Foto – Aija Geida

Vai verdošs ūdens neiznīcina augu bioloģiski aktīvās vielas? Atbild fitoterapeits Artūrs Tereško 0

Parasti receptēs norādīts, ka noteiktam drogas daudzumam jāuzlej verdošs ūdens, bet tas taču iznīcina bioloģiski aktīvās vielas.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Skaidro fitoterapeits Artūrs Tereško: Nav absolūtas taisnības, tā parasti meklējama kaut kur pa vidu. Svarīgs ir augs un viņa jutīgums pret karstumu. Zināms, ka karstumā sadalās lielākā daļa vitamīnu, piemēram, C, bet izturīgs ir A vitamīns, puslīdz – arī B grupas vitamīni.

Karstumu nepacieš alkaloīdi, kas vārīšanās procesā noārdās. Ir tāds triks – paņem 10 g zilās kurpītes saknes, kas praktiski ir nāvējoša deva, aplej to ar ūdeni un pusstundu vāra, tad izdzer un… nekas nenotiek. Ar vārīšanu var gan palielināt, gan samazināt aktīvo vielu koncentrāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vāra augus, kas satur glikozīdus, piemēram, maijpuķīšu lakstus, iegūst diezgan ģiftīgu novārījumu, ko ļoti mazāsdevās pilienos lieto sirds mazspējas ārstēšanai, taču, ja šos pilienus lieto ar cukurūdeni vai medu, ārstnieciskā iedarbība zūd, jo glikozīdus saldumi daļēji neitralizē. Tāpēc – ja jūsu rokās nonāk kāda veca recepte, nevajag to pašrocīgi mainīt, jo sastādītājs zināja, kas un kā jādara.

Raksts no izdevniecības “Lauku Avīze” grāmatas “400 veselības augi Latvijā”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.