![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2013/10/g1/anna_brutane2.jpg)
Augs no orhideju dzimtas 0
“Pirmoreiz šo augu ieraudzīju pagājušā gada vasarā, šovasar nofotografēju. Augam ir apmēram 30 cm gari ziedneši, šauras, pagaras lapas. Gribētu uzzināt, kas tas par augu un kāda ir tā izplatība. Iespējams, tas ir aizsargājams.” Anna Brutāne Bērzaunes pagastā
Iesūtītajā attēlā redzama purva dzeguzene (Epipactis palustris) – viena no mūsu orhideju sugām, kas parasti sastopama dažādos aizsargājamos biotopos. Kādreiz bija iekļauta arī Latvijas aizsargājamo augu sarakstā, bet pašlaik palikusi ārpus tā.
Patlaban Latvijā purva dzeguzeņu audzes visai bieži atrodamas purvainās pļavās, avoksnājos, pārejas un zāļu purvos – pārmitrās un atklātās vietās. Purva dzeguzene aug visā Eiropas un Āzijas mērenajā joslā. Ja turpinās samazināties sugai piemērotas platības (gan nosusināšanas, gan pārliekas applūšanas dēļ vai arī aizaugušas ar krūmiem un kokiem), tad arī Latvijā suga varētu kļūt reta, ne velti tā iekļauta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā.
Purva dzeguzene ir daudzgadīgs, 20 – 50 cm augsts lakstaugs ar stāvu, zaļgani brūnu stublāju un zaļām, lancetiskām lapām. Vienā ķekarā var būt līdz 15 ziediem. Zied jūlijā un augustā. Interesanti, ka apputeksnēšanai purva dzeguzenes ziedi pievilina īpašas lapsenes.
Konsultēja Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas datu un plānojumu departamenta Monitoringa un plānojumu nodaļas vadītāja ILZE ČAKARE un LU Bioloģijas institūta Botānikas laboratorijas vadošā pētniece ĢERTRŪDE GAVRILOVA.