Miežu lapu tīklplankumainība.
Miežu lapu tīklplankumainība.
Foto: VAAD

Augu aizsardzības pasākumi ziemāju sējumos oktobrī 0

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālā nodaļa

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Nekas netraucēja arī ziemāju graudaugu sēju. Nemaz tik bieži sējmašīnas nepavada putekļu mākonis, bet šoruden gan kūla, gan sēja, ka putēja vien. Arī ziemas kvieši, mieži un rudzi siltajos laika apstākļos naski sadīga, veidojot daudz skaistu sējumu. Kaitīgo organismu klāsts graudaugu sējumos līdz septembra pēdējai nedēļai nebija plašs: dažas nenozīmīgas slimību pazīmes un mūžīgie pavadoņi – rudens kaitēkļi.

Tomēr arī oktobrī, augiem turpinot attīstīties, uz ziemāju graudaugiem, sevišķi laukos, kas apsēti ar nekodinātu sēklu, iespējama sēņu slimību attīstība. Katru gadu VAAD speciālisti, apsekojot sējumus, konstatē graud­augu miltrasu, kviešu lapu pelēkplankumainību, stiebrzāļu gredzenplankumainību un brūno rūsu, arī miežu lapu tīklplankumainību ziemas miežu sējumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gandrīz nevienā gadījumā rudens infekcijas tieši nav apdraudējušas augu pārziemošanu, tomēr mūsu ziemas neparedzamos laika apstākļus labāk pārdzīvos veselīgi sējumi.

Oktobra laika apstākļi, lai cik siltas un saulainas būtu atsevišķas dienas, nekad nebūs pietiekami labvēlīgi nozīmīgai kaitēkļu attīstībai sējumos. Siltās, saulainās dienās turpinās lidot melnās stiebrmušas. To kāpuri cerojošos graudaugus izvēlēsies par ziemas mājvietu, tāpēc līdz salam turpinās baroties. No kāpuru darbības kāds no auga dzinumiem dzeltē un iet bojā. Bojāto dzinumu var viegli izraut, tā lejasdaļā redzama grauzuma vieta un atrodams arī pats kāpurs. Kaitēklis samazina produktīvo stiebru skaitu, bet auga saknes nebojā. Jo garāks un siltāks rudens, jo ilgāku laiku kāpuri barojas un vairāk dzinumu sabojā, bet radītos bojājumus nevar saukt par ekonomiski nozīmīgiem.

Otrs kaitēklis, kas rada līdzīgus dzeltējošus augus, ir sprakšķa kāpuri jeb drātstārpi. Tie, atrodoties augsnē, darbību izvērš ziemāju graudaugu attīstības sākumā. Bojājums atpazīstams kā pavisam nodzeltējis augs, kas viegli izraujams no zemes.

Sējumos atrodamas arī pa kādai nelielai laputu kolonijai. Siltās dienās novērojams arī kāds spradzis, bet šāgada oktobrī sējumi būs pietiekami attīstīti, lai vēlīnie spradži paliktu neievēroti.
Vairāk par augu aizsardzību lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.