Augļu dārzi 0

Augustā ļoti piesardzīgi nogatavojās tikai pirmie vasaras āboli un bumbieri. Uz vēlāko šķirņu augļiem turpinās izplatīties ābolu un bumbieru kraupja sekundārā infekcija. Izplatīsies arī augļu parastā puve. Pirmie sapūst spēcīgas kraupja infekcijas skartie, jo tajos jau paspējušas izveidoties brūces, pa kurām ar kukaiņu, arī lietus un vēja palīdzību iekļuvusi puves ierosinātāja sēne. Daļa bojāto augļu nobirst, daļa paliek vainagos un līdz ziemai mumificējas. Lai slimība neizplatītos, bojātos augļus vajadzētu izvākt no dārza, novācot ne tikai no apdobēm, bet arī no vainagiem. Bumbieru dārzos septembrī intensīvi turpinās izplatīties bumbieru–kadiķu rūsa. No oranžsarkanajiem uzbriedumiem izlido sporas un dodas meklēt savus ziemas augus – kadiķus.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Nevienā augļu dārzā īsti nevar iztikt bez kaitēkļiem. Parasti pirmie nobirst ābolu tinēja, tīklkožu un zāģlapseņu bojātie augļi. Septembra sākumā tie, iespējams, vēl atradās augļos, bet vēlāk dodas ziemot uz augļu koku stumbriem, zemsedzē un augsnē. Arī daļa no vēlo šķirņu plūmēm ir invadētas ar plūmju tinēja un plūmju zāģlapseņu kāpuriem. Arī šie kaitēkļi, zinot, ka plūme zemē sapūs, laikus pārvietojas uz tām pašām ziemošanas vietām, kur sēkleņu izplatītākie kaitēkļi.

Ja krūmogulāju lapas stipri slimojušas ar lapu plankumainībām un rūsām, tad nobirušās lapas vai nu savācamas un iznīcināmas, vai arī ierokamas zemē. Ērkšķogu Amerikas miltrasas inficētie zari savas lapas tik ātri nemaz negrasās nomest, tāpēc labi pamanāmi – inficētie zari jāizgriež un jāiznīcina, jo tie kalpo kā infekcijas avots nākamajā gadā. Ja uz avenājiem redzamas mizas plaisāšanas pazīmes, tad arī šie dzinumi no stādījuma izvācami. Bez agrotehniskajiem paņēmieniem minētās slimības nākamajā veģetācijas periodā ierobežos arī atbilstoša fungicīda smidzinājums.

CITI ŠOBRĪD LASA
Neraugoties uz kaitīgo organismu izturību, rudenī turpinās samazināties to nodarītie postījumi un bojājumu intensitāte, bet, kā ierasts, par laukos un dārzos novēroto būs iespēja iepazīties VAAD mājas lapā www.vaad.gov.lv sadaļā Novērojumi.

Vairāk žurnāla Agro Tops septembra numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.