Kāpostu balteņa kāpuri.
Kāpostu balteņa kāpuri.
Foto: Māra Bērziņa

Augu kaitēkļu izplatība dārzeņu sējumos augustā 0

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma

Augustā burkānu sējumos turpinās lidot

burkānu mušas

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

otrā paaudze. Tā dēs oliņas uz augsnes burkānu tuvumā, un, ja vien oliņas neaizies bojā kādos īpaši nelabvēlīgos laika apstākļos, izšķīlušies kāpuri barosies burkānu saknēs. Mušu lidošanas sākumu un intensitāti var konstatēt, sējumā izvietojot dzeltenos līmes vairogus. Ja nedēļas laikā pie tā pielipušas 2–5 mušas, tad ražas pasargāšanai no pārliekas kāpuru invāzijas saknēs iespējams veikt insekticīda smidzinājumu. Kāpuru bojātās saknes, nokļūstot uzglabāšanas vietā, ātrāk sapūs, jo, kāpuriem tajās turpinot baroties, caur bojāto mizu būs iekļuvušas puvju ierosinātājsporas. Ja sētas burkānu šķirnes, kuru pieres daļa neizvirzās virszemē, tad burkānu mušas bojājumi būs mazāk aktuāli.

Nezāļainā sējumā pastāv lielāka iespēja arī uz burkānu lakstiem ieraudzīt laputis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz lakstiem sāks izplatīties burkānu lapu

sausplankumainība

un burkānu lapu

brūnplankumainība

, iespējama arī čemurziežu īstā miltrasa. Ja nepieciešams, slimības ierobežojamas ar fungicīda smidzinājumu, jo tad, ja laksti slimību izplatības iespaidā kļūs trausli un viegli notrūks, tad burkānu mehanizēta novākšana būs apgrūtināta. Straujas mitruma svārstības kopā ar lapu slimībām veicina sakņu plaisāšanu, tāpēc daļa produkcijas kļūst realizācijai nederīga.

Daļa

sīpolu

stādījumu augusta sākumā tiks novākti, bet vēlākos stādījumus jāturpina aizsargāt pret

neīsto miltrasu

. Slimība sevišķi ātri izplatīsies mitrā un siltā laikā nezāļainos laukos. Inficētie loki ātri aiziet bojā, sabojājot arī sīpolus, – tie sliktāk uzglabāsies. Arī vizuāli veselie sīpoli labāk uzglabāsies, ja tie būs novākti sausā un siltā laikā un sakņu kakliņš būs izžuvis.

Arī

ķirbjaugi

augustā nebūs pasargāti no iespējamo slimību attīstības. Uz gurķiem, kabačiem un ķirbjiem iespējama

neīstās miltrasas

izplatīšanās. Slimība mērena siltuma un liela gaisa mitruma apstākļos augu lapas var iznīcināt dažās dienās. Biezos un nezāļainos sējumos mitrā laikā ātri var attīstīties pelēkā un baltā puve. Ja sējumu aizsardzībai pret slimībām jāizvēlas fungicīda smidzinājums, tad jāņem vērā, ka ķirbjaugi aug ātrāk nekā citi dārzeņi. Nogaidīšanas laiks pēc smidzinājuma līdz kārtējās ražas vākšanai, kas obligāti ievērojams, var mazināt ražas iznākumu, jo dārzeņi pāraugs.

Kāpostu

stādījumos izplatītākais kaitēklis jau vairākus gadus pēc kārtas ir kāpostu

cekul­kode

. Lielākos posta darbus paveikusi iepriekšējos mēnešos, tā stādījumos – gan kā pieaugušie īpatņi, gan kā kāpuri un kūniņas – būs sastopama arī augustā. Sāksies lielāko kāpuru izplatība – kāpostu un rāceņu

Reklāma
Reklāma

balteņu tauriņu

nekaitīgajiem lidojumiem pār kāpostu laukiem būs redzams kaitīgs rezultāts. Minēto kaitēkļu kāpuri barosies ar kāpostgalvu ārējām lapām, bet galviņās turpinās iegrauzties pūcīšu kāpuri.

Pirmās

laputis

kāpostu stādījumos tika novērotas jau jūnijā. Šomēnes iespējama kaitēkļa koloniju palielināšanās un nopietnāki augu bojājumi. Ar atbilstoša fungicīda smidzinājumu joprojām jāsargāt vēlīno kāpostu raža no krustziežu sausplankumainības un dažādo puvju negatīvās ietekmes.
Vairāk par augu slimībām lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.