Augsta ranga vikingu karotājs izrādās esam sieviete 1
Augsta sociālā statusa vikingu karotājs, kura kaps atklāts 19. gadsimta nogalē, izrādās esam sieviete, apliecina jauni DNS testi.
Izrakumi Birkas apmetnē Bjērkas salā Zviedrijā sākās 19. gadsimta nogalē, un atbilda tā laika zinātniskajām normām, kuras šodienas arheologiem un pētniekiem sagādā daudz sarežģījumu. Proti, tie tika veikti visai nesaudzīgi, kapu saturs tika pārbērts maisos, tādējādi padarot gandrīz neiespējamu tālāku kompleksu izpēti. Tomēr apbedījuma saturs parasti tika savietots ar tajā apbedītā cilvēka kauliem, tādējādi nevienam līdz pat 20. gadsimta 70. gadiem neradās šaubas par to, ka vikingu karotāja apģērbs, rotas un ieroči pieder karotājam, proti, vīrietim.
Kad izskanēja pirmie pieļāvumi, ka karotājs varētu būt sieviete, par ko liecināja kaulu forma, šis apgalvojums tika uztverts skeptiski. Taču pērn veiktas DNS analīzes apstiprināja karotājas dzimumu, un pētījums par to publicēts žurnāla “American Journal of Physical Anthropology” 8. septembra numurā.
Šis pētījums uzdod jautājumus par vikingu sabiedrības struktūru, – kaut gan jau kādu laiku īpaši populārajā kultūrā tiek rādīts, ka sieviešu dzīve netika ierobežota ar sētas uzturēšanu kārtībā, kamēr vīrieši devušies tirdzniecības un laupīšanas klejojumos, akadēmiskajās aprindās ideja par sievietēm karotājām tiek uzņemta piesardzīgi. Arī jaunā pētījuma autori aicina pēc šī atklājuma neizdarīt vispārējus secinājumus par seno sabiedrību sociālo kārtību.