Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Solvita dārzā ievieš revolūciju 7
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šis ir īstais laiks, lai dārzā stādītu… nātres! “Visi it kā pazīst nātres, bet parasti no tām vairāk cenšas tikt vaļā, nevis ieviest savā dārzā un ēdienkartē,” secina Dārzkopības institūta pētniece, Mg. agr, Mg. biol. Solvita Zeipiņa.
Pētniece nātrēm jau vairākus gadus izrāda pienācīgo cieņu un Pūrē izveidojusi parauglauku, kuru izmanto pētījumiem sava zinātniskā darba veikšanai. Viņa uzskata, ka nātre pilnībā ir pelnījusi iekļūt dārzos audzējamo dārzeņu sarakstā.
Šīs labās īpašības ir zinātniski pierādītas un noteiktas, tādēļ ieteicamas pārtikā. Pētniece skaidro, ka nātru lietošana tiešām spēj palielināt organisma imunitāti. Turklāt no pašu dārza vāktās barības piedevas ir par brīvu. Nātres ir gan atzīts uztura bagātinātājs, gan dabiskā krāsviela (apzīmē ar E140 – hlorofils).
Gatavo maltītes
Nātru lietošana populārāka ir pavasarī, taču arī citos gadalaikos nevajag aizmirst par tām. Pat siltās ziemās var nokniebt kādu zaļumiņu. Pāraugušas nātres pārtikai vairs īsti neder, bet tajās vietās, kur tās bija nopļautas, tagad ir ataugušas jaukas zaļās nātrītes.
Ja nātres dobē regulāri nogriež, kad tās sasniegušas 10–15 cm garumu, vienmēr būs svaigas izejvielas. Reizēm kādam dzinumam vajag ļaut izaugt garam, lai nemazinātos cera ražīgums. Kā lielākajai daļai augu, tajās visvairāk vērtīgo vielu ir līdz Jāņiem, taču arī vēlāk tās saglabā savu labumu.
Pirms lietošanas lapas applaucē, lai zaudē kodīgumu. Daļu ražas var sasaldēt ziemai vai izkaltēt. Veselības uzlabošanai ieteicams sažāvētās nātres samalt un pievienot ēdieniem kā pulveri. Vērtīgas ir arī nātru lapu un ziedu tēju kūres.
Stāda dobēs
Jārēķinās, ka arī nātres prasa zināmu aprūpi. Piemēram, nedrīkst ieaugt konkurējošās nezālēs. Vārpatas ar saviem sakneņiem tās nobeidz.
Laukos nātres var atrast augam dažādās vietās. Vircu gatavošanai tās var vākt visur, taču ne pārtikai. Augot sev tīkamās treknās vietās (kūtspakaļā, pie kompostkaudzēm, izgāztuvēs u. c.), tajās var būt vielas, kuras cilvēkam neder. Piemēram, pamatīgi paaugstināts nitrātu daudzums vai kaķa apciemojuma smaka.
Nātres vislabāk augs bagātīgās, ar kūtsmēsliem un kompostu ielabotās dārza augsnēs. Ar labumiem tomēr nevajag pārspīlēt – gatavo tādu pašu dobi kā citiem dārzeņiem.
Nātru virca ir populāra kā mēslojums tajos dārzos, kuros atsakās no mākslīgā mēslojuma lietošanas. Ja dārzā atstāj nātru puduri, var pilnībā iztikt bez minerālmēslu bumbiņām.
Nātru slotiņas dod mājputniem un lopiem veselības stiprināšanai.
Ja vēlas atbrīvoties no nātrēm, tās vairākas reizes zemu nopļauj.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu