Foto – Aija Geida

Audzējam uz palodzes sulīgas dārzeņu lapiņas. 7 padomi veselīgo zaļumu steidzināšanā 0

Esam pieraduši diedzēt uz palodzes dažādas sēkliņas un graudus, vēl vienkāršāk izaudzēt jaunās, sulīgās lapiņas: seleriju, salātu, cigoriņu, burkānu, biešu, kolrābju, kāļu un citas. Kā to izdarīt?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lapu steidzināšana ir vienkārša un neprasa daudz pūļu, tikai jāraugās, lai saknēm netrūktu ūdens un gaismas. Visvieglāk izaudzēt lapiņas no savā pagrabā esošiem dārzeņiem, lielveikala ir daudz gausāki un prasa vairāk pacietības. Vieglāk diedzināt lapiņas no bioloģiski audzētiem dārzeņiem. Bet, ja dārzenis iesācis bojāties, nav vērts mēģināt no tā iegūt lapiņas, jo mitrums tikai veicinās pūšanas procesus. Galvenais, lai dārzeņa augšanas pumpurs nebūtu bojāts, piemēram, bietei vai kālim nogriezta augšdaļa. Liels ir arī ekonomiskais ieguvums, jo dārzeņu galus parasti nogriežam un izmetam atkritumu spainī. Saliekot tos ūdenī, pēc pāris nedēļām var našķēties ar jaunajām lapiņām. Katram dārzenim lapu steidzināšana mazliet atšķiras.

Foto – Aija Geida
CITI ŠOBRĪD LASA

• Burkāni ir visvieglāk steidzināmie dārzeņi. Tīrot tiem nogriež aptuveni centimetru resnā gala. Saliek lēzenā šķīvī ar ūdeni tā, ka trešdaļa saknes gala ir ūdenī, un raugās, lai ūdens neizžūst. Pēc 10–14 dienām ir izaugušas 8–12 cm garas jaunās burkānu lapiņas, kuras labi noderēs pie zupas un sautējuma.

• Kātu selerijas aug ļoti ātri, ja vien novietotas uz gaišas palodzes. Tām nogriež 5 centimetrus no resnā gala, iesprauž sānos 3–4 zobu bakstāmos kociņus un ieliek burkā ar ūdeni, lai vismaz 2–3 cm no saknes ir ūdenī. Zobu bakstāmie kociņi nodrošina, lai selerija neiekrīt ūdenī un nesāk pūt. Aptuveni pēc nedēļas būs izaugušas 2–3 jaunās lapiņas, pēc divām 5–6 lapiņas. Tās ir daudz mīkstākas un sulīgākas nekā paši seleriju kāti.

• Ķīnas kāposts ir cimperlīgāks. To sagatavo un audzē tāpat kā seleriju kātu, tikai katru dienu rūpīgi jāmaina ūdens, citādi Ķīnas kāposta apakšējā daļa sāk pūt. Jāraugās, lai saknes daļa būtu vismaz 2 cm ūdenī. Ja ūdenslīmenis krītas, lapiņas pārstāj augt, bet, ja kaut uz dažām stundām iekalst, augšana vairs neturpināsies. Lapiņas izaug saldskābas, stingras.

• Ledus un krokainie salāti izaug gluži kā otrā raža. Tos var audzēt ūdenī vai kastītē ar zemi. Nogriež apakšējo daļu vismaz 3 cm garumā un saliek zemē tā, lai virs zemes ir centimetrs, vai tādā pašā augstumā ūdenī. Zeme jātur vidēji mitra, ūdens ik pēc dienas jāmaina. Ja salāti pirkti lielveikalā, nav paredzams galarezultāts. Reizēm izaug leknas jaunās lapiņas, bet citkārt salāti neizrāda augšanas aktivitāti.

• Kolrābji, kāļi, bietes. No šiem dārzeņiem lapiņas var iegūt, tos sastādot puķupodā tā, lai trešdaļa ir virs zemes, un regulāri laista. Lapu steidzināšanai der arī augšējā dārzeņa daļa, kas nogriezta vismaz 2 cm biezumā. Kolrābis pēc desmit dienām izdzen 10–12 cm garas lapiņas, pēc trim nedēļām sāk ziedēt.

Reklāma
Reklāma

7 steidzināšanas gudrības

1. Ja dārzenis nedēļas laikā neizrāda dzīvības pazīmes, visticamāk, tas neaugs.

2. Ja sakne vai tās gals sācis bojāties, ieteicams to aizvākt no palodzes dārziņa, jo tajā ātri ieperinās mušiņas, turklāt pelējums var pāriet uz citiem augiem.

3. Ja lapiņas griež pamazām, augs turpina dzīt jaunas.

4. Nepieciešams ne tikai mitrums, bet arī siltums un labi vēdināma telpa. Uz ziemeļu puses palodzes dārzeņi biežāk sapūst, lapiņas ir bālas, vārgas.

5. Labāk dārzeņus steidzināšanai likt zemē vai ūdenī pakāpeniski – ar pāris nedēļu intervālu, tad jauno ražu var baudīt ilgi.

6. Ja dārzenis atradies siltā pagrabā, uz pavasara pusi tas jau ir pamodies, un lapiņas var iegūt jau nedēļas laikā.

7. Galvenais noteikums – neiekaltēt un nepārliet.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.