Agris Liepiņš
Agris Liepiņš
Foto: Karīna Miezāja

Atvērta Agra Liepiņa grāmata “Mūsu ķēniņš” 0

Trešdienas pēcpusdiena Andreja Pumpura muzejā Lielvārdē bija rosīga, jo tika svinēti Agra Liepiņa grāmatas “Mūsu ķēniņš” atvēršanas svētki. Izdevniecības “Latvijas Mediji” izdotajā grāmatā stāstīts par trim gadu simteņiem, un tās literārais varonis ir Lielvārdes ķēniņš Miervaldis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Cik daudz mēs zinām par mūsu valdniekiem – ķēniņiem? Padomājot protam nosaukt Tērvetes ķēniņu Nameju, Jersikas ķēniņu Visvaldi, kuršu ķēniņu Tontegodu dzimtu, kuršu ķēniņu Peniķu dzimtu, Turaidas lībiešu ķēniņu Kaupo. Bet kāda bija ķēniņu vara, ar ko ķēniņi ikdienā nodarbojās, kādus jautājumus lēma? Kādas bija tolaiku paražas un reliģiskie rituāli?

Uz šiem un citiem jautājumiem mākslinieks un rakstnieks Agris Liepiņš mēģina atbildēt šajā grāmatā. Autors aizved mūs uz tālu senatni – 10.–13. gadsimtu, un kopā ar grāmatas galveno varoni Lielvārdes ķēniņu Miervaldi senie laiki atdzīvojas visā tā krāšņumā, bagātībā, un tie nemaz vairs nešķiet tāli un nesaprotami.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ierosme sagatavot šādu grāmatu man radās pēc kāda raidījuma noskatīšanās, kas vēstīja par Francijas pagātni. Tajā vienkārši un skaidri bija pastāstīts kas un kā tolaik varēja notikt. Kāpēc mums vajadzīga šāda grāmata? Jo valstiskuma apziņa ir ļoti būtiska un īpaši svarīga tā ir īpašos mirkļos. Tad cilvēks uz dzīvi raugās citādāk,” sanākušos uzrunāja grāmatas teksta un zīmējumu autors Agris Liepiņš.

Grāmatas tapšanā autoram bijuši arī ļoti zinoši un profesionāli palīgi – Arheoloģijas centra vadītājs vēstures profesors Juris Urtāns un Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks un vēstures doktors Ainārs Lerhis.

Abi padomdevēji arī piedalījās grāmatas atvēršanas svētkos un ar prieku dalījās savās pārdomās par šo vēstures posmu un grāmatu.

Juris Urtāns uzskata, ka grāmatas īpašā vērtība ir tajā, ka tā sniedz gan teksta, gan vizuālo priekšstatu par tālajiem laikiem un iespēju vecākiem kopā ar bērniem padomāt par vērtībām.

Juris Urtāns: “Ir tāds teiciens, ka vēsturi raksta uzvarētāji, zaudētāji raksta folkloru. Un mēs rakstām savu vēsturi!”

Savukārt grāmatas redaktore Renāte Neimane priecājās, ka Agra Liepiņa grāmatu atvēršanas svētki Lielvārdē jau kļuvuši par tradīciju – pirms diviem gadiem klajā nāca eposs “Lāčplēsis” izdevums ar Agra Liepiņa zīmējumiem, pērn tika svinēta grāmatas ” Mūsu dievi” iznākšana, bet šogad pie lasītājiem dodas “Mūsu ķēniņš”.

Grāmatā lasītāji uzzinās arī tādas interesantas lietā, piemēram, kā radušies teicieni – vīrs un vārds, karaliska dāvana, spriest taisnu tiesu, piekārt kādam birku vai iet iesālīties.

Reklāma
Reklāma

“Mūsu ķēniņš” būs lielisks līdzeklis sākumskolas bērniem, pedagogiem, vecākiem, vecvecākiem, kā arī pamatskolas skolēniem, kas sāk mācīties Latvijas vēstures seno posmu. Grāmatā iekļauta vārdnīca, kas izskaidro to laiku parādības, vārdus un jēdzienus un tā paredzēta bērniem lasīšanai kopā ar vecākiem!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.