Strīdīgais glifosāts 0
Pēdējā laikā uzmanības centrā ir nonācis glifosāts – daudzu populāru nezāļu apkarošanas līdzekļu aktīvā viela. Ilgu laiku uzskatīja, ka tas ir cilvēkam nekaitīgs, jo ietekmē augu enzīmu sistēmu, kuras cilvēkam nav, taču tas nenozīmē, ka nevar kaitēt citā veidā.
Pasaules veselības organizācijas Starptautiskā vēža izpētes aģentūra ir atzinusi, ka glifosāts ir iespējami kancerogēns. Eiropas Savienībā likumi aizliedz lietot pesticīdus, kuri var izraisīt vēzi, taču Eiropas pārtikas drošības iestāde atzinusi, ka pierādījumi nav pietiekami.
Organizācijas “Zemes draugi” Latvijā veiktā pētījumā cilvēku urīnā atrastas glifosāta atliekvielas. To mēdz attaisnot, sakot: ja jau glifosāts ir urīnā, tad ir izvadīts no organisma. Protams, šis arguments neiztur kritiku. Urīnā taču atrod arī alkoholu, taču tāpēc netiek apgalvots, ka tas nekaitē veselībai.
“Pirmais iemesls bioloģiskai augu audzēšanai ir pašu zemnieku un arī vides veselība,” uzskata J. Simanovska. Lauksaimnieki ar pesticīdiem saskaras krietni lielākā koncentrācijā nekā produktu ēdāji. Ar glifosātu varam iznīcināt visus augus, kurus vēlamies, taču tādējādi tiek noplicināta daba. Savukārt citi pesticīdi apdraud bites, kuru Latvijā jau tāpat nav īpaši daudz.
Bioloģiskie produkti – dārgi?
Jana Simanovska iesaka iespēju robežās izvairīties no pesticīdiem pārtikā – pirkt bioloģiskus produktus vai audzēt tos pašiem. Turklāt viņa aicina atcerēties: likums aizliedz apgalvot, ka produkti ir bioloģiski, ja ražotājam nav piešķirts atbilstošs sertifikāts, kas liecina, ka tie atbilst noteiktām prasībām.
“Ne visi bioloģiskie produkti ir krietni dārgāki, kā daudzi domā,” viņa uzsver, iesakot salīdzināt cenas un iegādāties vismaz tos, kas nemaksā daudz vairāk par intensīvi audzētajiem. Jo bioloģiskā pārtika būs pieejamāka plašāk, jo tā būs lētāka, ko var novērot citās valstīs, kur dažkārt tā pat maksā mazāk nekā tradicionāli ražoti produkti.
Aicina parakstīties
* Kopš februāra sākuma Latvijas Dabas fonda mājaslapā www.ldf.lv aicina pievienoties Eiropas pilsoņu iniciatīvai par glifosāta aizliegšanu visā Eiropā. Ja viens miljons iedzīvotāju parakstīs šo petīciju, Eiropas Komisijai būs jāizstrādā likumdošanas priekšlikumi glifosāta aizliegšanai vai tā izmantošanas samazināšanai.