Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore
Oktobrī turpināsies ābolu un bumbieru ražas nogādāšana uz glabātavām. Ražas vākšanas lielākais ienaidnieks ir lietus, jo mitru augļu sabērumā ātri aktivizēsies puves ierosinošās sēnes. Dārza fitosanitārajai veselībai par labu nāktu, ja pēc ražas novākšanas dārzā nepaliktu neviens auglis. Saulītes skaisti nokrāsotie un pietiekami lieli izaugušie sāktu noliktavās gaidīt ziemu un patērētājus, ne tik skaistie, arī stipri kraupja bojātie tiktu novirzīti pārstrādei, bet puvušie tiktu izvākti no dārza.
Puves bojājumu cēlonis visbiežāk ir augļu parastā puve, ko dārzā ir samērā viegli ieviest, bet pietiekami grūti tikt vaļā. Daļa bojāto augļu paliek karājamies zaros augļu koku vainagā, nepakļaujas ne rudens vējiem, ne ziemas salam un mumificējušies sagaida dārzu ziedēšanu nākamajā gadā, kad arī sākas jaunās ražas inficēšanās.
Daudzos dārzos, neraugoties uz pavasara salnām, ienācās bagātīga plūmju raža. Tikai arī plūmes nav pasargātas no augļu parastās puves. Daļa puvušo plūmju nobirst, bet daļa mumificējas, lai pavasarī atkal rastos jauna infekcija. Oktobrī plūmju raža ir novākta un dārza veselības labad ir vērts pievērst uzmanību to šķirņu plūmju vainagiem, kuros bija daudz bojāto augļu. Arī zari noteikti neizskatās ļoti veselīgi, uz tiem ir sveķojošas brūcītes un daļēji mumificējušās plūmes – šos zarus izgriežot, pie reizes izretinot koku, nākamā gada raža būs veselīgāka, jo būs likvidēta daļa slimības perēkļu.
Šogad diezgan izplatīta bija kauleņkoku sausplankumainība un vairāk rudens pusē – plūmju rūsa. Minētās slimības nākamvasar izplatīsies no inficētajām, nobirušajām lapām, tāpēc, lapas savācot, slimību izplatība samazināsies.
Skābo ķiršu stādījumos katru gadu novērojama ķiršu lapbire – savācot lapas vai iestrādājot tās apdobēs, kā arī izgriežot stipri bojātos zarus, stādījumus iespējams atjaunot.
Arī krūmogulāju lapas oktobrī nobirs, tās inficētas ar rūsām, ogulāju lapu iedegām, ogulāju lapu sīkplankumainību – lapas iznīcinot, mazināsies slimību attīstības iespējas.
Ērkšķogu Amerikas miltrasas bojātie dzinumi lapas nesteidz nomest, tāpēc viegli atpazīstami un likvidējami.
Pavasarī atmaksāsies ar upeņu pumpuru ērci stipri invadēto upeņu krūmu iznīcināšana rudenī, jo tad, ja ir redzami resnie pumpuri, ērces gatavojas ziemot.
Aveņu dzinumu pangodiņa un aveņu pangodiņa klātbūtni aveņu stādījumā var samazināt, izgriežot un iznīcinot dzinumus ar pangām.
Oktobrī turpināsies rudens sējumu novērojumi – informācija par augu attīstības stadijām un kaitīgo organismu izplatību un attīstību būs pieejama VAAD mājas lapas sadaļā noverojumi.vaad.gov.lv.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops