Auguli sadusmo pabalstu koncepcijas atlikšana pēc NA lūguma 8
Labklājības ministru Uldi Auguli (ZZS) otrdien valdības sēdē sadusmoja Labklājības ministrijas (LM) rosinātā koncepcijas projekta par pabalstu pārskatīšanu adoptētājiem, audžuģimenēm un aizbildņiem atlikšana pēc Nacionālās apvienības (NA) lūguma, novēroja aģentūra BNS.
Augulis premjerei Laimdotai Straujumai (“Vienotība”) sēdes sākumā jautāja, kādēļ koncepcijas izskatīšana atlikta, ja tā jau skatīta Ministru kabineta komitejas sēdē. Straujuma atbildēja, ka ministrs neesot palicis līdz pirmdienas koalīcijas partiju sanāksmes beigām, kad NA pārstāvji lūguši jautājumu atlikt, jo Saeimā vērsušās vairākas sabiedriskās organizācijas, kurām esot atšķirīgs viedoklis.
Šāda atbilde ministru sadusmoja, viņš uzsvēra, ka nepieciešams koncepciju apstiprināt šodien, lai varētu turpināt darbu pie pabalstu ieviešanas. “Šī koncepcija pilnīgi un galīgi nav saistīta ar šo jautājumu, bet gan ar to, kā var palielināt pabalstu ārpus ģimenes aprūpes bērniem,” viņš sacīja.
Augulis vairākas reizes Straujumai norādīja, ka koncepcijā nekādas izmaiņas neveiks. “Es un Labklājības ministrija neko netaisāmies mainīt koncepcijā, jo mēs uzskatām, ka šis ir pareizais variants,” klāstīja ministrs. Viņš piebilda, ka ir informēts par sabiedrisko organizāciju atšķirīgo viedokli, tomēr tas netikšot ņemts vērā.
Valdības vadītāja pauda, ka “tas ir viena koalīcijas partnera lūgums”, un tādēļ jautājuma izskatīšanu pārcels. Uz to Augulis atbildēja – “daudz ko var atlikt, bet mēs katrā ziņā neko nemainīsim”.
Straujuma pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja, ka koalīcijas partijas pirmdien, 16.februārī, diskutēs par LM izstrādāto koncepciju par pabalstu pārskatīšanu adoptētājiem, audžuģimenēm un aizbildņiem.
Nesaskaņas koalīcijas partneru starpā aizsākās jau pagājušajā nedēļā pēc tam, kad “Vienotība” un NA pretēji ZZS nostājai atbalstīja grozījumus Satversmē, kas paredz atklātu balsojuma prezidenta ievēlēšanā.
Jau ziņots, ka LM rosina pārskatīt pabalstus adoptētājiem, audžuģimenēm un aizbildņiem, liecina koncepcijas projekts “Par adopcijas un ārpusģimenes aprūpes sistēmu pilnveidošanu”.
Koncepcijas projektā izvērtēta iespēja noteikt tiesības adoptētājiem saņemt valsts sociālos pabalstus līdzvērtīgi bioloģiskajām ģimenēm, kā arī pilnveidot ārpusģimenes aprūpes sistēmu – izmaiņas attiecas uz aizbildnību un audžuģimenēm.
LM informē, ka pēc konsultācijām ar sabiedriskajām organizācijām secināts, ka viedokļi atšķiras par nepieciešamību veikt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par audžuģimeņu un aizbildņa pienākumu pildīšanas laiku, lai to varētu iekļaut darba stāžā, kā arī par nepieciešamību turpināt izmaksāt atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu visiem aizbildņiem vai pārskatīt atlīdzības saņēmēju loku. Koncepcija piedāvā pārtraukt atlīdzības izmaksu visiem aizbildņiem no 2018.gada. Nevalstiskās organizācijas atbalsta specializēto audžuģimeņu ieviešanu.
No 2016.gada attiecībā uz adoptētājiem LM rosina atlīdzību (49,80 eiro) par adoptējamā bērna aprūpi noteikt bērna kopšanas pabalsta apmērā par bērnu līdz pusotra gada vecumam (171 eiro mēnesī); pirmsadopcijas aprūpes laikā par personu veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas; ģimenē, kura adoptējusi bērnu vecumā līdz trim gadiem, vienam no adoptētājiem par 10 kalendāra dienas ilgo atvaļinājumu piešķirt sociālās apdrošināšanas pabalstu; nodrošināt visu potenciālo adoptētāju apmācības.
Attiecībā uz ārpusģimenes aprūpes sistēmu rosināts noteikt pabalstu bērna uzturam aizbildnībā un audžuģimenē bērnam līdz bērna septiņu gadu vecumam — 180 eiro, bet no 7 līdz 18 gadu vecumam — 216 eiro. Šā risinājuma ieviešana paredzēta pakāpeniski no 2016.gada, to pilnībā ieviešot no 2018.gada, norāda LM.
Turpmākajos gados iecerētas vēl citas izmaiņas. Tostarp no 2018.gada rosināts pārtraukt atlīdzību izmaksu par aizbildņa pienākumu pildīšanu.
Pašlaik aizbildnim gan atlīdzība par aizbildņa pienākumu pildīšanu (54,07 eiro mēnesī), gan pabalsts par bērna uzturēšanu (45,53 eiro mēnesī) tiek maksāti no valsts budžeta. Savukārt pienākums nodrošināt finansiālo atbalstu audžuģimenēm tiek dalīts starp valsti un pašvaldību – no valsts budžeta tiek maksāta atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu (113,83 eiro mēnesī), savukārt no pašvaldības budžeta tiek maksāts pabalsts bērna uzturam (2014.gadā ne mazāk kā 80 eiro vai 96 eiro atkarībā no bērna vecuma) un pabalsts apģērba un mīkstā inventāra iegādei.