Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Audžuvecāki gatavi uzņemt mazuļus, pašvaldībām izdevīgāk zīdaiņus ievietot valsts institūcijā 0

80 mazuļi vecumā no 0 līdz 2 gadiem, kas izņemti no savām bioloģiskajām ģimenēm, valsts svētkus pavadīs valsts sociālās aprūpes centros, nevis audžuģimenēs vai pie aizbildņa. Kaut gan Latvijā uz šodienu audžuģimenēs ir 83 brīvas vietas, lai pieņemtu bez vecāku gādības palikušos mazuļus, pašvaldību bāriņtiesas lēmušas šos bērnus ievietot valsts maizē. Iespējamais iemesls – par valsts sociālās aprūpes centriem maksā valsts, bet par audžuģimenēm attiecīgā pašvaldība, savukārt aizbildnis ir jāatrod un tas prasa darbu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

ANO Starptautiskajā ziņojumā par vardarbību pret bērniem (2006) ir atzīmēts, ka institucionālā aprūpe atstāj nopietnu ietekmi uz bērniem, kas nereti ir saistīta ar potenciāli neatgriezeniskām sekām. Pētījumi pierāda, ka no katriem trim institucionālā aprūpē pavadītajiem mēnešiem mazs bērns savā attīstībā zaudē vienu mēnesi.

“Atklātie gadījumi liecina, ka, visticamāk, lai ietaupītu pašvaldību resursus, tiek ziedota bērna pilnvērtīga attīstība – zīdaiņus ievieto valsts sociālās aprūpes centros, nevis audžuģimenēs vai pie aizbildņa, jo par valsts sociālās aprūpes centriem maksā valsts, bet par audžuģimenēm – attiecīgā pašvaldība, savukārt aizbildnis ir jāatrod un tas prasa darbu. Bet, kā zināms no tautas gudrības, – kas meklē, tas atrod! Tā viennozīmīgi ir īstermiņa, merkantila domāšana, jo šodien tā šķietami ieekonomētā nauda būs daudzkārt vairāk jāizdod, maksājot par šo bērnu sociālās korekcijas programmām, veselības un nereti antisociālas uzvedības radītajām sekām jau pavisam netālā nākotnē,” uzskata tiesībsargs Juris Jansons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesībsargs jau 2011.gada ziņojumā norādīja, ka no bērnu tiesību un tiesisko interešu viedokļa aprūpei iestādē ir vairāki trūkumi: iestāde nevar kompensēt ģimenes vidi, kas ir pamats bērna pilnvērtīgai attīstībai; iestādē bērnam nav iespējams nodrošināt viena pastāvīga pieaugušā aprūpētāja klātbūtni, tādējādi bērnam nav iespējams atrast piesaistes personu un saņemt aprūpi atbilstoši savām vajadzībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.