Foto – Shutterstock

Aukstumpumpa un citi no herpesvīrusu ģimenes 0

Sāpīgi izsitumi uz lūpām, acīs vai uz citām gļotādām, ko mēdzam dēvēt par aukstumpumpām, – šīs herpesvīrusu infekcijas pazīmes pazīst daudzi. Taču herpesvīrusu infekcijai nepietiek ar virspusējiem simptomiem, tā organismā var radīt dziļus bojājumus ar smagām sekām.

Reklāma
Reklāma

Aukstumpumpas – viens no paveidiem

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Sāpīgas aukstumpumpas izraisa herpesvīrusa pirmais tips jeb herpes simplex. Ar šo vīrusu cilvēki visbiežāk inficējās jau bērnībā. Literatūrā minēts, ka visbiežāk šo infekciju iegūst ap 2–3 gadu vecumu. Tieši tad izsitumi parādās pirmo reizi kā smaganu iekaisums un sāpīgi pūslīši uz lūpām. Ja izsitumu ir daudz, bērnam mēdz paaugstināties ķermeņa temperatūra, ir nespēks un galvassāpes.

Ja cilvēks vienreiz dzīvē ir inficējies ar kādu herpesvīrusu, tas organismā saglabājas visu mūžu. Atbrīvoties no tā nav iespējams. Herpesviridae dzimtas vīrusi maskējas, iesaistot savā struktūrā normālas šūnas struktūras, tāpēc organisms netiek no šiem vīrusiem vaļā ar antivielu starpniecību. Herpesvīrusi pielāgojas un pamazām iekaro organisma imūnās šūnas. Ne velti to mēdz dēvēt par mūžilgo infekciju. Bet ar to var sadzīvot, ja ķermeni uztur veselu un stipru, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asociētā profesore, infektoloģe un hepatoloģe Angelika Krūmiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar herpes simplex inficētam cilvēkam vispirms parādās apsārtums, nieze un sāpīgums uz sejas vai rokām, bet tas var skart arī gļotādas, piemēram, acu vai dzimumorgānu gļotādu. Pēc tam ļoti strauji, dažu stundu laikā, attīstās pūslīši.

Herpesvīrusi izplatās gaisa pilienu veidā. Viens otram ļaudis šo infekciju visbiežāk nodod ar kopīgi lietotiem sadzīves priekšmetiem. Piemēram, ar herpesvīrusu inficēta māmiņa savam mazulim slimību var nodot ar aprūpes priekšmetiem, kā arī mazo samīļojot. Ar herpesvīrusu var inficēties arī dzimumkontaktu laikā un pārlejot asinis. Dzemdībās māte var inficēt mazuli.

Saslimstību biežāk novēro rudenī un ziemā. Ja aukstumpumpas parādās ļoti bieži, noteikti jāvēršas pie ārsta: ir ļoti svarīgi pacientu rūpīgi izmeklēt, pārbaudot imūnsistēmu, un noskaidrot, vai viņš nesirgst ar citu smagu hronisku slimību, kas provocē herpesvīrusu infekcijas izpausmes, piemēram, HIV, uzsver asociētā profesore.

Ja ar herpesvīrusu inficētam cilvēkam ir laba imunitāte – viņš pietiekami daudz laika velta miegam, lieto veselīgu uzturu, bieži uzturas svaigā gaisā un velta laiku fiziskām aktivitātēm –, vīruss var iesnausties un par sevi neatgādināt ilgu laiku. Veselīgajiem herpesvīrusu infekciju var izprovocēt īpaši apstākļi, kas negatīvi ietekmē imunitāti, – strauja laika apstākļu vai vides maiņa, piemēram, pārmērīga sauļošanās, apaukstēšanās, ceļojums uz valsti, kurā valda aukstums, stress ģimenes vai darba problēmu dēļ. Herpesvīrusi biežāk skar pacientus ar novājinātu imūnsistēmu, tāpēc šo infekciju bieži novēro AIDS slimniekiem. Arī ļaudīm, kuru organismu nomocījušas citas smagas saslimšanas, piemēram, cukura diabēts vai ļaundabīgs audzējs, par sevi bieži liek manīt herpesvīrusu infekcijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.