Augļu kokiem bīstamā bakteriālā iedega konstatēta astoņās vietās Latvijā 0

Latvijā šogad augļu kokiem un dekoratīvajiem stādījumiem kaitīgā bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) konstatēta jau astoņās vietās Rīgas, Kurzemes un Zemgales reģionos, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) sniegtā informācija.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

VAAD pieņēmis lēmumus par fitosanitāro pasākumu piemērošanu – apstādījumus, kuros konstatēts šis augu karantīnas organisms, atzīt par bakteriālo iedegu perēkli, un teritoriju trīs kilometru rādiusā ap perēkli – par buferzonu. Inficētos augļkokus noteikts iznīcināt.

Bakteriālo iedegu buferzonā noteikti arī citi ierobežojumi – bakteriālo iedegu saimniekaugu (bumbieres (Pyrus L.), ābeles (Malus Mill.), pīlādžu (Sorbus L.), klintenes (Cotoneaster Ehrh.) u.c.) ziedēšanas periodā un vismaz divas nedēļas pēc augu ziedēšanas beigām aizliegts pārvietot bišu stropus.

CITI ŠOBRĪD LASA

VAAD inspektori kopā veikuši 1154 pārbaudes bakteriālās iedegas atklāšanai. Pārbaudīti komercdārzi, piemājas dārzi, apstādījumi, stādaudzētavas un augi savvaļā. Kopumā pārbaužu laikā noņemti 512 paraugi, bakteriālā iedega konstatēta 22 paraugos.

Latvijā bakteriālā iedega pirmo reizi konstatēta 2007.gada jūlijā. Slimība bojā ābeles, bumbieres, krūmcidonijas, korintes, pīlādžus, vilkābeles un klintenes. Slimība nav bīstama ķiršiem, plūmēm, ogulājiem un etiķkokiem. Āboli un bumbieri no inficētiem kokiem ir ēdami, tie nav bīstami ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem.

Bakteriālās iedegas ierosinātājs ir baktērijas, un tās īpaši izplatās ziedēšanas laikā ar vēju, kukaiņiem un putniem. Slimības skartie koki izskatās kā apdeguši vai sala bojāti, bojāto koku miza uzpūšas, plaisā un kļūst brūngansarkana. Koku lapas un augļi kokos nobrūnē, strauji čokurojas un iet bojā, bet nenokrīt, bet jaunie dzinumi ar visām lapām, sākot no galotnēm, strauji nobrūnē un izliecas āķa formā. Mitrā un siltā laikā no bojātiem pumpuriem, ziediem, jauniem dzinumiem, mizas plaisām un augļiem izdalās pienbalts vai zeltains šķidrums – eksudāts.

Slimības simptomi var būt līdzīgi citu slimību simptomiem, slimību var noteikt tikai laboratoriski. Bakteriālās iedegas var gadiem neparādīties, bet tad koku iznīcināt, jo baktērijas nosprosto vadaudus un koks aiziet bojā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.