Foto LETA

Augsnes auglības uzlabošanas nozīme augstas ražības sasniegšanai ilgtermiņā 0

Šā gada sarežģītajā sezonā katras saimniecības tīrumu ražību noteica saimnieka spēja pieņemt ekonomiski pamatotus lēmumus, līdz ar to kopumā labākās ražības sasniegušas saimniecības, kuras domā ilgtermiņā, atzina agroķīmijas tirgotāja SIA “Baltic Agro” Jelgavas servisa centra vadītājs Egils Sviķis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Katra sezona lauksaimniekiem liek izdarīt secinājumus un gūt kādas atziņas. Šī sezona nebija tipiska, bija daudz pārsteigumu, it īpaši klimatiskajā ziņā. Tika sasniegti jauni augsto temperatūru un sausuma rekordi. Šādu klimatisko apstākļu ietekmē vairāk nekā citus gadus sējumus apdraudēja kaitīgie organismi – slimības un kaitēkļi.

“Jādomā ne tikai par to, kā iegūt augstas ražas, bet arī, kā intensīvi saimniekojot, nezaudēt augsnes auglību. Mums ir lieliski piemēri, piemēram, saimniecības “Eriņi, “Kotiņi, ZS “Irbītes”, “Uzvara Lauks” u.tt. Tās ir intensīvi ar inovatīvām tehnoloģijām strādājošas saimniecības, kuras regulāri veic augsnes izpēti un investē augsnes auglības ielabošanā. Un arī šī sezona bija apliecinājums tam, ka gudri saimniekojot var novērst klimatisko stresu nelabvēlīgo ietekmi uz ražu. Neskatoties uz kritiskajiem laika apstākļiem, šīs saimniecības arī šogad ieguvušas augstas graudaugu un rapšu ražas,” sacīja Sviķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš arī akcentēja, ka augsnes auglība ir viens no kultūraugu ražības pamata nosacījumiem.
Ja nav pieejami kūtsmēsli, šķidrmēsli vai digestāds, var izvēlēties humīnvielas saturošu mēslojumu lietošanu. Humīnvielu mēslojumiem ir plašs pielietojums. Tos lieto piedevai pie kodnes, augsnes mēslošanai maisījumā ar šķidrajiem slāpekļa mēslojumiem vai augsnes iedarbības herbicīdiem. Arī blakusprodukts – salmi ir mēslojums augsnei, ja tos apstrādā ar humīnvielām un iestrādā augsnē.

“Ik gadu iestrādājot augsnē 10-20 l/ha humīnvielas saturošu mēslojumu var atveseļot augsni, uzlabot kultūraugu imunitāti un ražību. Ir daudz pētījumu par humīnvielu labvēlīgo ietekmi uz augsni un augiem gan Latvijā, gan kaimiņvalstīs. Balstoties uz šo pētījumu rezultātiem un atziņām, zemniekiem iesakām mēslošanas tehnoloģijās iekļaut humīnvielas saturošus mēslojumus. Nodrošināt kultūraugus ar visām tiem nepieciešamajām barības vielām var ar minerālo mēslojumu, taču nedrīkst aizmirst arī par organiskajām vielām, kurām ir būtiska loma augsnes mikrobioloģisko procesu norisē, jo no šiem procesiem ir atkarīga lietoto minerālo mēslojumu efektivitāte,” atzina Sviķis.

Ne mazāk nozīmīga ir neitrālas augsnes pH reakcijas uzturēšana augsnē. Latvijā ir reģioni, kuros ir skābas augsnes. Kultūraugiem piemērotas ir augsnes ar neitrālu pH reakciju. Tādēļ būtiska ir skābo augšņu kaļķošana. Lai izvēlētos piemērotus augsnes ielabošanas pasākumus, būtiski ir veikt augsnes agroķīmisko izpēti. Latvijā ir vairākas sertificētas augsnes izpētes laboratorijas, kuras par saprātīgu cenu piedāvā augšņu izpēti, rezumēja uzņēmuma pārstāvis.

Jau ziņots, ka “Baltic Agro” reģistrēta 1994.gadā, un tā pamatkapitāls ir 3,802 miljoni eiro. “Baltic Agro” pilnībā pieder Dānijas lauksaimniecības uzņēmumu kooperatīvam “Dava Agravis International Holding”, kas apvieno vairākus desmitus tūkstošu fermeru un lauksaimniecības produktu ražotāju firmu.

“Baltic Agro” pērn strādāja 132,418 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,6% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt peļņa samazinājās par 8,9% un bija 2,699 miljoni eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.