3. solis – nesmēķēt 0
Daudzajām kancerogēnajām vielām, ko satur tabakas dūmi, ir ļoti nelabvēlīga, asinsvadus sašaurinoša un aterosklerozi veicinoša ietekme. Lai gan tas nav pierādīts, arī tvana gāze, ietekmējot to sieniņas, paaugstina asinsspiedienu.
Pētījumos, kuros piedalījušies desmitiem tūkstošu cilvēku, ir apliecinājies: atmetot pīpēšanu, pirmā gada laikā saslimšana ar akūtām sirdskaitēm, kuras veicina arī hipertensija, samazinās par 45 procentiem!
Nikotīna ietekmē sašaurinās dzimumlocekļa asinsvadi, kas būtiski samazina tam pieplūstošo asiņu daudzumu. Kaitīgā viela vājina arī asinsvadu vārstuļu darbību, kas aiztur asinis dzimumloceklī.
Turklāt smēķētājiem ir par 30–50 procentiem mazāk spermas, un tā satur par 20 procentiem mazāk spermatozoīdu nekā nepīpētājiem. Tādējādi nelāgais ieradums ietekmē arī spēju radīt pēcnācējus.
4. solis – izvērtēt, vai nelieto pārāk daudz alkohola
Pēdējo desmit gadu laikā ir apstiprinājies, ka 30 gramu stiprā dzēriena vai glāze sarkanvīna dienā noder sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Maza deva labvēlīgi ietekmē seksuālās attiecības, jo rada relaksējošu atmosfēru. Tomēr der atcerēties seno patiesību: alkohols paaugstina vēlmes, bet samazina iespējas. Tādēļ tiem, kuri nespēj laikus apstāties, labāk nedzert nemaz!
Pārsniedzot vēlamo daudzumu, asinsspiediens paaugstināsies un veselības stāvoklis pasliktināsies. Aizrautīgiem grādīgo dziru lietotājiem novēro dzimumtieksmes vājināšanos.
Pētījumos pierādīts, ka alkohola pārmērīga lietošana būtiski mazina vīrišķā hormona testosterona veidošanos sēkliniekos, bez kura intīmās vēlmes nerodas. Alkohols toksiski ietekmē organismu, vājinot seksuālo uzbudinājumu, orgasma intensitāti un spēju to sasniegt.
5. solis – lietot zāles
Kamēr asinsspiediens ir tikai nedaudz paaugstināts, jālūko to mazināt ar atbilstošu dzīvesveidu un dabiskiem līdzekļiem, piemēram, ēdot aronijas ogas, dzerot purva vaivariņa, dzeltenā amoliņa vai citas šim nolūkam piemērotas tējas, vaicājot padomu fitoterapeitam. Taču, kad tas jau pārsniedzis 160/95 mm/Hg robežu, noteikti jālieto ārsta ieteiktās zāles. Ilgstoši neārstēta hipertensija bojā asinsvadus – to sieniņām netīk pastāvīgais spiediens, tādēļ tie uzaudzē holesterīna jeb tauku plāksnītes, veicinot aterosklerozes attīstību.
Ārstam reizēm neienāk prātā, ka vīrietim, it īpaši, ja viņš jau ir cienījamos gados, varētu būt svarīgi ne tikai normalizēt asinsspiedienu, bet arī saglabāt seksuālās spējas, tādēļ pacientam jāpastāsta par savu vēlmi. To ir svarīgi ņemt vērā, izrakstot zāles, jo tās var nomākt spēju un tieksmi mīlēties. Par laimi, šāda liksta rodas ne vairāk kā desmit procentiem kungu.
Nelabvēlīgi potenci var ietekmēt urīndzenošie līdzekļi, ko lieto asinsspiediena regulēšanai. Parasti no visām septiņām zāļu grupām, ko izmanto pret augstu asinsspiedienu, iespējams izvēlēties tādas, kas seksuālo varēšanu neietekmē.
Tiesa, ir gadījumi, kad mīlas dzīve tomēr jāupurē veselības labā. Piemēram, ja vīrietim ir ne vien augsts asinsspiediens, bet arī sirds koronārā slimība un bijis miokarda infarkts, neizdosies iztikt bez tā saukto beta blokatoru lietošanas, un tie dažkārt mēdz pasliktināt seksuālās spējas.
Ārsti gan lēš, ka nereti šī blakne izpaužas tikai tad, kad pacients par to izlasījis zāļu aprakstā. Citām minētajām blakusparādībām varbūt pat nav pievērsis uzmanību, taču impotence palikusi prātā – un šī informācija rada psiholoģisku ietekmi.
Asinsspiedienu pazeminošas zāles ir ļoti svarīgi dzert regulāri, lai nekaitinātu asinsvadus. ”Sievietes bieži vien izrāda daudz lielāku interesi par vīra veselību nekā viņš pats, ik rītu dienas zāļu devu saberot trauciņā. Lielākā daļa kungu pat nezina, kādus medikamentus lieto, taču katram būtu jānoskaidro, kādu labumu tie dos, vai nevar radīt negatīvu ietekmi un kādas ir alternatīvas,” uzsver Armands Bāliņš.
Risinājums rodams vienmēr!
Ja vien vīrietis vēlas, erekcijas traucējumus var novērst gandrīz ikvienā gadījumā. Neatkarīgi no problēmas iemesla visvienkāršākais veids ir potenci veicinošas tabletes iedzeršana, tomēr tas vien no impotences neglābs. Kā jau minēts, jāatmet smēķēšana, jārūpējas, lai būtu veselīgs uzturs un normāls svars, arī labi jāizguļas un jāatpūšas.
Kaut gan šīs zāles paredzētas vienai reizei ar četru līdz sešu stundu, dažkārt diennakti ilgu iedarbību, tās nereti dod pozitīvu efektu arī ilgtermiņā, jo rada vīrietī pārliecību par savām spējām, novērojis Armands Bāliņš.
Vīrieši ar augstu asinsspiedienu nereti lieto nitrātu grupas preparātu (nitroglicerīnu) sirds vainagartēriju paplašināšanai un stenokardijas lēkmju novēršanai – bet tas nav savienojams ar potenci veicinošu tablešu lietošanu.
Tā kā nitroglicerīns daudziem izraisa sāpes un pulsēšanas sajūtu galvā, savulaik, meklējot tam alternatīvas, tika radīta visiem zināmā Viagra. Kad nejauši atklāja, ka noteiktā devā tā labāk noder nevis sirds, bet dzimumlocekļa asinsvadu paplašināšanai, šis medikaments iekaroja slavu kā potenci veicinošs līdzeklis. Abu grupu medikamentiem iedarbojoties uz sirds vainagartērijām, var strauji pazemināties asinsspiediens, pasliktināties sirds un smadzeņu apgāde ar asinīm.
Ja vīrietis lieto nitroglicerīnu, kā arī ja erekciju uzlabojošie medikamenti izraisa blaknes – dedzināšanas sajūtu sejā, iesnas un elpošanas traucējumus, galvassāpes, krāsu redzes izmaiņas vai citas –, var palīdzēt lokālas iedarbības preparāti, kas bieži vien izrādās pat efektīvāki. Vienīgais trūkums ir sarežģītāka lietošana – zāles pašam ar tievu adatiņu apmēram stundu pirms mīlas brīža jāiešpricē dzimumloceklī.
Injekcijas iedarbība ilgst četras līdz sešas stundas. Ja tā izdarīta bez nepieciešamības, medikaments ticis pārdozēts vai arī lietots alkohols, var rasties nepatīkama blakne – par četrām piecām stundām ilgāka nepārtraukta erekcija, kuru var novērst tikai ar medicīnisku iejaukšanos.
Mazāk efektīvs ir urīnkanālā ievadāms gels. Tas, tāpat kā injekcija, var sagādāt nelielas sāpes un diskomfortu, taču vairums vīriešu, kuri vēlas nodarboties ar seksu, ir gatavi to paciest.
Skaitļi, kas liek padomāt
* Pusei 25 līdz 74 gadus vecu vīriešu Latvijā ir paaugstināts asinsspiediens.
* Gandrīz trešdaļu šī problēma piemeklē jau ap 35 gadu vecumu.
* Tikai 43% vīriešu ar normālu asinsspiedienu un 60% ar paaugstinātu to regulāri mēra.
* Tikai 22–25% vidēja vecuma kungu zāles pret hipertensiju lieto pastāvīgi.
* Vien 10% vīriešu, to ārstējot, sasniedz vēlamo asinsspiedienu.