Auklīte pēc izsaukuma: aktieri izmanto elastīgo aukļu pakalpojumus 0
Bērnu vecākiem, kas strādā vakaros, naktīs, brīvdienās vai mainīgos darba laikos, reizēm ir problēmas atrast kādu, kurš šajā laikā pieskata viņu bērnus. Īpaši tas attiecas uz nepilnām ģimenēm un gadījumiem, kad šāds darba laiks ir abiem bērna vecākiem. Bērnudārzu darba laiks visbiežāk ir no pulksten 7 līdz 19. Arī vairākums sertificēto aukļu piedāvā savus pakalpojumus vairāk vai mazāk standarta darba laika ietvaros. Turklāt nestandarta darba laikā strādājošie vecāki nereti saņem nelielas algas, kas ierobežo viņu iespējas izmantot privātos bērnu aprūpes pakalpojumus, un viņi spiesti izmantot nereģistrētas aukles pakalpojumus, izmantot savu draugu un radinieku palīdzību, samazināt darba stundu skaitu vai pat izšķirties darbu pamest.
Tālab jau pērn Labklājības ministrija sadarbībā ar Jelgavas, Rīgas un Valmieras pilsētas pašvaldību, kā arī Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu īsteno Eiropas Savienības projektu “Elastīga bērnu uzraudzības pakalpojuma nodrošināšana darbiniekiem, kas strādā nestandarta darba laiku”.
Projekta īstenotāji jau atlasījuši vairāk nekā 20 uzņēmumus ar nestandarta darba grafiku, kuru darbiniekiem, kam nav kur atstāt savus pirmsskolas vecuma bērnus, tad arī tiek un tiks nodrošināts projekta līdzfinansēts vai subsidēts pakalpojums, ko atlasītās aukles nodrošina gan bērna dzīvesvietā, gan citā piemērotā vietā. Vēl līdz novembra beigām ir iespēja dalībai pieteikties papildus uzņēmumiem, kuru darbiniekiem šāda iespēja būtu noderīga. Subsidētie bērnu aprūpes pakalpojumi projekta ietvaros tiek nodrošināti 10 mēnešus. Pirmajos četros mēnešos pieejams projekta finansējums pilnā apmērā, 5. un 6. mēnesī – 80%, bet 7. – 10. mēnesī 60% apmērā, sagaidot pašu darba devēju, darbinieku un pašvaldību iesaistīšanos.
Vecākiem brīvākas rokas
Viens no projekta dalībniekiem ir arī Latvijas Nacionālais teātris. Elastīgo aukļu pakalpojumu patlaban izmanto aktieri Dita Lūriņa un Mārtiņš Egliens, kā arī aktieris Uldis Anže. “Mēs esam ļoti priecīgi par šo iespēju. Mūsu darba laiks ir tāds, kāds vēl ir mediķiem, glābējiem un vēl dažām nedaudzām profesijām. Tas mums ir liels atspaids un būs aktuāli arī tad, kad no trīs gadu vecuma bērns aizies dārziņā, jo vakarstundās, kamēr ir izrādes, tik un tā esam aizņemti,” stāsta Dita. Projektā pieteikusies sertificēta aukle, kas abu aktieru meitiņu pieskata jau no agrīna vecuma, tāpēc atkritis piemērotas auklītes meklēšanas process un arī bērnam izpalikušas satraucošas pārmaiņas. “Paldies, protams, mūsu darba vietai, ka nāk pretī un noteiktu periodu finansiāli atbalsta šo pasākumu,” saka aktrise un pauž, ka priecātos, ja šādu nestandarta aukļu pakalpojumu izdotos iedzīvināt arī ilgtermiņā.
Sertificēta aukle Evita Rēdere no Jelgavas startēja projekta pirmajos divos iepirkumos. Ar vienu bērniņu sadarbība viņai jau beigusies un nupat aizsākusies ar citu ģimeni. Pirmo bērnu pamatā vajadzējis pieskatīt vakara stundās, retu reizi arī brīvdienās, bet ar otro kopā būšana biežāk esot arī naktīs, agrās rīta stundās, jo vecāki strādā maiņu darbā. “Manuprāt, šī iespēja ļoti atvieglo vecāku dzīvi. Viņiem ir brīvākas rokas un nav jāmeklē omes vai citi radi, lai spētu savienot darbu ar ģimenes dzīvi. Gribētos domāt, ka tas mazina spriedzi ikdienā par to, kā tad šos procesus salāgot,” stāsta Evita. Arī Evitas auklējamie mazuļi šādu mazliet citādu režīmu uztver ļoti labi. Aukle gan nenoliedz, ka ilgstoši šādu darba režīmu droši vien nevēlētos, jo tas prasa diezgan lielu pielāgošanos attiecībā uz personīgo dzīvi, taču patlaban viņa ir apmierināta un, ja būšot interese, apsver iespēju piedāvāt līdzīgus elastīga darba laika pakalpojumus arī pēc projekta noslēgšanās.
Pētīs un radīs ilgtermiņa modeli
Nupat beidzies jau projekta trešais iepirkums, kurā LM aicināja aukles un pirmsskolas izglītības iestādes, kas darbojas konkrēto pilsētu apkaimē, pieteikties elastīga bērnu uzraudzības pakalpojuma sniegšanai. Šoreiz atlasīti 22 pakalpojuma sniedzēji, bet pirmajos divos iepirkumos tādu bija 59, tajā skaitā viens bērnudārzs Valmierā un četri bērnudārzi Rīgā. Jāpiebilst gan, ka lielākā vecāku atsaucība bijusi tieši pēc aukļu, nevis bērnudārzu pakalpojumiem. Patlaban projekts atvieglo dzīvi 57 ģimenēm, taču mērķis ir līdz projekta beigām noslēgt 150 līgumus, tāpēc šā gada 15. novembrī plānots izsludināt ceturto – pēdējo iepirkumu.
Uzņēmumiem, piedaloties projektā un atbalstot savus darbiniekus, pastāv iespēja samazināt personāla mainību un veicināt darbinieku lojalitāti. Ārvalstu pētījumi liecinot, ka saviem darbiniekiem nodrošinot bērnu uzraudzības pakalpojumu, uzņēmumi ar nestandarta darba laiku līdz pat 25% var samazināt ar nodarbinātību saistītās izmaksas.
Līdztekus projektam kvalificētu pētnieku komanda pēta jaunās bērnu aprūpes formas ietekmi uz nodarbinātību un produktivitāti atlasītajos uzņēmumos (darbaspēka noturību, kadru mainību, pārejošās darbnespējas samazināšanos u. c.), kā arī ietekmi uz darba ņēmēju iespējām saskaņot savu darba un privāto dzīvi, apmierinātību ar darba apstākļiem un viņu reproduktīvu uzvedību.
Viens no projekta mērķiem ir arī izveidot ilgtermiņa modeli šo pakalpojumu subsidēšanai un attīstīšanai. “Izanalizējot pieprasījumu pēc šāda pakalpojuma, efekta, ko tas sniedz, tiks gatavots informatīvais ziņojums valdībai, kurā piedāvāsim iespējamos risinājumus šāda pakalpojuma tālākai iespējamībai. Viena no idejām ir uzņēmumiem, kas līdzfinansē saviem darbiniekiem šāda veida elastīgo uzraudzīšanu, piešķirt nodokļu atlaides,” informē projekta vadītāja Iveta Baltiņa.
UZZIŅA
Projekta finansējums: 1 001 524,17 EUR, no kuriem 80% finansē Eiropas Savienība, 20% – Latvijas valsts budžets.
Pakalpojuma saņemšanai jau pieteikušās 22 iestādes, tostarp lidosta “Rīga”, Rīgas Dzemdību nams, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Jaunais Rīgas teātris, Latvijas Nacionālais teātris, “Rīgas satiksme” u. c.