Aukstumpumpa. Saderināti uz mūžu 0
Februāris ir viens no tiem ziemas mēnešiem, kad ir vislielākā iespēja saķert kādu slimību, – daudziem ir novājināta imūnsistēma, bet vīrusi un baktērijas teju virmo gaisā. Starp šīm kaitēm ir arī kaitinošās aukstumpumpas, kas ziemā un pavasarī nav nekāds retums.
Neslimo tikai retais
Aukstumpumpas pazīst gandrīz ikviens, tikai retajam dzīves laikā izdodas izvairīties no šiem nepatīkamajiem, sāpīgajiem pūslīšiem. Lai gan tā nav nekāda mirstamā kaite, tā ir ļoti nepatīkama un arī bojā izskatu – nudien ir nepievilcīgas, turklāt nemitīgi niez vai sāp. Aukstumpumpas izraisa I tipa herpesvīruss – tātad, ja tas ir vīruss, tas ir arī lipīgs. Bērni šo vīrusu parasti iegūst no vecākiem vai vecvecākiem, kas, samīļojot vai sabučojot savu atvasīti, negribot nodod bērnam infekciju.
Herpesvīruss sākotnēji iekļūst caur ādu – tās mikroplaisās, bet pēc tam aizceļo līdz ādas šūnām, tad uz nervu galiem un caur tiem nonāk nervu ganglijos, kur apmetas uz dzīvi. Tiklīdz vīruss ir ieperinājies nervu ganglijos, tas organismā paliek uz mūžu. Protams, to var ārstēt, bet izārstēšanās iespēja procentuāli ir neliela.
Veselam cilvēkam herpesvīruss mājo ganglijos, taču īpaši netraucē. Tiklīdz rodas kādas straujas temperatūras maiņas, pārāk liels ultravioletais starojums, pārkaršana pirtī, sagurums lidojumā, intensīvākas mēnešreizes vai kāda cita veida slodze imūnsistēmai, herpesvīruss aktivizējas, parasti izsitas uz sejas: uz lūpām vai ap degunu. Tautā dēvētās aukstumpumpas visai viegli var apārstēt.
Taču šim vīrusam ir vēl citi tipi, kas var atstāt nopietnākas sekas.
Herpes piecas stadijas
Aukstumpumpas uzmetas ļoti strauji – reizēm jau dažās stundās parādās niezoša pūtīte. Sākuma stadijā tā ir niezoša, sāpīga, pulsējoša sajūta vienā lūpas punktā vai kādā citā sejas vai ķermeņa vietā, bet jau pēc dažām stundām vai diennakts ir pamanāma pumpa. Kopumā herpes attīstību var iedalīt piecās stadijās, un tās ilgst 7–10 dienas, ja neār-stējas ar kādiem medikamentiem, ziedēm vai plāksteriem.
Pirmā stadija ir ādas niezēšana un pumpas parādīšanās – tad vēl var paspēt pārtraukt aukstumpumpas attīstību vai saīsināt tās uzliesmojuma laiku ar medikamentiem. Ja pumpai tiek ļauts attīstīties, jau pēc dienas vai divām seko II stadija – parādās ar šķidrumu pildīti pūslīši, bet āda ir apsārtusi. Dažas dienas pēc pūslīšu parādīšanās seko III stadija, kad tie pārplīst un lēnām sākas dzīšanas process. Ceturtajā stadijā izveidojas dzeltenīga vai brūna krevele, bet pēdējā – piektajā – stadijā šī krevele nokrīt, un āda sadzīst.
Spiest ir bīstami!
Lielākā kļūda, ko mēdzam pieļaut, ir aukstumpumpu spiešana. Nereti tā vien gribas šo niezošo pūslīti pakasīt, pārplēst un izspiest šķidrumu. Tomēr būs vien jāsaņemas un jāpretojas šai vēlmei – aizskart aukstumpumpu pūslīšus ir bīstami, jo šķidrums tajos ir pilns vīrusu, līdz ar to ļoti infekciozs – tas viegli var pāriet uz citām ķermeņa vietām vai inficēt apkārtējos. Pēc pūslīša pārplēšanas pušumā var pievienoties baktērijas, kas dzīvo uz ādas. Šo baktēriju dēļ aukstumpumpa dzīst ilgāk vai sāk izplesties un izraisa nopietnāku iekaisumu.
Tā vietā, lai spiestu aukstumpumpu, jāiegādājas speciālas pretvīrusu ziedes, antibakteriāli krēmi vai geli pret herpēm vai jāizmēģina tradicionālās metodes – mazināt niezi ar ledusgabaliņa kompresi vai uzsmērēt alvejas gelu.
Ja aukstumpumpa ir liela un izraisa neizturamu niezi, jāodas pie ģimenes ārsta vai dermatologa, kas izrakstīs recepšu medikamentus vīrusa ārstēšanai. Pret spēcīgām sāpēm palīdzēs arī ibuprofēnu vai paracetamolu saturoši medikamenti. Savukārt, lai herpes neietu plašumā un neapdraudētu tuviniekus, uz tām vērts uzlikt speciālus gela aplikatorus vai plāksterus, ko var iegādāties aptiekās un lielveikalos.
Kādam nieks, citam – trauksme
Pārsvarā herpes parādās gadā reizi vai divas – tas ir normāli, un ar to var sadzīvot. Taču reizēm herpesvīruss izraisa smagas komplikācijas, kas liecina par novājinātu imūnsistēmu. Dažiem šī pumpas uzmetas reizi mēnesī, kas jau norāda uz kādu veselības problēmu. Tādā gadījumā jādodas pie ģimenes ārsta vai infektologa un jāmeklē cēlonis, kāpēc vīruss tik bieži par sevi atgādina.
Herpesvīruss var būt bīstams tiem, kas slimo ar dažādām imūndeficīta slimībām, piemēram, HIV vai AIDS, hroniskām slimībām, alerģijām, atopisko dermatītu, lieto kādus spēcīgus medikamentus vai ir izgājuši ķīmijterapiju. Ļoti smagos gadījumos herpesvīruss var izraisīt acu iekaisumus, herpes-encefalītu, sepsi, deguna rinītu, meningītu un citas smagas slimības. Tāpēc riska grupu pacientiem ieteicams īpaši uzmanīties no kontakta ar tuviniekiem, kam manāma šī pūtīte, bet, tiklīdz tā uzmetas pašam, nekavējoties jādodas pie ārsta. Arī grūtniecēm un zīdaiņiem šis vīruss var būt bīstams, tāpēc gan jaunajām māmiņām, gan slimniekiem herpes uzliesmojuma brīdī jāievēro distance. Sievietēm, kurām bieži atkārtojas herpesvīruss, grūtniecības un zīdīšanas periodā vēlams lietot imūnsistēmu stiprinošus preparātus, piemēram, enzīmus.
Stiprini imūnsistēmu!
Pasargāt sevi no herpes nav nemaz tik sarežģīti – šis vīruss pārsvarā aktivizējas, ja notiek kādas straujas imūnsistēmas svārstības, bet, tiklīdz imunitāte ir stabila, herpesvīruss dzīvo mierā. Tas nozīmē, ka vislabāk tam pretoties palīdzēs imūnsistēmas stiprināšana – ar pašas vai mammas gatavotiem ievārījumiem, tumšajā laikā lietojot uztura bagātinātājus ar C vitamīnu, norūdoties, pavadot laiku ārā un pievēršoties veselīgam uzturam un dzīvesveidam. Ja saķerta vai nesen izslimota gripa, angīna vai vienkārši iesnas, neaizmirsti par uztura bagātinātājiem un C vitamīnu saturošiem augļiem, piemēram, citroniem, apelsīniem vai greipfrūtiem. Tieši slimošana un antibiotiku lietošana sašūpo imūnsistēmu, un aukstumpumpas metas kā mušas, tādēļ papildus ārsta ieteiktajai ārstēšanai stiprini savu imūnsistēmu.
Arī pārlieku liels stress mēdz izraisīt herpes – uztraukums var iedragāt imūnsistēmu, tāpēc spriedzes pilnos brīžos jācenšas saglabāt mieru, meditēt vai nodoties fiziskajām aktivitātēm. Lielisks palīgs ir ūdens – dienā būtu jāizdzer vismaz pusotra litra ūdens. Raugi, lai arī lūpas būtu mitrinātas, tāpēc ikdienā lieto lūpu balzamu. Ja herpes metas samērā bieži, aptiekās var iegādāties speciālus lūpu zīmuļus, kas neļauj herpesvīrusam veidot pumpiņas. Savukārt, kad dodies sauļoties, izmanto lūpu balzamus ar 15 vai 30 SPF.
Aukstumpumpas var provocēt arī dažādas sejas vai mutes procedūras, piemēram, pēc zobārsta vai higiēnista apmeklējuma, lūpu permanentā krāsojuma uzlikšanas, tetovēšanās vai sejas lāzerprocedūrām. Ja herpesvīruss uzliesmo bieži, arī pēc šādām procedūrām ieteicams lietot kādus medikamentus iekšķīgi, tos ieteiks ārsts.
Atpazīsti aukstumpumpu!
Aukstumpumpa parasti parādās uz lūpas, lūpu līnijas, lūpu kaktiņos vai ap degunu. Retākos gadījumos herpesvīrusa izraisīti izsitumi var parādīties citās ķermeņa vietās, piemēram, jostasvietā, uz sēžas, sānos, uz dzimumorgāniem vai augšstilbiem – šos izsitumus izraisa II tipa herpesvīruss. Vēl pastāv tāds herpesvīruss, ko dēvē par herpes zoster un tautas valodā sauc par jostas rozi. Tas ir hepesvīrusa paveids, kas paliek nervu ganglijos pēc bērnībā izslimotām vējbakām. Tad dzīves laikā vīrusa izraisīti izsitumi parādās vietās, kur savulaik bijušas vējbakas – būtībā jebkurā ķermeņa vietā. Aukstumpumpām raksturīgs niezošs apsārtums ar pūslīšiem, kas pildīti ar šķidrumu. Jāatceras, ka šis pūslīšu šķidrums ir īsts vīrusu koncentrāts – tieši ar šo izdalījumu herpesvīrusu tālāk nododam citiem.
Ņem vērā! Imūnsistēmu pavājina pārsalšana, pārkaršana un pārsauļošanās gan saulē, gan solārijā.
Ja tev ir aukstumpumpa, ielāgo šos ieteikumus!
* Ēd vēsus un mīkstus ēdienus, bet izvairies no skābiem un sāļiem pārtikas produktiem, kas varētu kairināt aukstumpumpu.
* Izmanto antiseptisku mutes mazgājamo līdzekli, ja zobu tīrīšana ar zobu suku sagādā sāpes.
* Rūpīgi nomazgā rokas ar ziepēm pirms un pēc aukstumpumpu krēma uzklāšanas. Vislabāk krēmu pret herpesvīrusu uzklāt ar vates kociņu.
* Nekādā gadījumā neberzē aukstumpumpu – arī krēma uzklāšanas laikā ne. Tā vietā krēmu herpes skartajā reģionā viegli iepliķē.
* Izmanto lūpu balzamu ar saules aizsargkfunkciju arī tad, kad aukstumpumpa nav uzmetusies.
* Lielu sāpju un pietūkuma gadījumā liec lietā pretsāpju zāles.
* Dzer daudz šķidruma, lai izvairītos no dehidratācijas – aukstumpumpām patīk sausas lūpas un izslāpis organisms.
* Neļauj citiem izmantot savu lūpu balzamu, lūpu krāsu vai spīdumu. Vīrusa laikā vēlams nodalīt savus galda piederumus un traukus. Pēc izveseļošanās šos piederumus dezinficē verdošā ūdenī.
* Izvairies no skūpstīšanās un apskāvieniem – tu taču nevēlies citus aplipināt. Atturies no orālā seksa, arī ja herpes ir partnerim.
Sargā acis!
Tiklīdz uz lūpas parādījusies aukstumpumpa, neaiztiec to! Arī pēc krēmu vai citu medikamentu uzklāšanas rūpīgi nomazgā rokas. Herpesvīruss var nonākt jebkurā ķermeņa vietā, taču visvairāk tam patīk tādas ķermeņa daļas, kur ir mitra vide, piemēram, mute, deguns, dzimumorgāni un arī acis. Ja herpesvīruss nonāk acīs, var izveidoties iekaisums, ko sauc par okulārajām herpēm – vīruss uzbrūk radzenei jeb acs caurspīdīgajai virskārtai un var izraisīt radzenes aklumu. Tiklīdz herpesvīrusa uzliesmojuma laikā acis apsarkst, ir sāpīgas vai redze vienā no acīm vai abās pēkšņi kļūst miglaina, nekavējoties jādodas pie acu ārsta. Īpaša piesardzība jāievēro, ja aukstumpumpa uzmetusiem mazam bērnam – reizēm bērni mēdz tās bakstīt, nemazgā rokas un paberzē acis.
Mūsu eksperte Linda Kapteine, Veselības centra 4 dematoveneroloģe