Kā kārtības sargiem veicas ar smēķēšanas aizlieguma kontroli? 1
Valdis Kivkucāns, Jūrmalas pašvaldības policijas priekšnieks: ”Izsaukumu šādos gadījumos principā nav. Esam gan saņēmuši iesniegumus no iedzīvotājiem, kas sūdzas par kaimiņiem, kuri smēķē uz balkoniem vai kāpņu telpās. Kas attiecas uz publiskām vietām – mūsu darbinieki sastāda protokolus par smēķēšanu skolas teritorijā, autobusu pieturās un citās vietās, kur patlaban aizliegts smēķēt. Šie pārkāpēji tiek pieķerti notikuma vietā policistu patrulēšanas laikā. Ar šādām situācijām vietējie policisti sastopas praktiski katru dienu. Es kā nesmēķētājs plānu ieviest stingrākus smēķēšanas aizliegumus vērtēju pozitīvi, taču kā to kontrolēt, grūti pateikt. Protams, ja jauni ierobežojumi tiks pieņemti, mēģināsim audzināt pārkāpējus.”
Jānis Arājs, Ventspils pašvaldības policijas priekšnieks: ”Pieaugušos sodīt sanāk mazāk, biežāk par smēķēšanu pieķeram nepilngadīgos. Nav jau tā, ka mēs to vien darītu, kā viņus vaktētu pie skolām. Lielākoties vienkārši reaģējam uz iedzīvotāju neapmierinātību par to, ka jaunieši smēķē kāpņu telpās, mājām piegulošās teritorijās, kā arī piegružo ar izsmēķiem. Ir atsevišķi gadījumi, kad konstatēts, ka pieaugušie smēķē bērnu klātbūtnē, kāpņu telpās vai neievērojot noteikto attālumu no iestādēm. Ventspils nav īpaši liela pilsēta, te viens otru pazīst, tāpēc pamatā cenšas noteikumus ievērot. Izņēmums ir bezpajumtnieki, kuri hroniski neievēro dažādus aizliegumus. Patiesībā šādas lietas būtu galvenokārt jākontrolē Valsts policijai, jo pašvaldības policija tikai piedalās kārtības uzturēšanā, un tās pienākumus pamatā nosaka pašvaldība.”
Armands Miķelsons, Valmieras pašvaldības policijas priekšnieks: ”Par smēķēšanu neatļautās vietās izsaukumu mūsu pilsētā nav. Policijas patruļa pārkāpējus visbiežāk konstatē, dežurējot ielās. Visbiežāk šī problēma izplatīta autoostā vai sabiedriskā transporta pieturvietās. Taču tā mums nav masveida problēma. Vidēji mēnesī par šādu pārkāpumu tiek sastādīti ap desmit protokolu. Ideja ieviest plašākus aizliegumus attiecībā uz smēķēšanu publiskās vietās ir apsveicama, taču, manuprāt, to kontrolēt būs problemātiski. Tas attiecas uz gadījumiem, kad kādam būs iebildumi gan par blakus esošu pīpmani, gan kaimiņu, kurš smēķē uz balkona. Cilvēki taču neturēs pārkāpējus pie rokas, kamēr atbrauks policija. Un, ja arī turēs, atbraucot notikuma vietā, policijai būs problemātiski pierādīt, ka smēķēšana tik tiešām notikusi. Lielisks palīgs būtu videokameras uz katra stūra, kas ļautu faktu pierādīt, taču tā ir utopija.”
Sandra Reksce, Jelgavas pilsētas pašvaldības policijas pārstāve: ”Jelgavas policija pamatā šādus pārkāpumus konstatē patrulējot. Retu reizi palīdz arī video novērošanas kameras. Bieži vien pārkāpēji tiek pieķerti smēķējam sabiedrisko transportlīdzekļu pieturvietu nojumēs, kā arī reidu laikā pie izglītības iestādēm, kur vainīgi ir nepilngadīgie. Izsaukumi par smēķēšanu sabiedriskā vietā tiek saņemti reti, taču ir gadījumi, kad iedzīvotāji sūdzas par smēķētājiem kāpņu telpās. Kontrolēt stingrākus ierobežojumus policija varētu, tomēr, iespējams, rastos problēmas ar pārkāpumu pierādīšanu. Gadījumos, kad smēķēšana uz balkona, lodžijas vai publiskās vietās traucē apkārtējos, varētu noteikt, ka pie administratīvās atbildības pārkāpēju var saukt, ja neatļautajai smēķēšanai ir vismaz divi liecinieki.”
Inese Krieviņa, Rīgas pašvaldības policijas pārstāve: ”Smēķēšanas ierobežojumu kontroli Rīgas pašvaldības policija veic regulāri, gan patrulējot, gan atsaucoties uz iedzīvotāju izsaukumiem, kā arī reaģējot uz iesniegumiem – apsekojot norādītās adreses, iekļaujot tās patrulēšanas maršrutos. Visbiežāk pārkāpumu konstatēšana notiek patrulēšanas, krietni retāk – izsaukumu laikā. Par smēķēšanu neatļautās vietās pērn Rīgā fiksēti 495 pārkāpumi, bet šogad līdz 19. maijam 111 pārkāpumi. Par stingrākiem noteikumiem neņemamies spriest, pirms tie pieņemti praksē. Visticamāk, nebūs viegli kontrolēt to ievērošanu, taču arī pirms pašreizējo normu ieviešanas sākotnēji tā šķita.”
Uzziņa
* Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbalstījusi priekšlikumu grozījumiem likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, kas paredz aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst.
* Kā tieši plānots nodrošināt šīs normas ievērošanu, šobrīd nav skaidrs. Patlaban likums paredz, ka visu smēķēšanas aizliegumu un ierobežojumu kontroli veic Valsts policija un pašvaldības policija.
Avots: LETA