Auglības šķidruma noslēpumi 0
Vīrietis var būt spēcīgs, sportisks, vairāku bērnu tēvs, turklāt – pašpārliecināts, taču spermas analīze nereti atklāj – ar tādu pēcnācēju vairs radīt neizdosies. Dārgais šķidrums jālolo jau kopš pusaudža gadiem, jo pusmūžā to vairs nebūs viegli uzlabot.
Embrioloģe Daina Majore spermu pārbauda vairāk nekā 30 gadus un ir pārliecinājusies, ka tā kļūst arvien sliktāka. Tāda norma kā tagad viņas darba gaitu sākumā tikusi atzīta par patoloģiju.
Zinātnieki uzskata, ka vīriešu sēklas kvalitāte ar katru nākamo paaudzi sākusi pasliktināties kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem. Iespējams, spermas analīžu rādītāji kļuvuši sliktāki arī tādēļ, ka uzlabojušās izmeklēšanas iespējas, pieļauj seksologs Artūrs Vāvere.
Sēkla jāpārbauda
Sperma sāk veidoties apmēram pusgadu pēc apmatojuma un citu dzimumbrieduma pazīmju parādīšanās. Uzskata, ka visaugstāko kvalitāti sasniedz 23–27 gadu vecumā.
Tās daudzums un īpašības ar gadiem mazinās, taču tas nenozīmē, ka kungs pat sirmā vecumā nespēj radīt pēcnācēju. Tas atkarīgs no veselības stāvokļa un dzīvesveida.
Plānojot radīt bērniņu, vīrietim vismaz trīs mēnešus iepriekš būtu jāgādā par veselīgu dzīvesveidu. Ja pēcnācējs nerodas, jāveic spermas analīze. Pirms tam 2–7 dienas jāatturas no dzimumdzīves, lai paspētu savairoties spermatozoīdi.
Daina Majore priecājas par pāriem, kas nesen apprecējušies un jau laikus grib pārbaudīt sēklas kvalitāti. To noteikti vajadzētu darīt vecākiem kungiem, kuri apņēmuši sievu un vēlas radīt pēcnācējus, it īpaši tiem, kas sirgst ar hroniskām kaitēm un lieto medikamentus. Laba erekcija vēl nenozīmē, ka viss kārtībā. Spermatozoīdiem vecuma radītus bojājumus atrod biežāk nekā olšūnām. Tad var būt izmaiņas hromosomās, mazulim iedzimt dažādas slimības vai partnerei notikt spontānais aborts.
Parasti spermu analīzei iegūst klīnikā, izmantojot dažādus erotiskus materiālus vai skatoties videofilmu. Ja šādi grūti pie tās tikt, var nākt kopā ar partneri. Stundas laikā, kamēr tā vēl silta, dvielītī ietītu, to iespējams atgādāt arī no mājām.
Ja analīžu rezultāti ir slikti, nevajag pārāk uztraukties, bet veikt izmeklējumu atkārtoti. Varbūt iepriekšējā dienā iets pirtī vai bijuši lieli kreņķi – dzimumšūnas ir ļoti jutīgas pret tām nelabvēlīgiem apstākļiem
Sliktas spermas analīzes gadījumā būtu jākonsultējas ar andrologu.
Vienu porciju dienā!
Sākumā sperma ir recekļaina, kā neizmaisīts ķīselis, bet 20–30 minūšu laikā paliek viendabīgi šķidra. Ja šis process notiek ātri, partnerei pēc dzimumakta mazliet jāpaguļ, lai tā neiztecētu no maksts.
Auglības šķidrums uzlabo sievietes fizisko un emocionālo labsajūtu, kā arī izskatu. Kā savulaik sacīja pazīstamais seksologs Jānis Zālītis, sievietei, lai viņa būtu apmierināta un starojoša, vajadzīga viena porcija spermas dienā. Ne velti kosmētikā izmanto no dzīvniekiem iegūtu sēklu.
Interesanti, ka vienai no 500 tūkstošiem sieviešu pret to mēdz rasties alerģija. Savukārt daudzas vīrišķo šķidrumu labprāt izbauda ne tikai vagīnā. Tās garšu raksturo kā saldi sāļu vai rūgti skābu, kas atkarīga no vīrieša uztura un dzīvesveida.
Ēdot ar fruktozi bagātīgus augļus, tā mēdz kļūt saldāka. Kafija, tāpat kā medikamentu lietošana un smēķēšana, var to padarīt rūgtu, bet gaļa – sāļu. Bieži mīlējoties, tajā mazinās cukura daudzums, tādēļ tā paliek rūgtenāka vai skābāka.
Sēkla, kura satur maz spermatozoīdu, ir gandrīz caurspīdīga. Iekaisuma, kā arī alus dzeršanas ietekmē tā mēdz kļūt dzeltenīga. Zaļgana nokrāsa liecina par iekaisumu un iespējamu gonokoku klātbūtni.
Asins piejaukums var padarīt to rozīgu. Iespējams, tās radušās tāpēc, ka bijis liels uzbudinājums un plīsis kāds kapilārs. Taču, ja šāda pazīme manīta vairāk nekā divas reizes, būtu jādodas pie ārsta, lai pārbaudītu, vai tā neliecina par iekaisumu vai audzēju.
Spermas daudzums katram vīrietim mainās. To ietekmē arī uzņemtais šķidrums. Vairāk sēklas ir iekaisuma gadījumā, kad vismazākā stimulācija veicina sekrēta izdalīšanos.
Pastāv vairāki aplami priekšstati, piemēram, ka, bieži masturbējot, tās rezerves izsīks, taču patiesībā ir tāpat kā ar gotiņu: jo biežāk slauc, jo pulkāk piena dod.
Jo lielāks spermas apjoms, jo vairāk cerību, ka tajā būs pietiekams skaits veselīgu astaiņu, lai radītu pēcnācēju. Kaut gan citi pētījumi liecina: ja tās ir daudz, grūtniecība biežāk beidzas ar spontānu abortu.
Gadu gaitā spermas apjoms, pazeminoties hormonu līmenim, sarūk, kas var mazināt vīrieša baudu dzimumakta laikā. Jo tās vairāk, jo muskuļi spēcīgāk saraujas un ir izteiktāks orgasms.
Radīšanas brīnums
Spermatozoīdi vīrietim nepārtraukti nobriest visu mūžu, apmēram 72 dienu laikā. Līdz olšūnai tiem jāmēro ļoti garš ceļš – apmēram 15 līdz 18 centimetri. Tāds ir attālums no vagīnas līdz olvadam, kur notiek apaugļošanās. Salīdzinoši tas nozīmē to pašu, ko cilvēkam noskriet maratonu (42 kilometrus). Ne katrs šo pārbaudījumu iztur – daži iet bojā jau maksts sekrētā, citi dzemdes kakla gļotādā vai olvadu labirintos. Paši ātrākie sasniedz olšūnu pusstundas laikā, bet daudziem nepieciešamas vairākas dienas.
Iekļuvuši sievietes dzimumceļos, tie var nodzīvot līdz pat sešām dienām. Diemžēl olšūna gluži kā kaprīza dāma tik ilgi negaida – sak, ja neatnāca, tad nevajag.
Lai iestātos grūtniecība, nepieciešams pietiekams spermatozoīdu daudzums, tiem jābūt veseliem un kustīgiem, ar atbilstošu uzbūvi. Kaut arī olšūnu parasti apaugļo tikai viens astainis, tas ir komandas darbs – pārējie flagmanim sagatavo ceļu un rada atbilstošu ķīmisku reakciju.
Tas, kam nav astītes, būs tikai vērotājs, jo līdz mērķim nenokļūs. Spēku virzīties uz priekšu dod kakliņā sakopotie mitohondriji, kas var papildināt enerģiju arī no apkārtējās vides sievietes dzimumceļos. Pati svarīgākā ir galviņa, jo tajā atrodas spirālītē saritināta ģenētiskā informācija: 23 hromosomas, no kurām viena ir dzimumhromosoma – x vai y. Šajā ziņā vīrietis ir prioritārs, jo topošā bērna dzimumu nosaka spermatozoīds. Galviņas priekšā ir tā sauktā akrosoma, kas šķīdina olšūnas apvalciņu.
Ejakulācijas brīdī spermatozoīdus aktivē vielas, ko satur prostatas un sēklas pūslīšu sekrēts. Ja radies iekaisums, šis process tiek kavēts.
Spermas bojātāji
* Karstums. Sēkliniekos, lai tie spētu veidot spermatozoīdus, jābūt par pāris grādiem zemākai temperatūrai nekā organismā. Lai to nodrošinātu, jāvalkā nepiekļāvīgas apakšbikses, kas nepiespiež oliņas pie pārējā ķermeņa, radot asins sastrēgumu un skābekļa trūkumu.
Māmiņām nevajadzētu dēliem ilgstoši vilkt pamperus, kā arī pusaudžiem pirkt siltas bikses.
Nav vēlama ilga un bieža karsēšanās vannā, pirtī vai saunā. Ne velti agrāk indiāņi turējuši oliņas karstā ūdenī kontracepcijas nolūkā.
* Smēķēšana. Nikotīns ar laiku nomāc testosteronu veidojošās sēklinieku šūnas. Protams, gadās, ka arī aizrautīgs pīpmanis rada veselīgu bērnu, tomēr viņš krietni riskē sabojāt spermu. Slikta sēklas kvalitāte var būt arī tad, ja māte, gaidot dēlu, uzvilkusi dūmu.
* Pārmērīga alkohola lietošana bojā aknas, bet tas ietekmē vīrišķo hormonu ražošanu.
* Narkotiskās vielas, tostarp tā sauktā zālīte jeb marihuāna, var izraisīt spermatozoīdu attīstības traucējumus un nomākt to veidošanos uz visiem laikiem.
* Elektromagnētiskais lauks. Nav ieteicams nēsāt mobilo tālruni bikšu kabatā vai pie jostas. Nelabvēlīgu ietekmi uz spermatozoīdu rašanos atstāj bieža portatīvā datora turēšana klēpī.
* Fiziska pārslodze treniņos, sevišķi pusaudža vecumā. Piemēram, svarcelšana un riteņbraukšana provocē asiņu sastrēgumu mazajā iegurnī. Slikti auglības spēju ietekmē arī steroīdo hormonu lietošana muskuļu masas audzēšanai.
Pēdējā laikā arvien vairāk vīriešu ikdienā brauc ar velosipēdu. No vienas puses, tas ir veselīgi, taču no otras – sēdeklis nospiež starpenes asinsvadus un sēkliniekiem pieplūst mazāk asiņu.
Ikdienā lietotie un uzņemtie produkti un ķīmiskie līdzekļi, piemēram, ar hormoniem un antibiotikām piesātināta gaļa. Veļas pulveri, dušas želejas, kosmētikas līdzekļi, kas satur ķīmiskas vielas ar sievišķo hormonu estrogēnu iedarbību, īpaši nelabvēlīgu ietekmi atstāj uz pusaudžiem. Tās var padarīt neaktīvas prostatas sekrēta vielas, kam jāaktivē spermatozoīdus.
* Darbs veselībai kaitīgos apstākļos, pastāvīgi saskaroties ar dažādiem ķīmiskās rūpniecības produktiem, piemēram, krāsām, benzīna izgarojumiem, paaugstinātu radioaktivitāti.
* Stress veicina hormona kortizola līmeņa paaugstināšanos organismā, bet tas nomāc testosterona veidošanos.
* Slimības un medikamentu lietošana. Visas hroniskās un neārstētas seksuāli transmisīvās kaites vājina imunitāti un izraisa iekaisumu mazā iegurņa orgānos. Piemēram, gonorejas gadījumā tas var nokļūt līdz pat sēklinieku piedēkļiem – maisiņiem virs oliņām, kur uzkrājas sperma, taču, laikus atklājot šo kaiti, to var veiksmīgi ārstēt.
Ja vīrietim ir pastāvīgas seksuālās attiecības un partnere apmeklē ginekologu, kamēr viņa neceļ trauksmi, viņš var justies diezgan drošs, taču jebkurā gadījumā būtu prātīgi veikt analīzes arī pašam un pēc 40 gadu vecuma pārbaudīt prostatu, iesaka Artūrs Vāvere.
Īpaši bīstama ir cūciņu pārslimošana, sevišķi pieaugušajam, kā arī ilgstošs drudzis. Antibiotiku un daudzu citu medikamentu lietošana var pasliktināt spermas kvalitāti uz trim līdz sešiem mēnešiem, taču dažkārt to ietekme ir neatgriezeniska.
Maisiņā nenoslīdējušu sēklinieku vajadzētu atklāt un problēmu novērst ne vēlāk kā septiņu gadu vecumā. Jo agrāk to izdarīs, jo labāk veidosies spermatozoīdi. Diemžēl nereti šī vaina paliek nepamanīta, kamēr vīrietis jau pieaudzis.
Paplašinātas sēklinieku vēnas jeb varikocēle traucē oliņu dzesēšanu, apasiņošanu un barošanu, kā arī tās nospiež, tādējādi ietekmējot spermatozoīdu attīstību. Tā ārstējama ar salīdzinoši vienkāršas operācijas palīdzību.
KĀDAI TAI JĀBŪT * 5% no spermas veido spermatozoīdi, bet pārējo – prostatas, sēklinieku piedēkļu un sēklas pūslīšu sekrēts. * Tajā ir apmēram 30 vielas – hormoni, vitamīni, mikroelementi, olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti – viss, kas nepieciešams olšūnas apaugļošanai un bērniņa radīšanai. * Vienā ejakulācijā var izdalīties no 1–10, bet par normu uzskatāmi 2–6 mililitri (apmēram 1 tējkarote) spermas. Ar katru noplūdes reizi nedēļas laikā tās paliek mazāk: otrajā par 29%, bet trešajā – jau par 41%. * Lai apaugļotu olšūnu, vienā mililitrā spermas jābūt vismaz 20 miljoniem spermatozoīdu. No tiem aktīvi kustīgiem jābūt 25%, bet pareizas uzbūves – ne mazāk kā 14%.
5 veidi, kā uzlabot * Regulāri nodarboties ar seksu. Ja nav partneres, var masturbēt. Ja vīrietis nav ilgi mīlējies un sēklas vadi ir pārpildīti ar spermu, mēdz rasties diskomforta sajūta vēdera sānos un lejasdaļā. Tai regulāri nenoplūstot, sēklinieki sāk slinkot un sēklu ražot mazāk. Ja nav vēlēšanās, var nemīlēties bieži, taču svarīgi, lai tas notiktu regulāri. Ilgstošs atturēšanās periods ir sevišķi nevēlams mūža otrajā pusē. * Masēt oliņas un prostatu, pārvēršot to par seksuālu spēli kopā ar partneri un panākot arī sēklas noplūdi. * Baudīt pilnvērtīgu uzturu, ēdot vairāk zivju, dārzeņu un augļu, kas veicina tā sauktā brīvā testosterona atbrīvošanos, tādējādi paaugstinot vīrišķo hormonu līmeni. Nav ieteicams uzņemt daudz tauku, jo tie piesaista vīrišķo hormonu testosteronu, pazeminot tā līmeni asinīs. Turklāt, ja asinsvados izgulsnējas holesterīns, tiek traucēta sēklinieku apasiņošana. * Ja ir testosterona izdales traucējumi, spermas kvalitāti var uzlabot, trīs mēnešus lietojot vīrišķo hormonu preparātus, taču tas darāms stingrā ārsta kontrolē. * Ja ir šaubas par pirkto augļu un dārzeņu kvalitāti, rudeņos un pavasaros lietot vīriešiem paredzētos vitamīnu un mikroelementu kompleksus. Spermas kvalitātes saglabāšanā un uzlabošanā īpaši svarīgi ir antioksidanti: A, C, E vitamīns, selēns un cinks. Var izmantot arī uztura bagātinātājus testosterona līmeņa paaugstināšanai un spermas apjoma palielināšanai, raugoties, lai tie nebūtu parasti vitamīni par nesamērīgi augstu cenu.
|