Foto – LETA

Kuri akmeņi ir piemērotāki akmeņdārzam? 0

“Kuri akmeņi ir piemērotāki akmeņdārzam?” JANĪNA SIGULDĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Latvijas Dabas muzeja ģeoloģe Sanita Lielbārde atzīst: kā jebkurā lietā, arī akmeņdārza ierīkošanā akmeņu izvēle ir gaumes lieta. Būtiski, lai tie iederētos apkārtējā ainavā un patiktu pašiem. No izturības viedokļa raugoties, piemērotāki būs magmatiskie ieži, piemēram, granīti, rapakivi granīti, kas ir vieni no izplatītākajiem iežiem Latvijas laukakmeņu sastāvā, kā arī pegmatīti, aplīti un dolerīti. Magmatiskie ieži veidojušies, atdziestot un sacietējot magmai. Šie ieži ar retiem izņēmumiem sastāv no kristāliskiem minerālu graudiem, kas vizuāli ir pievilcīgi un izturīgi akmeņdārza ierīkotājam.

Nogulumieži, kas rodas, nogulsnējoties dažāda rupjuma un izcelsmes minerālu iežu graudiem, piemēram, smilšakmens, dolomītsmilšakmens, šūnakmens un dolomīts, ir daudz neizturīgāki pret dažādiem nokrišņiem. Plienakmeņi ir cieti, sastāv no kalcija karbonāta vai dolomīta, tomēr to noturība, ņemot vērā pēdējo gadu ziemas, nebūs tik ilgstoša kā magmatiskajiem iežiem. Porainie ieži ne vienmēr ir neizturīgākie, piemēram, vezikulārais bazalts ir porains, bet tam ir augsta izturība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Akmeņdārza ierīkošana un kopšana prasa daudz pūļu, jo augu un akmens saskaņu iespējams panākt tikai vairāku gadu laikā. Vēlams veidot kompozīciju, kurā augi ziedētu cits pēc cita un ar sulīgajām, pūkainajām, ādainajām vai adatainajām lapām veidotu gan sīkus spilvenus, gan plašus paklājus. Tad akmeņdārzs visu sezonu izskatīsies dekoratīvs. Akmeņi ir lielisks papildinājums arī ziemā, kad izceļas vienīgi mūžzaļie augi un akmeņi. Turklāt ne mazāk svarīga ir augu un akmeņu saderība, piemēram, radzenēm, pušķpulkstenītēm tīk augt kaļķakmens tuvumā, savukārt gundegas, flokši, penstemones labāk jutīsies pie granīta sāniem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.