Foto: SHUTTERSTOCK

Au! Mīzene!!! 16 interesanti fakti par skudrām, kurus tu, iespējams, nezināji 0

Skudras šogad ir visur, pat pludmalē. Un neganti kož, tā mums vēstīja lasītāja Anita no Jūrmalas. Cik daudz skudru sugu ir mūsu zemē un vai daudz ir to, kas dzeļ, stāsta Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes asociētais profesors, vadošais pētnieks VOLDEMĀRS SPUŅĢIS.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

* Latvijā sastopamas 42 skudru sugas. No tām vislielākās ir tumšās un gaišās koksnes skudras – aptuveni 1 cm garas. Taču šīs skudras ļoti reti var ieraudzīt, jo tās galvenokārt dzīvo egļu koksnē, kur veido alas. Vienas no vismazākajām mūsu zemē mītošajām skudrām ir skudrītes – aptuveni 2 mm garas. Skudrītes par mājvietu parasti izmanto citu skudru ligzdas (skudru pūzni literāri pareizi ir dēvēt par ligzdu).

*Skudras ir evolucionāri attīstītākā kukaiņu dzimta, kas veido sarežģītu sociālu grupu ar darba sadali, attīstītām komunikācijas un pašorganizācijas sistēmām. Tās ļauj skudrām koordinēt savas darbības, lai risinātu uzdevumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

*Skudras ir vienas no visaugstāk organizētajiem kukaiņiem. Tās veido ilggadējas saimes. Piemēram, lapseņu ligzdas iekšējā darba organizācija ir tāda pati kā skudrām, bet ligzda pastāv tikai vienu gadu. Savukārt skudras ligzdu vienā un tajā pašā vietā saglabā pat vairākus gadu desmitus.

*Darba skudrām nav spārnu. Spārnotas ir tikai jaunās mātītes un jaunie tēviņi. Pēc tam, kad mātīte ir sapārojusies un meklē vietu, kur taisīt jaunu ligzdu, tā aplauž savus spārnus, lai tie netraucē līst augsnē, un tos pat apēd, lai vērtīgās vielas neiet zudumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.