Foto: Sandra Ruska

Augi pamazām sāk gatavoties ziemai. Padomi mēslošanā, lai tiem nekaitētu 0

“Ir vasaras otrā puse, un augus mēslo ar apdomu, līdz minimumam samazinot slāpekļa devu. Augi pamazām sāk nobriest un gatavoties ziemai. Ar nemākulīgu kopšanu un iejaukšanos var iztraucēt šo procesu,” skaidro Māris Narvils no Rīgas.

Reklāma
Reklāma

Slāpeklim – nē

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Mazdārziņu saimnieki mēdz uztraukties, ka cītīgā laistīšana vasaras sākumā un lielais ūdens daudzums izskalojis barības vielas. Tā tas daļēji ir, tomēr jāņem vērā vairāki aspekti. Piemēram, platībās, kas netika laistītas vai tika laistītas par maz, varbūt tikai tagad sāk šķīst augsnē iestrādātās mēslojuma granulas, organiskais mēslojums un atbrīvoties barības elementi. Tā tas daudzviet var būt ar kartupeļiem mazdārziņos, kuriem vagas apakšā ber kompostu vai liek kūtsmēslus. Dažviet visu vasaru tie nostāvēja sakaltuši (tā bija arī pērnvasar), jo pat laistīšana un mazie lieti samitrināja tikai augsnes virskārtu vai spēcīgais negaisa ūdens noskrēja pa vagām.

Ja vēlmē pēc lielākas ražas tagad dod slāpekļa mēslojumu, var izprovocēt tā saukto iziešanu lapās, un augs vairs nemaz nedomās par augļu briedināšanu vai daudzgadīgie augi – par ieiešanu miera fāzē.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Augiem, kuriem aptuveni pēc mēneša jāvāc raža, mēslojumu nedod!

Tagad piemērots mēslojums

Ja augiem, kam vēl paredzēts ilgāks augšanas periods (siltumnīcās), var rasties kādi trūkumi, papildus varētu dot mikroelementu kompleksu vai mēslojumu, kurā slāpekļa ir pavisam maz. Slāpekļa nedrīkst būt vairāk par 10, turklāt tam jābūt mazākajam ciparam no elementiem NPK (norādīts uz mēslojuma iepakojuma).

Visdrošāk augus nosmidzināt ar mikroelementu kompleksu.

• Mēslojums vēl vajadzīgs tiem augiem, kas sēti vasaras vidū un atrodas aktīvā augšanas fāzē, piemēram, burkāniem, rutkiem, daikoniem, ko sēj rudens ražai glabāšanai.

Barība rudenim

Tagad ieteicams palīdzēt augiem nobriest un dot šos procesus veicinošu mēslojumu. Šim nolūkam var dot kalcija mēslojumu. Kā izņēmums (ar slāpekli) varētu būt kalcija nitrāts, bet labāk tikai kalcijs, kas stiprina augiem šūnu struktūru, šūnu sieniņas. Ziemotājiem augiem palīdzēs kālija mēslojums jeb tā sauktie rudens mēslojumi, kuros slāpeklis ir minimālā daudzumā.

Kalcija trūkums.
Foto: Miyuki Satake/Shutterstock

UZZIŅA

Vai augam ir trūkums vai slimība?

Ja augs sācis izskatīties citādi, maz­dārziņu saimnieki bieži vien nevar saprast, kas ar to noticis un ko darīt.

• Slimības pazīmes var būt, ja lapas brūnē vai dzeltē.

• Trūkumu gadījumā lapas parasti maina toni vai formu (ieritinās), paliekot tomēr zaļas. Barības elementu NPK trūkums parasti vispirms parādās uz vecajām lapām. Tās bālē, aug mazākas. Fosfora trūkums izpaužas ar violetīgu krāsojumu. Tas gan vairāk raksturīgs pavasara aukstuma periodam. Kālija trūkums varētu būt, ja lapu malas iekalst. Kalcija trūkums var izpausties kā galotnes atmiršana, puve. Magnija trūkums raksturīgs, ja parādās lapu dzīslojums. Mikroelementu trūkums atspoguļojas uz jaunajām lapām.

Magnija trūkums.
Foto: Maren Winter/Shutterstock

UZZIŅA

Kas būs ar augiem pēc aukstuma?

Ekstremālas situācijas (karstums, sausums, aukstums vasarā) augi mēdz uzņemt kā mazās ziemas un ieiet tādā kā miera stāvoklī. Kad tas beidzas, var sākties augu atkārtota augšana. Piemēram, apjukušie augi pēkšņi var sākt dzīt jaunus dzinumus. Šādas vicas gan augļu, gan dekoratīvajiem augiem būtu pareizi nogriezt līdz vietai, kur tie sākuši trakot. Šī zaļā masas veidošana tikai atņem spēku augam un kavēs normāli gatavoties ziemai. Jēlie dzinumi tik un tā nepagūs nobriest un ziemā apsals, turklāt ciest var arī spēkus izšķiedušais augs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.