Foto-Fotolia

Augi vislabāk pārziemo, ja puķes nenogriež un dobes nenogrābj plikas. Dārza darbi oktobrī 0

“Savu dārzu rudenī cenšos traucēt pēc iespējas mazāk. Turklāt tā ir moderna tendence dārzu kopšanā. Augi vislabāk pārziemo, ja puķes nenogriež un dobes nenogrābj plikas,” pārliecināta daiļdārzniece Dace Lukševica no Tukuma.

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

Daudzi dārzu saimnieki skaistuma un kārtības dēļ cenšas rudenī nogriezt ziemciešu lakstus, no dobēm nogrābt sabirušās lapas, taču augam tas nepatīk un pat nav vēlami. Ja novāc visu, ar ko augi dabīgi piesegušies, ziemu gaidīdami, kaut kas jādod vietā. Piemēram, dobes var apkaisīt ar mulču (Dace to dara tikai pavasarī, jo atstāj augiem lak­stus), apklāt ar priežu vai egļu skujām. Kūdras paklājs neder, jo tas mitrumā samirkst, turklāt var izsautēt augus. Līdzīgi ir ar pārāk biezu lapu kārtu.

Regulāri berot uz dobēm kūdras vai komposta slāni, tiek paaugstināts dobes līmenis, taču tas nav vēlams. Pareizi izveidota dobe ir vienā līmenī ar apkārtesošo mauriņu. Paaugstinātajās dobēs augi jūtas sliktāk, jo augsne straujāk izkalst, turklāt laistāmais ūdens notek gar malām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādas paaugstinātas dobes der vienīgi tur, kur ir augsts gruntsūdens. Arī rododendru stādīšanai (ja augsne nav piemērota vai ir augsts gruntsūdens līmenis) iesaka veidot šādas dobes.

Ar dobju paaugstināšanos riskē arī tie, kas noklāj rozes ar kūtsmēsliem. Turklāt tas tiešām izskatās neglīti. Labāk kūtsmēslus ie­rakt pavasarī, lai sadalās. Daiļdārzniece savā praksē pārliecinājusies, ka rozes tomēr vajag piesegt. Viņa rozēm ap sakņu kakliņiem uzber smalkās frakcijas mizu mulču un uzklāj egļu zarus.

Foto: Inita Šteinberga, Sandra Ruska

• Ja tomēr griež ziemciešu lakstus, tos atstāj vismaz 20 cm augstumā. Stumbenīšos labāk aizķersies sniegs.

Daces dārzā nenogrieztie augu laksti netraucē skatam, jo dobe atrodas dārza attālākajā daļā. Parādes pusē galvenokārt ir košumkrūmi, skujeņi, kas ir glīti visu gadu.

Turklāt daudzi augi ļoti ilgi saglabā savu skaistumu. Pat sniegs augu skarās vai sarma rožu lapās izskatās skaisti. Čīkstenes ir izcilas līdz salam, arī astilbes un peoniju lapas ilgi ir glītas. Bagātīgās dobju kompozīcijās nokaltis flokšu cers vai rudbekija neko neskādēs.

• Dārzā der stādīt izturīgus augus, kas nebīstas sala un nav jātuntuļo.

Krūmus labāk apgriezt pavasarī, jo daudziem augiem dzinumu gali apsalst tik un tā, un tad pavasarī būs jāapgriež otrreiz, piemēram, dārza hortenzijām. Vēlams nogriezt lielo skaraino hortenziju ziedu galvas (lai sniegs nesalauztu krūmu). Nevajadzētu nogriezt vīteņhortenziju ziedus, jo tie ir labs floristikas materiāls.

• Skrajākās hortenziju ziedkopas, kurām ir mazāk sterilo ziedu (ar lielajām ziedlapiņām), var atstāt pa ziemu.

Reklāma
Reklāma

Lapas nogrābj tikai mauriņa daļā. Zālei tās nav vēlamas, jo var sākties dažādas puves, tā var izsust. Sniegu gan Dace no celiņiem met kaudzēs uz mauriņa, jo visu taču nevar izvest. Ja ziemā radies tā sauktais sniega pelējums, šo vietu papildus apstrādā ar aeratoru (katru pavasari ar to aerē visu mauriņu). Saule drīz bojāto vietu likvidēs, un velēna atjaunosies.

No ziemciešu un dekoratīvo krūmu dobēm lapas netiek izgrābtas, tieši otrādi – mazliet tiek piegrābts klāt. Tās ir čagani sakritušas un labi pasargā augu saknes no sala ziemā un kailsala pavasarī. Līdz jaunajai dārzu sezonai tās būs izdēdējušas un gandrīz pazudušas.

• Zem ābelēm nolasa pūstošos ābolus, taču lapas var atstāt.

• Lapas dobēm ir vēlamas, taču ne biezā slānī.

Tagad pēc lapu nobiršanas var apcirpt liānas, piemēram, lielā auguma mežvīteņus, efejas, aktinīdijas, citronliānas. To vēlams darīt gan auga atjaunošanai, gan lai samazinātu augumu. Visbiežāk šos augus stāda pie ēkām. Taču tos nedrīkstētu laist līdz jumtam, līdz ēkas koka daļām un notekcaurulēm.

• Ja katru gadu vīteņaugu atsēdina, tas lielu ļaunumu sezonas laikā ēkai nepagūs nodarīt.

Arī vīnogas ir jāapgriež. Daces dārzā tās izmantotas kā dekoratīva zaļā siena. Rudeņos, kad lapas nobirušas, nogriež lielo vīnogu dzinumu masu, atstāj tikai dažus saīsinātos pamatdzinumus, no kuriem nākamgad nāks jaunie dzinumi un veidosies raža. Lai arī audzēšanai izvēlētas izturīgās vietējās selekcijas šķirņu vīnogas, katru gadu tās noņem no balstiem un pieliec, un uzliek kādu skuju zaru. Pārāk silta sasegšana ir bīstama, jo augi var izsust. Dobe sakņu daļā ir apmēram metru plata, un no tās pirms ziemas netiek nogrābtas lapas. Ziemā uz tās tiek uzmests arī sniegs.

• Dārzā pamatīgus grābšanas un pošanas darbus ieteicams atstāt uz pavasari.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.