Audzējam klūgas dārzā! Noderēs grozu, balstu un sētiņu gatavošanā 1
Agrs pavasaris ir piemērots, lai ierīkotu klūgu dārzu. Tās noderēs ne tikai grozu, bet arī dažādu balstu, sētiņu gatavošanai.
Izvēlas kvalitatīvu kārklu klūgu. To sagarina ap 20 cm garos gabalos. Stādīšanai piemērota ielabota, iestrādāta dārza augsne. Spraudeņus sprauž ieslīpi, lai saknes varētu veidoties irdenajā augsnes virskārtā. Virszemē atstāj aptuveni 5 cm no spraudeņa. Pirmajā augšanas gadā stādījumus apravē, lai nezāles nenomāc.
Spraudeņus nevajag laistīt. Ja to sāk darīt, tad jālaista regulāri. Kad kārkli ieaugušies, no tiem var vākt klūgu ražu aptuveni 15 gadus. Pēc tam vēlams stādījumu atjaunot. Ja grib izcilas kvalitātes klūgas, atlasītu kārklu spraudeņus var pasūtīt no audzētājiem.
Labas idejas
Pīta lapene
Kārklu klūgas var sapīt arī tad, kad tās aug zemē. Tā var izveidot dažādas dzīvās lapenītes. Kalndaķu mājās kārklu lapenei ir jau 40 gadu. Tā tapusi vietā, kur auguši veci grozu klūgu stādījumi. Ideju saimnieki noskatījuši kādā ārzemju ceļojumā.
Kad atjaunojot nogrieza vecos kārklu stumbrus, atvases sāka pīt kā bizes. Var sapīt gan trīs, gan vairāk klūgu, jo ar gadiem tās saaugs kā viens koks ar neparastu stumbru. Augus regulāri apfrizē, piešķirot vēlamo formu. Lai veidotos arkas, zarus sapin.
Tā kā pīšanai vajadzīgas arī klūgas, šim zaļajam objektam ļauj dzīt atvases, kuras ziemā nogriež. Šādas zaļās lapenes var veidot dažāda lieluma, sastādot krūmus, cik biezi vēlas. Kad zaļās arkas sazaļo, vasarā pat lietus īsti netiek cauri lapu jumtam.
Dārza dekori
No klūgām var pagatavot dažādus dārza dekorus vai dobju apmales. No klūgām pīti augu balsti kalpos dārzā gadus trīs. Kā liels puķupods izskatās dobē aplī saspraustas klūgas, starp kurām ieklāj plēvi, ieber augsni un iestāda vasaras puķes.
Krasta stiprinājums
Kārklu stādījums gar ūdensmalu labi nostiprina krastu. Šie augi labi pacieš ūdenslīmeņa svārstības. Saimnieks tos grasās sapīt dekoratīvā sētiņā.