Augu aizsardzība pasākumi kartupeļu laukā un pagrabā oktobrī 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālā nodaļa
Kartupeļu ražas novākšanā šogad iztika bez kāpurķēžu traktoriem, kam pērn bija jāvelk pa pielijušiem laukiem kartupeļu kombaini. Arī no kaitīgo organismu izplatības un kaitniecības viedokļa vasara lielas problēmas nesagādāja. Savu ietekmi uz stādījumiem atstāja sausums – dažviet vienā cerā ir maz bumbuļu, bet tomēr tie izauguši lieli.
Oktobrī, joprojām vācot kartupeļu ražu, jāsamierinās ar domu – vasara tomēr beigusies. Laika apstākļi mainās, un aukstie salnas rīti, kā arī lietainās dienas šim darbam ir nepiemērots laiks. Ja temperatūra noslīd zem 10 0C, bumbuļu miza kļūst ievainojamāka un tie gūst vairāk mehānisko traumu.
Savukārt slapjums ātri aktivizēs puves izraisošās sēnes. Ja tomēr ražu nākas novākt nepiemērotos laika apstākļos, tad vismaz kartupeļu bumbuļiem jānodrošina pietiekama vēdināšana, lai tie sabērumā nesāktu bojāties.
Oktobrī sākusies arī agrāk novākto bumbuļu šķirošana. Šo darbu darot, vairs nevar paļauties uz to, ka sausajā laikā neattīstījās kartupeļu lakstu puve vai arī tā bija ierobežota. Novākto kartupeļu sabērumos oktobrī būs atrodami gan ar lakstu puvi, gan citām puvēm inficēti bumbuļi – diezgan daudz tas atkarīgs no audzētās šķirnes īpatnībām.
Mazākus tiešos ražas zudumus kartupeļiem izraisa dažādie kraupji. Ar bojāto mizu klātie bumbuļi nav kaitīgi veselībai, bet tirgus vērtību, protams, nepaaugstina neviens no tiem.
Ar parasto kraupi stipri klātie bumbuļi caur bojāto mizu pagrabā pie pirmās iespējas inficēsies ar kādu no puvēm. Ar melnā kraupja sklerocijiem bagātīgi klātos bumbuļus nav vēlams atlasīt kā nākamajam gadam domātu stādāmo materiālu. Ar sudrabaino kraupi klātie līdz pavasarim zaudēs svaru, jo slimība piemērotos apstākļos turpinās attīstīties arī glabātavā.
Līdz pavasarim bez ievērības noteikti nevar atstāt kartupeļus, kas novākti no lauka ar sprakšķu (drātstārpu) kāpuru invāziju. Daļa kāpuru pārceļas uz noliktavām ar visiem kartupeļiem un, turpinot baroties, veicina bumbuļu bojāšanos. Arī tikai salīdzinoši dziļo alu bojātie bez kāpura klātbūtnes sapūs pirmie, jo drātstārpu ejas neaprētojas.
Mazāk kaitīgi kaitēkļi uzglabāšanai paredzētajiem kartupeļiem ir pūcīšu kāpuri, pieaugušās kartupeļu lapgraužu vaboles un peļveidīgie grauzēji, jo to radītās brūces aprētojas un parasti nerodas nozīmīgi ražas zudumi. Maijvaboļu kāpuri dažviet augsnē mēdz atrasties ļoti lielā skaitā – tad arī kartupeļu raža tiek pamatīgi sabojāta.
Vairāk par augu aizsardzību lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops oktobra numurā