ādas bojājums palielina infekcijas pievienošanās risku, tad pretvīrusu līdzeklis jālieto iekšķīgi.
Vairākums labi panes ārstēšanu, taču ne vienmēr izdodas vīrusu iznīdēt. Veiksmīgākai ārstēšanai papildus var lietot enzīmu preparātus, kas palīdz stiprināt imunitāti.
Piesardzības pasākumi
• Herpesvīrusam aktivizējoties, nedrīkst skūpstīties, jālieto katram savs dvielis un galda piederumi.
• Pēc izsitumu aizskaršanas jāmazgā rokas.
• Nevajag mazgāt seju ar ūdeni, jo tas uzturēs ādas iekaisumu un veicinās infekcijas izplatību.
• Ja aukstumpumpas bieži mēdz atkārtoties, profilakses nolūkos var lietot pretvīrusu lūpu balzamu vai ziedi Larifan.
KONSULTĒJUSI DERMATOLOĢE INTA KUSIŅA