Sacensību galvenais tiesnesis Tamašs Seboks visiem šova dalībniekiem paskaidroja sava vērtējuma pamatojumu.
Sacensību galvenais tiesnesis Tamašs Seboks visiem šova dalībniekiem paskaidroja sava vērtējuma pamatojumu.
Foto: Uldis Graudiņš

Audzina jauniešus un popularizē Latvijas piensaimniecību 0

Pirms 21 gada izveidotā biedrība Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija (LHA) 10. augustā otro reizi rīkoja Holšteinas šķirnes govju šovu “LHA Nākotnes Zvaigzne 2019”, kur jauno piensaimnieku konkursā sacentās 19 jaunieši, bet piena govis tika pārstāvētas no sešām saimniecībām. Šovs pamazām kļūst par nacionāla mēroga pasākumu, kur Latvijas lopkopji demonstrē Eiropas mērogā konkurētspējīgus dzīvniekus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Burtniekos notikušā telīšu un govju šova (parādes) redzamā daļa bija krāšņa – tīri nomazgātas, koptas un safrizētas telītes un govis ringā veda jauno piensaimnieku konkursa dalībnieki, dzīvnieku saimnieki un saimniecību pārstāvji. Kā jau svētkos bija arī skatītājiem neredzamā daļa – darbs ar dzīvniekiem tika sākts mēnesi pirms sarīkojuma, bet intensīvākā dzīvnieku gatavošana notika pēdējā nedēļā pirms šova.

Jaunajiem piensaimniekiem telītes sagatavot mācīja skolotājs no Itālijas Elio Noci, bet govis sagatavoja starptautiski atzīts govju cirpējs Vki Singhs. Mācības dzīvnieku sagatavošanā, nakts dežūras, lai nomazgātās telītes un govis nenosmērējas, dzīvnieku pieradināšana pie darbībām ringā Burtniekos norisinājās jau no 6. augusta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāds ir šāda sarīkojuma mērķis? Dzīvnieku šovus rīko ļoti daudzās pasaules valstīs ar mērķi rādīt vislabāko ganāmpulka eksemplāru vislabākās īpašības, tā radot uzticību konkrētajā saimniecībā izaudzētajam teļam/govij vai kādam citam dzīvniekam un popularizējot nozari, kā arī gūt jaunas zināšanas, satikties ar kolēģiem un interesanti pavadīt laiku. Burtniekos notikušā šova dalībnieki un atbalstītāji teic – LHA tas izdevās!

Otro reizi rīkotais šovs LHA Nākotnes Zvaigzne 2019 ir īpašs ar ieinteresētu jauniešu piesaisti. LHA valdes priekšsēdētāja Ieva Rutkovska paredz, ka šie jaunieši, visticamāk, nākotnē darbosies lauksaimniecības nozarē un būs jau guvuši zināšanas un pieredzi. Turklāt sevi vislabāk parādījušie septiņi jaunie piensaimnieki dosies papildināt zināšanas Jauno piensaimnieku skolā Beļģijā.

Kāpēc piedalās šovā

Ķoņu pagasta ZS Tīrumkalni saimnieki Inga un Aigars Dulbergi ar vienu gotiņu un divām telītēm šovā piedalījās pirmo reizi. “Jauks pasākums, esam ieguvēji no piedalīšanās. Bija liels pārsteigums redzēt, cik mierīgas sestdienā notikušajā šovā bija trešdien aizvestās telītes. Paide savā vecuma grupā ieguva pirmo vietu, Nemme bija otrā. Nu ir āķis lūpā! Citu gadu vien laicīgāk jāizvēlas šovam dzīvnieki,” teic I. Dulberga.

Savukārt A. Dulbergs pēc sarīkojuma secināja, ka Latvija pamazām apgūst dzīvnieku šovu rīkošanas pieredzi.

“Šāds sarīkojums ir vajadzīgs. Patlaban tā rīkošanas pieredzes ziņā vēl esam zīdaiņu autiņos. Ir jāpiedalās! Ja stāvēsim malā, tad nevaram piena lopkopībā prasīt izaugsmi un pēctecību,” tā Tīrumkalnu saimnieks. Inga arī piebilst, ka šova dalībniece gotiņa Vafele pēc atgriešanās no četru dienu komandējuma Burtniekos kļuvusi pavisam mīlīga, vairs nesper.

“Šovs tai nācis tikai par labu,” ar smaidu piebilst saimniece.

SIA Brīvzemnieki šovā bija pārstāvēti arī pērn. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Gunta Biteniece uzsver – teliņu un govju šovs ir galvenokārt vajadzīgs jaunās piensaimnieku paaudzes dēļ.

Reklāma
Reklāma

Brīvzemniekos gatavošanās šovam sākās jau mēnesi agrāk. Vispirms izvēlējās kandidātus, ar tiem darbojās nākamie šova dalībnieki. Notika telīšu cirpšanas mācības.

Uz sarīkojumu atlasīja četras telītes un vienu gotiņu. Ieguldītais darbs atmaksājās – Ieva Ciukore no Balviem ar telīti Rebeku uzvarēja jauno piensaimnieku sacensību kopvērtējumā, kur vērtēja ne tikai dzīvnieka un līdera izturēšanos ringā, bet arī pareizu guļvietu gatavošanu, dzīvnieku cirpšanu, rūpēšanos par to līdz šovam.

“Diezgan daudz negulētu nakšu. Telītes gatavošanā bija vajadzīgs ļoti daudz pacietības, daudz staigājām kopā pirms šova. Dzīvnieks bija ļoti paklausīgs, tas nav no mūsu saimniecības. Svarīgi, ka varēju sagatavoties šovam. Ir ļoti liels gandarījums par uzvaru! Guvu jaunu pieredzi,” pēc triumfa dzīvnieku teltī teica I. Ciukore.

Savukārt Brīvzemnieku zootehniķe Iveta Zvīdriņa, kura šovam gatavoja četrus jaunos piensaimniekus, uzsvēra savstarpēji atbalstošo, draudzīgo, jautro un sirsnīgo atmosfēru četru dienu laikā pirms šova.

“Dzīvnieku teltī visi bērni rūpējās par visiem dzīvniekiem, ne tikai katrs par savu. Tas īpaši svarīgi tāpēc, ka nedrīkst pieļaut nomazgāta dzīvnieka no­­smērēšanos, kārtojot dabiskās vajadzības. Salīdzinājumā ar pērn notikušo šovu šajā gadā bija lielāka konkurence, piedalījās vairāk saimniecību un dzīvnieku. Mūsu gotiņa Vītuma ringā nedaudz satraucās. Iespējams, tāpēc ka iepriekš nebija stāvējusi piesieta. Šovs izdevās!” tā I. Zvīdriņa.

Ko vērtē

Izstādē vērtēja telītes, tās pēc vecuma bija sadalītas četrās grupās, slaucamās govis tika sadalītas klasēs pēc laktāciju skaita. Sacensību galvenais tiesnesis Tamašs Seboks, pieredzējis arbitrs ar gandrīz 25 gadu pieredzi, visiem šova apmeklētājiem skaidroja labāko gotiņu izvēles nosacījumus.

“Perfektu govi vēl neesmu redzējis. Vissvarīgākais vērtēšanā ir tesmenis, tas kopējā piešķirtajā punktu daudzumā dod 40%. Tesmeņa uzdevums – ražot pienu, saglabāt to un būt viegli slaucamam. Pupiem ir jābūt uz leju, nevis uz sāniem. Gotiņa viena litra piena ražošanai caur sevi izdzen 400 litru asiņu. Tātad jābūt ļoti stiprai sirdij, spēcīgām un platām krūtīm. Govij ir jābūt dziļai – lai tā var daudz apēst. Svarīgas ir piena tipa pazīmes, lai govs neuzaudzē daudz tauku. Tad tā ražos gaļu. Gotiņas dodas uz slaucamo zāli vai ganībās, tāpēc svarīgas ir kājas. Ja būs kāju vai nagu slimības, būs mazāk laika ēšanai un piena ražošanai,” stāstīja T. Seboks.

Viņš atzina – Burtniekos rādītās govis ir konkurētspējīgas Eiropas līmenī. Komentējot šova čempiones Laduškas no ZS Ceipi 1 tesmeņa īpašības, T. Seboks uzvēra ļoti augsto tesmeņa pieslēgumu, tas neļauj tesmenim aplipt ar sliktajām baktērijām. Laduškas tesmenis ir gludi un labi pieslēgts pie vēdera, gotiņai ir stipra tesmeņa turētājsaite.

LHA vārds aizvien vairāk izskan arī pasaulē. Nākamajā gadā Eiropas Holšteinas un sarkanraibās Holšteinas konfederācija (EHRC) Latvijā rīkos tiesnešu mācības.

“Nekad agrāk nevienai tik jaunai mūsu organizācijas dalībvalstij šāda uzticēšanās nav bijusi,” piebilda T. Seboks. Latvijas jaunieši šajā gadā jau ceturto reizi pārstāvēs savu valsti Eiropas jauno piensaimnieku skolā Beļģijā. Latvija bija pārstāvēta arī 2019. gada Eiropas Holšteinas čempionātā. Tātad LHA ar savu aktivitāti aizvien plašāk nes Latvijas vārdu pasaulē.

Šova LHA Nākotnes Zvaigzne 2019 laureāti un dalībnieki

Gotiņu grupā (piedalījās 11 dzīvnieki):
– čempione Laduška no ZS Ceipi 1, saimnieki Diāna Vašuta un Aleksandrs Gorodko;
– rezerves čempione Vincentīne no ZS Sporas, saimnieki Daiva un Agris Vikmaņi;
– godpilnās atzinības saņēmēja Pandora no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski.

Piedalījās arī:
– Zefīra, Mimi, Rūķīte un Adelīna no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski;
– Vītuma no SIA Brīvzemnieki, saimniece Gunta Biteniece;
– Vafele no ZS Tīrumkalni, saimnieki Inga un Aigars Dulbergi;
– Blāzma no ZS Sporas, saimnieki Daiva un Agris Vikmaņi;
– Viskija no ZS Ceipi 1, saimnieki – Diāna Vašuta un Aleksandrs Gorodko.

Telīšu grupā (piedalījās 22 dzīvnieki):
– čempione Pegasa no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītāja Paula Strode;
– rezerves čempione Izaura no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītāja Jolanta Ciganska;
– godpilnās atzinības saņēmēja Salna no SIA Brīvzemnieki, saimniece Gunta Biteniece, izstādītāja Liene Kauķe.

Piedalījās arī:
– Nalle no ZS Saknītes, saimnieki Vineta un Mārtiņš Zalmanis, izstādītāja Marta Rafelde;
– Kasīte no SIA Brīvzemnieki, saimniece Gunta Biteniece, izstādītāja Lizete Krustiņa;
– Rebeka no SIA Brīvzemnieki, saimniece Gunta Biteniece, izstādītāja Ieva Ciukore;
– Rika no SIA Brīvzemnieki, saimniece Gunta Biteniece, izstādītāja Evelīna Vanaga;
– Nemme no ZS Tīrumkalni, saimnieki Inga un Aigars Dulbergi, izstādītāja Anna Juste;
– Jaloha no ZS Ceipi 1, saimnieki Diāna Vašuta un Aleksandrs Gorodko, izstādītāja Agnese Strode;
– Rosika no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītāja Alise Bezdelīga;
– Elza no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītāja Melisa Miķelsone;
– Gavile no ZS Sporas, saimnieki Daiva un Agris Vikmaņi, izstādītāja Paula Strode;
– Emse, saimniece Dina Laizāne-Šēnberga, izstādītājs Gustavs Šēnbergs;
– Amalfija no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītāja Patrīcija Žvīgure;
– Jupi no ZS Ceipi 1, saimnieki Diāna Vašuta un Aleksandrs Gorodko, izstādītāja Elizabete Gorodko;
– Paide no ZS Tīrumkalni, saimnieki Inga un Aigars Dulbergi, izstādītāja Zane Zembaha;
– Rudzupuķe no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītājs Mārcis Petrauskis;
– Dženija no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītāja Marta Alsberga;
– Vērmele no ZS Saknītes, saimnieki Vineta un Mārtiņš Zalmanis, izstādītāja Dagne Zalmane;
– Rubene no ZS Vītoliņi, saimnieki Ieva un Ģirts Rutkovski, izstādītājs Miķelis Kristofs Riba.

Ceļazīmi uz Eiropas Jauno piensaimnieku skolu Beļģijā ieguva Evelīna Vanaga, Lizete Krustiņa, Miķelis Kristofs Riba, Anna Juste, Ieva Ciukore, Dagne Zalmane, Jolanta Ciganska un Paula Strode.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.