Augļkopji šogad labi pastrādājuši 0
Tirgos un veikalos patlaban par visai augstām cenām pārdod Latvijā audzētu vasaras šķirņu ābolus. Iemesls augstajām cenām ir mazie vasaras ābolu šķirņu stādījumi komercdārzos. “Lielie ābolu audzētāji nevēlas ar šīm šķirnēm nodarboties, tāpēc ka tās prasa rūpīgu apiešanos, ābolus ilgi nevar glabāt,” teic Sendija Minusa, SIA “Rundāles dārznieks” saimniece. Viņas ģimene vasaras šķirņu audzēšanu izvēlējusies tāpēc, ka paši Rundālē izaudzēto ražu arī pārdod.
“Kopā ņemot, šā gada augusts ir labāks nekā pērn, kad cilvēki ābolus nepirka gandrīz nemaz,” teic saimniece. “Rundāles dārznieka” stendā Rīgā Vidzemes tirgū vakar bija deviņu šķirņu āboli, tostarp arī Dobeles Augļkopības institūta saimniecībā audzētie. Vasaras šķirnes āboli ‘Baltais dzidrais’ maksāja no Ls 0,35 līdz 1,20, ‘Piross’ Ls 1,20, bet ‘Konfetnaja’ šķirnes āboli Ls 1,50 par kilogramu (kg). “Vasaras šķirnes ābolu ir maz, tāpēc cenas ir atbilstošas. Rudens un ziemas šķirnēm tās noteikti būs zemākas,” tā S. Minusa.
Viņas teikto apstiprina arī vakar Rīgas Centrāltirgū (RCT) redzētais. “Ābolu pārdevēju visā tirgū bija maz. ‘Baltais dzidrais’ ābolus lētāk par 50 santīmiem pārdeva vien viens pārdevējs, kura prece nebija pirmā svaiguma. RCT mārketinga vadītājs Ivars Jakovels teic, ka salīdzinājumā ar aizvadīto gadu āboli maksā par 20 santīmiem dārgāk. Iespējams, iemesls ir par aptuveni vienu nedēļu aizkavējusies veģetācija.
Augļkopji aptuveni pēc divām nedēļām komercdārzos sāks vākt rudens šķirņu ābolus. Māra Skrīvele, Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece, teic, ka augļkopju vidū notikusi slāņošanās – saimnieki, kas ar šo biznesu nodarbojas profesionāli un ar atdevi, gūst ļoti labus sasniegumus, palielina stādījumu platības. Savukārt tie cilvēki, kas stādījumus savulaik izveidoja vien valsts atbalsta izdevīgo nosacījumu dēļ, nespēj konkurēt.
Latvijas komercdārzos šajā gadā izaudzēta laba rudens un ziemas šķirņu ābolu raža, kas gan vēl jānovāc. Laba raža nenozīmē arī zemākas cenas veikalos un tirgos. Iemesls ir slapjo dabas apstākļu izraisītās slimības, degvielas cenas sadārdzinājums, kā arī algu kāpums ābolu lasītājiem, teic Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētājas vietnieks Jānis Zilvers. Viņš paredz, ka veikalos šajā sezonā izaudzētie āboli, tāpat kā pērn, maksās no 50 santīmiem līdz vienam latam. “Būtiska cenas kāpuma salīdzinājumā ar 2011. gadu nebūs. Akciju laikā pārdotie āboli maksās lētāk nekā 50 santīmus par kilogramu,” sola uzņēmējs.
Pircēji veikalos un tirgos ābolus parasti lielā daudzumā sāk pirkt pēc pirmajām salnām, kad nosalusi mazdārziņos izaudzētā raža. Šajā gadā varētu būt atšķirīga situācija. Iemesls – mazā, ar izņēmumiem, raža mazdārziņos.
Kooperatīva “Kurzemes ogas” valdes priekšsēdētāja Ligita Rezgale teic, ka kooperatīva biedri patlaban vasaras šķirņu ābolus pārdod vairumtirgotājiem par aptuveni 30 – 40 santīmiem par kg.
Kauguru pagasta saimnieks Modris Eliass teic, ka viņa saimniecībā “Svitkas”, kur ābolus audzē 7,6 hekt-ārus lielā platībā, šajā gadā izaudzēta ļoti laba ābolu raža. “Esam drīzāk norūpējušies, kur visu izaudzēto glabāsim,” tā saimnieks. “Svitkas” pārdod ābolus veikalu tīklam “Madaras 89” un tāpat kā daudzi audzētāji piedalās programmā “Skolas auglis”, kur pārdod aptuveni 15% no kopējās ražas. “Skolēniem piedāvājam augstas kvalitātes ābolus, tāpēc ka viņi ir mūsu nākamie pircēji. Vedam ābolus bērniem pat 100 kilometru attālumā,” teic M. Eliass. “Skolas augļa” programma šajā gadā sāksies 1. oktobrī un turpināsies līdz 28. februārim. Šajā laikā augļus un dārzeņus – 1 porciju trīs reizes nedēļā – bez maksas varēs saņemt visu Latvijas skolu pirmo deviņu klašu skolēni.
“Svitkas” pērn vāca vidēji 10 tonnas ābolu no hektāra. M. Skrīvele teic, ka raža noteikti būtu lielāka, ja ābeles būtu stādītas biežāk. “Turklāt arī šī ražība ir aptuveni piecas reizes augstāka, nekā uzrādās Latvijas oficiālajā statistikā,” tā M. Skrīvele.