Foto – Shutterstock

Augļu un dārzeņu krāsu nosaka tajā esošās vielas. Krāsa atklāj vērtīgo! 0

Tā nav nejaušība, ka augļi un dārzeņi ir dažādās krāsās, un daži no tiem ir košāki nekā citi. Lai nodrošinātu sabalansētu uzturu, uz tava šķīvja ir jābūt daudzkrāsainiem pārtikas produktiem, jo augļu un dārzeņu krāsas ir atkarīgas no uzturvielām, ko tie satur. Pietiekamā daudzumā patērēti zaļi, sarkani vai dzelteni augļi un dārzeņi nodrošinās organisma apgādi ar dažādām uzturvielām. Lietuviešu dietoloģe un “Herbalife” eksperte Laura Romeraite – Kuklieriene skaidro, kas slēpjas aiz katras krāsas augļiem un dārzeņiem, un dalās viedoklī par to, kā mainīt cilvēku ēšanas paradumus un ikdienas ēdienkarti padarīt daudzveidīgāku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Sabalansēts uzturs spēlē būtisku lomu veselības uzturēšanā un saslimšanu novēršanā. Dažādos avotos ir pieejama plaša informācija, kas uzsver nepieciešamību uzturā lietot daudzveidīgu pārtiku, lai nodrošinātu sabalansētu un uzturvielām bagātu diētu. Eksperte Laura Romeraite – Kuklieriene saka: “Daudzveidīgs uzturs nodrošina, ka cilvēks uzņem pietiekamu daudzumu uztura sastāvdaļu, kas, lai gan ne vienmēr tiek sauktas par uzturvielām, tomēr ietekmē veselību un organisma spējas pretoties dažādām slimībām kopumā”. Kā vēsta teiciens – tu esi tas, ko tu ēd. Tāpēc ir noderīgi atcerēties, ka pārtika ir mūsu organisma dzinējspēks.

Spēlējot paslēpes ar uzturvielām un krāsām

CITI ŠOBRĪD LASA

Tici vai nē, bet iemesls tam, kāpēc gurķis ir zaļš, tomāts ir sarkans un mellenes ir zilas, slēpjas to uzturvielās. Katra krāsa atbilst virknei dažādu uzturvielu, kas labvēlīgi ietekmē mūsu veselību un var pat novērst dažādu slimību rašanos. Interesanti, ka par augļu un dārzeņu uzturvērtību daudz var pateikt no to mizas krāsas un spilgtuma vien. Kā izrādās, vajadzētu izvēlēties tos produktus, kuru miza ir vai nu košā, vai piesātināti tumšā krāsā. Bet kas tieši slēpjas aiz katras krāsas? To arī noskaidrosim, iedalot augļus un dārzeņus piecās krāsu grupās.

Sarkans – tomāti, sarkanie pipari, dzērvenes, zemenes, ķirši, avenes un arbūzi. Šie dārzeņi un ogas apgādā organismu ar tādām vērtīgām vielām, kā, piemēram, likopīnu un fenolskābi. Likopīns ir spēcīgs antioksidants, kas mazina sirdslēkmju risku, kā arī tas mazina risku saslimt ar vēzi, savukārt fenolskābe var pazemināt holesterīna līmeni asinīs.

Zaļš – kacenkāposti, spināti, kivi, brokoļi un kāposti. Dabiskais pigments hlorofils ir tas, kā dēļ atsevišķi augļi un dārzeņi ir zaļā krāsā. Tie satur luteīnu un zeaksantīnu, indoles un izotiocianātus. Luteīns un zeaksantīns tiek saistīts ar kataraktas un acs mākulas deģenerācijas riska samazināšanu, mākulas deģenerācija ir galvenais iemesls, kāpēc vecāki cilvēki zaudē redzi. Šie dārzeņi un augļi ir lieliski K vitamīna, folijskābes, kālija, kā arī karotonoīda un omega-3 taukskābju avoti. Folijskābe ir nepieciešama, lai novērstu nervu caurulītes defekta attīstību grūtniecības laikā, bet K vitamīns ir nepieciešams, lai uzturētu asinsspiedienu normālā līmenī.

Oranžs un dzeltens – burkāni, saldie kartupeļi, apelsīni, greipfrūti, citroni, mandarīni, aprikozes un mango. Šie augļi un dārzeņi satur beta-karotīnu un bioflavonoīdu, kā arī daudz C vitamīna, kas ir nepieciešams audu augšanas un atjaunošanās procesā. Beta-karotīns ir antioksidants, kas var ierobežot kaitējumus, ko organismam rada brīvie radikāļi. Beta – karotīns palēnina novecošanās procesus, uzlabo plaušu darbību un mazina diabēta radītās komplikācijas. Savukārt viens no labāk zināmajiem bioflavonoīdiem ir hesperidīns, kas aizsargā no saslimšanas ar sirds slimībām.

Reklāma
Reklāma

Zils un violets – mellenes, kazenes, svaigas un žāvētas plūmes. Galvenais iemesls, kāpēc daži augļi un dārzeņi ir zilā vai violetā nokrāsā, ir tajos esošais anticionīns. Jo tumšāks auglis vai dārzenis, jo tajos augstāka fitoķimikāliju koncentrācija. Anticionīns ir antioksidants, kas aizsargā pret novecošanos un palīdz novērst urīnceļu iekaisumus.

Balts – ķiploki, sīpoli, puravi, rāceņi. Tie satur sulforafānu, indoles un allicīnu. Sulforafāns mazina saslimšanas risku ar zarnu trakta vēzi, līdzīgu funkciju veic arī indoles. Allicīns ir viens no ķiploku galvenajiem bioloģiski aktīvajiem komponentiem, kas atbild par tā antibakteriālajām īpašībām, rūpējas par asins sarecēšanu un palīdz paaugstināta asinsspiediena gadījumā.

Neskatoties ne uz cilvēka vecumu, ne gadalaiku, ir ļoti būtiski, lai ikdienā tiktu lietota daudzveidīga pārtika, jo nav tāda viena produkta, kas saturētu visas organismam nepieciešamās uzturvielas. Lai diēta būtu pilnvērtīga un sabalansēta, šķīvja saturam jābūt dažādam un krāsainam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.