Foto – Stock.XCHING

Auksti siltumā… Ja vienmēr aukstas pēdas un plaukstas 0

Aukstas pēdas un plaukstas, kad salst, – normāli! Bet, ja tās neatsilst arī siltumā? Tas ir iemesls raizēties par perifērās asinsrites traucējumiem.

Reklāma
Reklāma

 

Traucēta plūsma

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Asinsrites galvenais uzdevums ir piegādāt audiem skābekli un barības vielas. Plaukstas un pēdas ir no sirds vistālākās ķermeņa daļas, tādēļ to apasiņošanai lieto apzīmējumu perifērā asinsrite. Kad rokas un kājas salst, ķermenis tiecas nepieļaut siltuma zudumu, tādēļ asinsvadi sašaurinās. Siltumā notiek pretējs process. Asinsvadi saspringst arī tad, ja ir augsts stresa līmenis.

Problēmas rodas, ja ir neirocirkulārā distonija – traucēta asinsvadu reakcija. Šādā gadījumā asinsvados vietām rodas sašaurinājumi, kas lēni izlīdzinās, taču tādēļ kavē asins plūsmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tas bieži atkārtojas, asinsvadi saglabājas saspringti, un rodas audu barošanas traucējumi. Ja vēnu vārstuļi pietiekami nefunkcionē, kājās (īpaši apakšstilbos) rodas augsts venozais spiediens, kas ietekmē vēnas, audus un ādu. Ar laiku veidojas paplašinātas vēnas un tūska.

Vairumā gadījumu ar asinsrites problēmām cilvēki saskaras pēc 40 gadu vecuma, kad kļūst pamanāmāki organisma novecošanas procesi, tostarp holesterīna izgulsnējumi asinsvados.

Agrākam riskam pakļauti smēķētāji un cilvēki, kuriem konstatētas veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi, un cukura diabēta slimnieki.

Pamanot perifērās asinsrites traucējumu simptomus, īpaši jāparūpējas, lai rokas un kājas vienmēr būtu siltumā (īpaši aukstajos gadalaikos), jo salšana veicina slimības progresēšanu.

Tiesa, kāju un roku salšana mēdz liecināt arī par nopietnākām slimībām, piemēram, Reino sindromu, kas saistīts ar roku apasiņošanu.

 

Palīdzība ir iespējama

Asinsrites traucējumiem ir tendence progresēt, tādēļ ir svarīgi uzsākt ārstēšanu līdz ar pirmajiem simptomiem.

Aptiekās pieejamie bezrecepšu preparāti iedalāmi trīs grupās. “BENU aptieku” farmaceite Valda Ķire skaidro, ka visos bagātīgi izmantoti ārstniecības augu ekstrakti, kuru aktīvās vielas ir flavonoīdi. Tie iedarbojas uz arteriālās un venozās asinsrites cirkulāciju, kas uzlabo arī perifēro asinsriti.

Viena grupa ir ginkgo bilobas ekstraktu saturoši līdzekļi. Ķīnā augošā ginka koka lapas satur flavonoīdus un terpenoīdus, kas ļoti pozitīvi ietekmē asinsriti. Šie līdzekļi palīdz apgādāt asinsvadus ar skābekli, ievērojami uzlabojot asins cirkulāciju visā ķermenī. Šo preparātu grupā ietilpst, piemēram, bezrecepšu zāles Tanakan un preparāts Ginkgo Prim Max. Ar ginka lietošanu der arī uzmanīties – jāiegādājas tikai zināmu un drošu ražotāju preparāti, jo ir nepietiekami vai vispār neattīrītas ginka frakcijas, kas pat nelielās devās ir toksiskas, un gaidītais uzlabojums var pārvērsties lielākās veselības problēmās.

Reklāma
Reklāma

Otra grupa ir preparāti, kas satur zirgkastaņas ekstraktu, piemēram, Mobiven un uztura bagātinātājs Detralex. Tajos ir flavonīdi, kam piemīt spēja tonizēt vēnas, palielināt limfatisko plūsmu, normalizēt kapilāru caurlaidību un palielināt to izturību.

Trešajā medikamentu grupā farmaceite ierindo sintētiski ražotās zāles, piemēram, Troxevasin kapsulas, kas nostiprina asinsvadu sieniņas, samazina to caurlaidību un tūsku.

Parasti visiem lietošanas kurss ir trīs mēneši, bet var arī ilgāk un pat sistemātiski.

Papildu šiem augu preparātiem var lietot arī vitamīnus. B grupas vitamīni – B1, B6, B12 – uzlabo nervu impulsu pārvadīšanu un novērš vēnu izraisītas muskuļu sāpes. Savukārt magnijs aktivizē muskuļu darbību un likvidē tonusu, novēršot arī krampjus.

Redzamām vēnām uz kājām lokāli lietojamas ziedes (Lioton, Troxevasin), kas mazina tūsku un uzlabo asinsriti. To veicina arī kontrastterapija, kam izmanto sildošās un atvēsinošās ziedes. Asiņu piepludināšanai lieto atvēsinošās ziedes, savukārt, efektam izzūdot, – ar termoefektu. Tā asinsvados uzlabojas cirkulācija. Līdzīgi labvēlīgu ietekmi atstāj kontrastduša, siltam ūdenim mijoties ar aukstu, un ar to šī procedūra arī jāpabeidz.

Vēlama arī kāju masāža, bet asins atteces traucējumu gadījumā – kompresijas zeķes.

Tējas nenodrošina tādu efektu kā zāles. Tās var izmantot, piemēram, holesterīna līmeņa uzlabošanai. Asinsrites traucējumu radītas tūskas gadījumā piemērotas vienīgi diurētiskās tējas, piemēram, no miltenājiem un brūklenēm.

V. Ķire brīdina, ka, ilgstoši lietojot preparātus un nejūtot būtiskus uzlabojumus, vai, ja papildus rodas sāpes un tūska, noteikti jādodas pie flebologa, kurš nozīmēs ārstēšanu ar recepšu medikamentiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.