Foto – Shutterstock

Audzējs limfmezglā – limfoma. Svarīgas pirmās pazīmes, ko viegli nepamanīt 0

Limfocīti ir viens no balto asins šūnu paveidiem un pati svarīgākā mūsu imūnās sistēmas sastāvdaļa. Īpaši daudz limfocītu ir limfā – ūdenim līdzīgā šķidrumā, kurš plūst pa visu organismu, līdz nonāk limfmezglos – mazos audu sakopojumos, kuros tā tiek attīrīta no baktērijām un vīrusiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Tāpat kā jebkura šūna arī limfocīti var kļūt ļaundabīgi, sākt nekontrolēti vairoties un veidot audzējus – limfomas.

Katru gadu Hodžkina slimību, kuras pacientu skaitā ap 70% ir gados jauni – 18–30 gadu veci – cilvēki, no jauna atklāj ap 50 Latvijas iedzīvotājiem, bet ne Hodžkina limfomu, kurai ir ļoti daudz – 80–90 – dažādu paveidu. Lai arī abu izplatītāko veidu limfomas ārstēšana ir atšķirīga, slimības sākums un pirmās izpausmes var būt līdzīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viens no slimības simptomiem, kam jāpievērš uzmanība, ir bumbulis – palielināts limfmezgls uz kakla, padusē vai citā ķermeņa vietā. Tas kļūst sataustāms, spiež uz apkārtējiem audiem, izraisot tūsku,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoloģijas un ķīmijterapijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece.

Foto: Adam Gregor/Shutterstock

Šāds limfmezgls bieži vien ir nesāpīgs, tāpēc pacienti maldīgi domā, ka tas nav nekas nopietns, izzudīs pats no sevis, un bieži vien ilgstoši nevēršas pie ārsta. Vēl viens limfomas simptoms ir izteikts nogurums un apātija, trešais – ievērojams svara zudums bez kādas diētas ievērošanas vai citiem redzamiem iemesliem.

Slimības sākumā pacientam var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, ļoti izteikta svīšana naktīs, ādas nieze vai svara zudums.

Lai atklātu Hodžkina slimību, jāveic limfmezgla audu biopsija, bet audu paraugu pēc noņemšanas pārbauda laboratorijā. Pēc tam ar kompjūtertomogrāfijas metodi tiek noteikta slimības stadija, piemēram, pirmajā stadijā skarts tikai viens, otrajā – divi limfmezgli.

Ļoti svarīgs rādītājs ir audzēja malignitātes pakāpe jeb vēža šūnu agresivitāte un vairošanās ātrums.

Ja tā ir zema, ļaundabīgie limfocīti vairojas lēni un slimību var vieglāk izārstēt. Ārstēšana, kuras pamatā ir ķīmijterapija, ilgst aptuveni pusgadu.

Slimības prognozes ir salīdzinoši labvēlīgas – ap 90% Hodžkina limfomas pacientu tiek pilnībā izārstēti un var turpināt mācīties, studēt un strādāt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.