Foto-Karīna Miezāja

Atvieglo gulošā kopšanu 8

Mūsdienās var nopirkt vai iznomāt dažādus aprūpes palīglīdzekļus.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Kad manu astoņdesmit gadus veco māti izrakstīja no slimnīcas, bija skaidrs, ka viņa turpmāk paliks uz gultas. Diemžēl slimnīcā nevienam nebija laika man paskaidrot, kā kopt tik smagu slimnieku, bet ģimenes ārsts tik vien varēja līdzēt kā izrakstīt recepti autiņbiksītēm ar 50% atlaidi. Lai gan no kādas firmas iznomāju pretizgulējumu matraci par 20 latiem mēnesī, tie tāpat radās. Droši vien būtu varējusi slimnieci labāk aprūpēt, ja vien zinātu, kā,” stāsta jelgavniece Astrīda (55).

Šobrīd pieejami visdažādākie guloša pacienta aprūpes piederumi. Svarīgi zināt, kurus no tiem iegādāties vai iznomāt, bet kurus – uzmeistarot pašam.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pats galvenais ir gādāt par izgulējumu profilaksi, lai aiztaupītu slimniekam papildu ciešanas, bet tuviniekiem – izdevumus to kopšanai un ārstēšanai,” uzsver Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas Sociālās aprūpes katedras lektore Kristīne Vītoliņa.

Gulošiem cilvēkiem svars sadalās nevis vienmērīgi pa visu ķermeni, bet uz atsevišķām tā daļām. Uz muguras gulošam lielam spiedienam pakļauts pakausis, elkoņi, krustu daļa, papēži. Uz sāniem gulošam – ausu gliemežnīcas, pleci, gūžu kauli, ceļi un potītes. Tādēļ pretizgulējumu jeb spiedienu samazinošs matracis vajadzīgs ikvienam slimniekam, kam nekustīgi jāguļ vairāk par trim četrām nedēļām.

Veikalos pieejami gan dinamiskie matrači, kas sadalīti sekcijās, kurās pārmaiņus ieplūst gaiss, mainot ķermeņa atbalsta punktus, gan statiskie matrači ar putu polimēru pildījumu – tie ir pietiekami cieti, lai ķermenis neiegrimtu pārāk dziļi, un pietiekami mīksti, lai ķermenis iegūtu pusloka formu, tā palielinot atbalsta virsmu un samazinot spiedienu uz mīkstajiem audiem. Matrača cena ir atkarīga no slimnieka svara, izgulējumu pakāpes un materiāla, no kāda tas ražots. Dārgāki ir putu matrači ar atmiņas efektu, kad ķermeņa radītais iespiedums izlīdzinās pakāpeniski, radot pavisam nelielu spiedienu uz izgulējumiem pakļautajām vietām.

Guloša slimnieka aprūpi atvieglo arī funkcionālā gulta, kuru pēc vajadzības var nolaist zemāk vai pacelt augstāk, mainīt galvgaļa augstumu, pozu (sēdus, pussēdus).

“Ne īpaša gulta, ne matracis nepasargās slimnieku no izgulējumiem. Galvenais – grozīt viņu ik pēc divām stundām,” uzsver Kristīne Vītoliņa.

Svarīgi, lai slimais nenoslogotu gūžas kaulus, tādēļ neguldīt viņu tieši uz sāniem, bet ieslīpi. Lai slimnieks paliktu izvēlētajā pozā, zem sāniem paliek spilvenus vai sarullētas segas, taču medicīnas preču veikalos var iegādāties arī speciālus pozicionēšanas ruļļus un paliktņus. Ja slimajam ir stipras rokas, pie sienas blakus gultai var pieskrūvēt atbalsta rokturus, pie kuriem ķerdamies slimnieks pats var mainīt gulēšanas pozu, piemēram, pagriezties uz sāniem vai pacelt ķermeņa augšdaļu, šim pašam nolūkam kalpo arī pie gultas kājgaļa piestiprināta virve ar rokturi.

Reklāma
Reklāma

Arī pārvietojot slimnieku vai nomainot palagu, var izmantot palīglīdzekļus, piemēram, jostiņu ar diviem rokturiem. Aprūpētājs, noliecies pie gultas, to pārmet pār muguru, bet slimnieks, pievelkoties pie rokturiem, atvieglo cilāšanu. Der atcerēties, ka bīdīšana un vilkšana veicina izgulējumu rašanos, tādēļ vislabāk būtu darīt to divatā.

Jaunums cīņā ar izgulējumiem ir pretizgulējumu paliktņi un aizsargi. Piemēram, papēžu aizsargs atgādina polsterētu, ar porolonu pildītu un priekšā saitējamu zābaku.

Prasmīgs cilvēks tādu var pagatavot arī mājās. “Galvenais, lai materiāls elpotu un kājas tajā nesvīstu, it īpaši vasarā,” saka speciāliste. Pēc līdzīga principa veidoti arī elkoņu aizsargi, kurus der lietot arī slimniekiem, kam gultā jāpavada neilgs laika sprīdis, piemēram, pēc operācijas.

Guļot uz sāniem, potītes un ceļi nedrīkst saskarties, jo āda šajās vietās ātri “izdilst”, tādēļ starp tiem jāievieto mīkstas starplikas – pirktas vai pašdarinātas. No ādas problēmām un izgulējumiem muguras krustu daļu pasargās ar augu eļļām apstrādāts “medicīniskās” aitādas paklājiņš. “Īsi apcirptā vilna visu laiku kņudina pacienta ādu, veicinot asinsriti, turklāt spēj uzsūkt daudz šķidruma un ir viegli kopjama,” skaidro Kristīne Vītoliņa.

Ja audu nospieduma vietā jau radusies neliela brūcīte, to vajag mazgāt ar aptiekā nopērkamu šķīdumu brūču mazgāšanai un vērsties pēc padoma pie ģimenes ārsta vai ķirurga. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu izgulējumu aprūpi mājās veiks īpaša apmācīta medicīnas māsa.

Fakti

Palīglīdzekļi pret izgulējumiem:

Funkcionālā gulta – no Ls 200.

Pretizgulējumu matracis (gumijas) ar kompresoru – no Ls 78, lietoti – no Ls 50.

Pretizgulējumu putu matracis – no Ls 150.

Pretizgulējumu matracis ar putu “atmiņu” efektu – no Ls 250.

Medicīniskā aitāda – no Ls 25.

Roku, elkoņa vai papēža paliktnis – Ls 4.

Elkoņa un papēžu aizsargi (pāris) – Ls 15.

Pozicionēšanas rullis – Ls 8,50.

Pozicionēšanas paliktņi starp ceļiem – Ls 9,50.

Palīgierīce pacelšanai no gultas – Ls 7.

Noma mēnesī:

pretizgulējumu putu matracis – Ls 10 (ķīlas nauda Ls 25);

pretizgulējumu matracis ar kompresoru – 18 (ķīlas nauda – Ls 70);

funkcionālā gulta – Ls 9 jeb 30 santīmi dienā (“Vaivaru” tehnisko palīglīdzekļu centrā).

Dati: Protezēšanas un ortopēdijas centrs, Invalīdu atbalsta dienests, “palidzi.lv” un “healthstore.lv”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.