Foto – Inita Šteinberga

Aukstā laikā rīkojas ātri. Padoms biškopjiem 0

Ko darīt ar bitēm patlaban, ja spiets jau noķerts, bet ir auksts un lietains laiks? SANTIS JELGAVĀ

Reklāma
Reklāma
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Ja pagājusi diennakts, spiets jāliek vien stropā, skaidro pieredzējusī biteniece, Ogres biškopības biedrības priekšsēdētāja Kornēlija Lukševica. Ja spietam jau sākumā pielikta barības kāre, var paturēt vēl otru dienu, bet, ja tas nav darīts, steigšus jāparūpējas par bitēm. Pavisam nejaukā, aukstā laikā spieta kasti der ienest telpās, piemēram, pagrabā vai šķūnītī. Patlaban ienesums it kā būtu, taču laika apstākļu dēļ bites tikai degunus pa skrejām izbāzušas, novērojusi biteniece. Tieši šādos brīžos, kad barības netrūkst, bet darba maz, tām prātā nāk dažādas muļķības, piemēram, vairošanās kāre. Ja bitenieks stingri nekontrolē saimi, sākoties skaistam un saulainam laikam, var būt pilni krūmi spietu un likvidēt spietošanas noskaņojumu, piedabūt tās atkal pie darba nav tik viegli. Tūliņ pēc izspietošanas jāapskata, vai negatavojas nākamais spiets.

Kornēlija Lukševica vairs nevēlas paplašināt savā dravā saimju skaitu un atdaleņus neveido, kā vajadzētu darīt šādā situācijā. Saimēm darbu viņa dod, vienmērīgi regulējot to spēku. Piemēram, lielajām, spēcīgajām saimēm izņem pa kādam peru rāmim, tā vietā liek tukšas šūnas jauniem darbiem un peru kāres ievieto vājākās saimēs. Tādējādi visas saimes veidojas spēcīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biteniece gan piebilst: ja bites spieto, bitenieks lai vaino pats sevi. Saimes viņa apskata ik pēc 7–10 dienām līdz pat Jāņiem, kamēr bišu dzīvē ir drudžaini intensīva attīstība. Māšu kanniņu aizmetņus izlauž. Neatstāj rezervei nevienu, kas varētu pārtapt spietā. Arī jaunām saimēm pievieno pirktas, kvalitatīvas mātes no profesionāliem audzētājiem. Ik pēc gada vai diviem saimēm maina māti, novērtējot to darbu.

Ja uzlikta magazīna, tā jānoceļ, slinkumam nevar ļauties, citādi gaidītā medus vietā ligzda, iespējams, būs iztukšīta, bites būs izspietojušas.

– Dravnieka galvenais uzdevums – dot bitēm darbu, darbu un vēlreiz darbu, – pārliecināta ir Kornēlija Lukševica.

1. Ielaiž stropā

Spietam sagatavo stropu. Tajā liek vienu vai divas barības kāres, starp tām 3–4 rāmjus ar mākslīgajām vai izvilktajām šūnām. Rāmju skaits atkarīgs no spieta lieluma. Ja ir vairākas saimes, kādai var nočiept peru kāri un ievietot jaunajā saimē. Bites ir gādīgas un mājiņu, kurā ir mazuļi, nekad nepametīs.

Var ļaut bitēm pašām ieiet stropā. Vakarpusē pie skrejas pieliek dēlīti, ko apklāj ar paladziņu. Bites no spietuves izkrata uz tā. Saprātīgais, dzīvais kamols drīz vien novērtēs piedāvāto iespēju.

Ja nevēlas pavairot saimes, spietu var laist atpakaļ stropā, no kura tas izspietojis. Māti, jo īpaši veco, pirms tam atrod un izņem. Ja izspietojusi jauna dējošā māte, pirms tam der palūkoties, kas notiek stropā. Esošo māšu kanniņu izlauž un stropā spietu laiž, māti nemeklējot. Ja stropā sastapsies divas mātes, sāksies cīniņš, otrā rītā spiets var atkal doties laukā.

2. Ieber stropā

Vēsā laikā nekāda pastaiga pa baltiem paladziņiem nesanāks – bites rausies kamolā un nekustēs ne no vietas. Tad stropam uzklāj plēves gabalu vai uzliek nojumīti, lai lietus nelīst ligzdā, un izkrata bites uz rāmjiem. Vēsā laikā tām pat skata dēļ nebūs vēlmes palidināties.

Reklāma
Reklāma

3. Atstāj kastē

Ja ir auksts, lietains laiks vai brīva stropa nav, vai bitenieks šo saimi plāno izmantot citādi, pagaidām to var atstāt spieta kastē. Pagaidu dzīvei der tikai tādas kastes, kam galā skreja, kura spieta ķeršanas brīdī, protams, bija aizvērta. Saudzīgi paceļ vāku ar bišu ķekariem un vispirms iebīda barības kāri. Ja rezervē tādas nav, var atņemt citai saimei. Tad ieliek dažus rāmīšus dēšanai un dzīvei. Bitēm ir vienalga, kā mājiņa izskatās, galvenais, lai silti un gana plaši. Finiera kastē bitēm būs par aukstu, tāpēc jādomā, kā nosiltināt, sasegt, droši pasargāt no lietus.

4. Vēro māti

Ja bites nevelkas kamolā un spietuvē visu laiku ir nemierīgas, lidinās, šajā kompānijā varbūt nav mātes. Tad var ielikt kāres, un, ja bites vienmērīgi izvietojas uz tām, māte tomēr ir. Kad atver spietu ar māti, bites turas vienkop. Ja tomēr ir nemierīgas, var pielikt vaļējus perus no citas saimes. Bites izveidos sasteigto māšu kanniņu, ja savas mātes trūkst.

Daudzi bitenieki atturīgi izturas pret svešiem spietiem, jo dravā var ievazāt gan varras ērces, gan bīstamu slimību. Tā attīstība jāvēro rūpīgāk.

5. Pamielo ceļotājas

Lai jaunajai saimei priecīgāks prāts, tā ātrāk nomierinās un sāk darbu, bites der pabarot ar cukursīrupu. To gatavo, pievienojot ūdeni attiecībā 1 : 1, lej traukā, kurā piebaro bites rudenī, un uzliek uz mazliet atlocītas sedziņas virs rāmjiem. Puslitra porciju ieteicams dot aptuveni trīs vakarus. Īpaši tas noderēs vēsā laikā. Tādējādi bitenieks parādīs savu viesmīlību un remdēs bišu slāpes un izsalkumu.

! Mēdz teikt, ka zemu kokos iemetas vecā māte, kas iziet ar pirmo šāgada spietu. Jaunās pēcspietu mātes izvēlas augstākus zarus un vietas, kur biteniekam tās notvert ir īsts pārbaudījums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.