Kaitēkļu izplatība aprīlī lauka pupu sējumos 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore
Pēdējos gados lauka pupas ir iekarojušas savu vietu sējumu struktūrā. Tās izaudzēt nav nemaz tik sarežģīti, ja pārzina visus potenciālos ienaidniekus, ar kuriem kultūraugam nākas tikties visa gada garumā. Pašu saimniecībā ievāktās pupas ir pārziemojušas noliktavās kopā ar pupu sēklgrauzi. Paaugstinoties gaisa temperatūrai un tuvojoties sējas laikam, pupas pastiprināti kļūst caurumainas.
Tas nozīmē, ka no grauda izlidojusi pupu sēklgrauža vabolīte.
Ja pēc sējas iestājas pupu sadīgšanai labvēlīgi apstākļi, augi sadīgst arī no caurumainas sēklas. Ja sēklgraužu invāzija spēcīga un vienā pupā ir vairāki caurumi, tad, piemēram, iestājoties sausumam, augi var nesadīgt.
Iespējams, visi kaitēkļi līdz sējas laikam ziemas mājvietas nebūs atstājuši un tos iesēs reizē ar pupām. Kāda daļa kaitēkļu par ziemošanas vietu noteikti izvēlējās iepriekšējā gada pupu lauka augsni. Ja šogad pupas iesēs tuvāk par 500 m no pērnā gada sējuma, tad pārziemojušie kaitēkļi ātri sapratīs, kurā virzienā jālido, lai atrastu savai attīstībai piemēroto kultūraugu – lauka pupas.
Pavasarī kaitēkļa ierobežošana nav iespējama, bet to klātbūtne liek izvērtēt veiktos ierobežošanas pasākumus iepriekšējā gadā.
Ar agri iesētām un aprīlī jau sadīgušo pupu lapiņām barošanos uzsāks zirņu svītrainais smecernieks. Pieaugušie kaitēkļa īpatņi – vabolītes – lapiņu malās grauž pusapaļus robus, bieži sabojājot 100% augu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops aprīļa numurā