Augsnes sedzēja ēnainai vietai – galotnes pahisandra 0
“Vēlos uzzināt, kā audzēt galotnes pahisandru. Vai tā baidās no saules?” INGRĪDA DOBELĒ
Galotnes pahisandra (Pachysandra terminalis) ir viena no vislabākajām ziemcietēm, ar ko var aizstāt zālienu. Savvaļā šis bukšu dzimtas augs sastopams noēnotās klinšainās kalnu nogāzēs Ķīnā, Japānā. Latvijas dārzos pagaidām nepelnīti maz izplatīts.
Galotnes pahisandra ir sīks krūms, kas intensīvi izplatās ar gariem, vārpatai līdzīgiem sakneņiem. Virs zemes tā veido līdz 25 cm augstu vasu audzi. Sīkie, bālie ziedi ir sakārtoti vasu galos un zied maijā, taču galvenā rota ir daudzgadīgās, sulīgi zaļās, spīdīgās, galos rupji robotās lapas, kas blīvi nosedz augsni, veidojot paklāju. Stādījums izskatās tīrs un kārtīgs visu bezsniega periodu. Atšķirībā no bukšiem pahisandra ir pilnīgi ziemcietīga, lapojums nedaudz cieš tikai stiprā kailsalā un var nedaudz apdegt pavasarī saulainās vietās.
– Pahisandra aug jebkurā dārza augsnē, taču vislabāk patīk trūdvielām bagātas, viegli skābas augsnes daļēji noēnotās vietās. Visbagātīgāk zied, ja stādīta zem mūžzaļajiem un vasarzaļajiem rododendriem, skuju kokiem, taču blīvi nosedz zemi arī dziļā noēnojumā. Pat ēnā tā labi pacieš koku, izņemot egļu sakņu, konkurenci. Saulainā vietā pahisandru lapas kļūst dzeltenīgas, – stāsta Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta.
Labos augšanas apstākļos galotnes pahisandras stādījumi var būt dekoratīvi vairākus gadu desmitus.
Lai augs visā pilnībā parādītu savas labās īpašības, nepieciešami vairāki priekšnoteikumi. Augsne stādīšanas vietā rūpīgi jāsagatavo, jāiztīra no daudzgadīgo nezāļu (piemēram, gārsas) saknēm. Pahisandra ieaug lēni, tāpēc pirmajos 2–3 gados stādījumi regulāri jāravē. Ieaugšanas laiku var saīsināt, ja stāda nevis atdaleņus ar sakneņu gabaliem, bet gan podiņos audzētus stādus. Lai labāk augtu un nosegtu laukumu, augsni der ielabot ar kompostu. Cīņu ar nezālēm var atvieglot, stādījumus mulčējot ar rupju kūdru un norobežojot no zāliena vai citām teritorijām ar zemē vertikāli ieraktām betona vai cita līdzīga materiāla plāksnēm.
Pahisandra piemērota ne pārāk lielu laukumu noaudzēšanai koku un krūmu stādījumu priekšplānā vai zem tiem, stādīšanai ēku ziemeļu pusē, nogāžu apaudzēšanai. Taču augs necieš, ja pa to staigā. Līdzeno pahisandras paklāju var atdzīvināt, piemēram, ar kazbārdi, liela auguma papardēm, hostām. Augusts un septembris ir labākais laiks stādīšanai un pavairošanai, dalot cerus.
Šķirnes: ‘Variegata’ (ar raibām lapām un baltiem ziediem; vajag vairāk gaismas nekā pamatsugai, tāpēc jāstāda pietiekami gaišā, bet ne pilnīgi saulainā vietā), ‘Green Carpet’ (tumši zaļš, biezs lapojums, krūms ap 20 cm augsts).