Augu stiprināšanas līdzeklis – zāļu virca. Kam tā der? 0
“Kurus augus drīkst mēslot ar zāļu vircu? Runā, ka nevajag izmantot sīpoliem, ķiplokiem, puraviem un zirņiem. Vai tā ir taisnība?” JĀNIS SILABRIEŽOS
Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālistes bioloģiskajā lauksaimniecībā Lauras Kirsanovas teiktā, zāļu vircu var izmantot visiem augiem – dārzeņiem, puķēm, arī augļu kokiem, ogu krūmiem. Tā ir ieraudzēta augu zaļā masa, šķidrais mēslošanas līdzeklis, turklāt bioloģisks. Šis dabas produkts daļēji veic gan minerālmēslu (augu barošanas), gan pesticīdu funkcijas.
– Augu virca iedarbojas tikai kā mikromēslojums, tā nesatur visas augiem nepieciešamās barības vielas. Strādājot pēc bioloģiskās lauksaimniecības metodes, kultūraugus galvenokārt iespējams nodrošināt ar barības elementiem, ievērojot pareizu augu seku un bagātinot augsni ar organisko mēslojumu, zaļmēslojumu. Zāļu vircu dod augiem papildmēslojumā, tādējādi stimulējot augšanu un augu izturību pret slimībām, – skaidro Laura Kirsanova.
Speciāliste atgādina, ka virca jālieto uzmanīgi, jo koncentrāts var apdedzināt augus, tādējādi samazinot asimilējošo virsmu un līdz ar to arī ražu. Tāpat papildmēslojumu nedrīkst dot karstā laikā, lai nerastos apdeguma brūces.
Zāļu vircu var gatavot no nopļautās zāles, nezālēm, tomēr visbiežāk raudzējumiem izmanto nātres. Uz vienu kilogramu nātru lakstu ņem 10 litru lietusūdens. Lai veicinātu rūgšanu, mucu, kurā nātres tiek raudzētas, saulainā vietā tur 5–9 dienas (tik ilgs ir rūgšanas process). Kad rūgšana beigusies, zāļu masa ir zaudējusi stingrību un atgādina zaļu pastu. Iegūto vircu atšķaida ar ūdeni attiecībā 1 : 10 un laista ar lejkannu vai miglotāju (šķidrumu iepriekš izfiltrē). Nevajadzētu lietot ilgāk par jūlija sākumu. Šo bioloģisko mēslojumu izmanto gan mazas, gan lielākas bioloģiskās saimniecības, turklāt visplašāk tomātu ražas veidošanai segtajās platībās.