Kāpostu balteņa kāpuri. Foto: M.Bērziņa

Augu slimību izplatība dārzeņu sējumos augustā 0

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Kāpostu stādījumos arī augustā cekulkodes turpina savu uzvaras gājienu. Kā izplatītākais kāpostu kaitēklis pēdējās sezonās arī šovasar tās kāpuri pamatīgi sabojāja kāpostus. Gadā kaitēklim attīstās vairākas paaudzes, tāpēc uz augiem ieraugāmas gan kūniņas, gan kāpuri, gan laukos lidinās pieaugušie tauriņi. Augustā attīstīsies otrās paaudzes kāpostu un rāceņu balteņu kāpuri, kas barosies ar kāpostu lapām. Balteņu kāpuri sabojā auga ārējās lapas, bet galviņu kvalitāti pasliktina pūcīšu kāpuri, tajās iegraužoties. Līdz jūlija beigām kāpostu platībās netika novērota lielu laputu koloniju veidošanās – tikai pirmās nenozīmīgās laputis. Augustā tas gan vēl iespējams – augu lapas kļūst bāli violetas, deformējas, bet spēcīgas invāzijas gadījumā galviņas pārklāj pelēcīgu laputu slānis. Izvēloties kaitēkļus ierobežot ar insekticīdiem, jāatceras, ka visiem preparātiem nav vienāds nogaidīšanas laiks no smidzinājuma līdz ražas novākšanai, tāpēc rūpīgi izlasāma pievienotā etiķete. Fungicīda smidzinājums pasargās vēlīno kāpostu ražu no krustziežu sausplankumainības un puvēm.

Neīstās miltrasas attīstībai sīpolu stādījumos arī šogad nav paši labvēlīgākie laika apstākļi. Toties, ja slimība izplatījusies, tā ātri noposta lokus un negatīvi ietekmē ražas glabāšanos. Augustā sīpolu vākšanai ieteicams izvēlēties siltas un saulainas dienas, novācot sīpolus ar izžuvušiem sakņu kakliņiem. Ja sīpolu nogatavošanās stādījumā notiks vēlāk, tad pret neīsto miltrasu jāturpina aizsardzība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sarežģītāk ir lietot augu aizsardzības līdzekļus ķirbjaugu stādījumos, jo tie ir visātrāk augošie dārzeņi. Neīstā miltrasa, kas uzskatāma par bīstamāko ķirbjaugu slimību, mērena siltuma un liela gaisa mitruma apstākļos stādījuma lapas noposta dažās dienās. Ķirbjaugi inficējas arī ar balto un pelēko puvi, ķirbjaugu kraupi, lapas var bojāt sausplankumainība.

Žurnāla “Agro Tops” augusta numura vāks

Burkānu sējumos augustā izlidos burkānu mušas otrā paaudze. Tajos burkānu sējumos, kur iesētās burkānu šķirnes īpatnība burkānu pieres daļu neizvirza augsnes virspusē, burkānu mušas bojājumu nebūs vai arī tie nebūs nozīmīgi. Bet, ja burkānu sējumā pie augustā izvietotā līmes vairoga ir pielipušas 2–5 burkānu mušas nedēļā, tad sakņu pasargāšanai no mušu kāpuru alojumiem lietojams kāds no šim mērķim reģistrētajiem insekticīdiem. Uz lakstiem iespējama arī laputu izplatība. Lakstus bojās arī īstā miltrasa, attīstīsies lapu sausplankumainība un lapu brūnplankumainība. Par lapu slimību ierobežošanu augustā jādomā un jārīkojas, kad tumšbrūnie plankumi ar dzelteno apmali gatavojas pārņemt lakstus, īpaši, ja burkānus paredzēts novākt ar kombainu.
Vairāk par augu aizsardzību lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.