Klausīt sajūtām 0
“Protams, jāizvērtē smagas mugurkaula traumas vai slimības, kad vispār neiesaka dejot, bet rekomendē tikai ārstniecisko vingrošanu. Lai cik labvēlīga veselībai būtu vēderdeja, konkrētā situācijā tā var kaitēt,” brīdina pasniedzēja un iesaka katram individuāli klausīt savām sajūtām. “Pati 2005. gadā bez jebkādām problēmām 40 gadu vecumā iznēsāju savu ceturto bērnu. Domāju, tas noteikti bija arī vēderdejas nopelns. Neticu, ka vēderdeja ārstē ginekoloģiskas problēmas, kas, piemēram, jāārstē ķirurģiski, bet uzskatu, ka vēderdeja var palīdzēt neauglības ārstēšanā.”
Vēderdeja padara jaunāku
Jautājot, vai vēderdejā ir kāda nozīme sievietes vecumam, saņemu apstiprinoši atbildi. “Vecumam ir ļoti liela nozīme. Bērni vēderdeju uztver citādi, varētu teikt, koķeti. Austrumos mazu meiteņu vēderdeju uzņem ar sajūsmu, aicina uzstāties dažādos ģimenes pasākumos. Pēc pubertātes sasniegšanas vēderdeja jau iegūst divējādu nozīmi. Daudzās islāma valstīs publisku vēderdeju joprojām uzskata par piedauzīgu, lai gan par to maksā naudu un ļoti pieprasa,” stāsta pasniedzēja. “Savukārt Rietumos jaunas meitenes no vēderdejas veido šovu, uzstājas dažādos pasākumos. Vidēja vecuma vēderdejotājas nav tik pievilcīgas publikai, bet Latvijā un Eiropā ir ļoti daudz šādu pulciņu, kuros piedalās dejot gribētājas, viņas veido savus festivālus, koncertus.
Sievietēm pēc 60 vēderdeja ir ļoti ieteicama, jo tā darbina mugurkaulu. Dejojot tiek attālināta novecošana, rodas tonuss, mundrums. Vēderdeja ir unikāls dejas veids, kas der visām vecuma grupām, bet katrā vecumā dejai ir sava nozīme.”
Ilze Zariņa min, ka vēderdeja vairs nav tikai sieviešu deja. Arī vīrieši ir ļoti ritmiski, ar lieliskām aktiera prasmēm, ir labi horeogrāfi. Vēderdeja kā jebkura skatuviska uzstāšanās prasa aktiera dotības.
Izmēram nav nozīmes
“Sievietes apmēriem nav pilnīgi nekādas nozīmes. Sievietes, kuras ir tievas kā skaliņi, dejojot varēs parādīt katru savu muskulīti. Apaļīgākām sievietēm tik ļoti nebūs vajadzīga smalkā muskuļu darbība, atliks pakustināt miesu, noskanēs monētiņa, un skatītājs būs sajūsmā.
Ēģiptē gan par vēderdejotāju joprojām uzskata apaļīgāku sievieti. Tur kalsnas meitenes nevar būt vēderdejotājas. Savukārt Rietumu sabiedrībā atzinīgāk vērtē modeļu tipa dejotājas. Ja parādās kāds tauciņš, sieviete uzliek tīkliņu un cenšas to noslēpt. Manā pieredzē bijušas dejotājas ar dažādu ķermeņa uzbūvi – katrai ir sava burvība. Būtiskākais ir gūt prieku dejojot,” pārdomās dalās Ilze Zariņa.
Zināšanai
Vēderdeja tradicionāli bijusi deja, ko Tuvajos Austrumos daiļais dzimums dejojis tikai sieviešu vai draugu un radu kompānijā. Tas skaidrojams tādējādi, ka daudzās islāma valstīs sievietēm un vīriešiem vēsturiski bijusi nošķirta dzīve. Sievietes mitinājās namā, ko dēvēja par harēmu – aizliegto namu.
Austrumu deja Rietumos ienāca tikai XIX gadsimta beigās. Straujās gurnu kustības pārsteidza iedzīvotājus, un tām tika piedēvēts intriģējošs apzīmējums – vēderdeja. Visticamāk, termins vēderdeja tulkots no franču valodas danse du Ventre. Arābu valstīs vēderdeju dēvē par raks šarki, kas nozīmē – Austrumu deja.
Ieteikumi pirms nodarbības
Uz nodarbību doties zeķēs, baleta čībās vai plikām kājām, jo tā labāk var just deju.
Paņemt līdzi šalli, lakatu (vislabāk apšūtu ar monētiņām).
Paņemt ūdens pudeli, jo, iespējams, slāps.
Tā kā jādejo ar vēderu, pieļauju, ka pirms nodarbības labāk nepārēsties.
Mūsu konsultante ILZE ZARIŅA, deju pasniedzēja, horeogrāfe